Тази неделя предстоят извънредни парламентарни избори. За две години в България това ще е петия път, в който избирателите са призовани да дадат своя вот. Прогнозите на социолозите са, че избирателната активност ще е ниска, а процентът на гласуващите млади хора също ще продължи да пада надолу. Какво мотивира бургаските младежи, които все пак са решили да отидат до урните и какво очакват от политиците?
Статистиката сочи, че при изборите на 2 октомври миналата година избирателите между 18 и 30 г., които са гласували са били 14,6 %, на 4 април 2021 г. те са били 18,2%, през юли процента пада на 15,6 на сто, през ноември – 15,4%. Апатията сред младежите относно политическия живот в страната преобладава, но има такива, които ще гласуват.
Русана е на 19 години и е ученичка в Природо - математическата гимназия в Бургас, тя е категорична, че ще гласува, защото това е свързано с активното гражданство. Всеки трябва да се възползва от правото си да избира тези, които ще управляват и няма как да искаш промяна, а да не участваш в нея!
Според политолози активните млади хора не проявяват достатъчен ентусиазъм да участват във взимането на решения и в избори, защото не вижда подходяща политическа формация, която биха припознали да ги представлява и да защитава техните интереси.
Студенти от Бургаския свободен университет, обаче са на мнение, че това е оправдание и трябва да се гласува:
"Аз съм нормален човек, който плаща данъци и има някакъв вид осъзнаване на гражданска отговорност ... Ако искаш да си изразяваш мнението, не може да го правиш само на маса, а трябва да имаш гражданска позиция и да се бориш за нея...Всеки вот има значение, ако всеки човек си каже, аз ще гласувам и то така стават нещата!"
Икономическо развитие, политическа стабилност и финансова сигурност искат младите хора от политиците, но не вярват че могат да бъдат постигнати при противопоставянето между партиите, което съществува в момента. Те очакват от управляващите са се разберат и да постигнат овладяване на инфлацията, промяна във вътрешната и външната политика и повече възможности за младите хора!
Прогнозите на социолозите са, че на 2 април ще гласуват една 2 млн. и 700 хил. българи от имащите право на глас. Ще отидат ли до урните младите или отново ще бъдат пасивни предстои да разберем!
Наказателна лихва да тече върху неплатените глоби за пътни нарушение. Около това мнение се обединиха депутатите от Временната комисия относно проблемите с безопасността по пътищата. Народните представители приеха и предложението на Министерството на правосъдието горната граница за употреба на алкохол при млади и професионални шофьори да стане 0,2..
Парламентарното мнозинство крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа на демокрацията и законността, заявява президентът Румен Радев позиция във връзка с разпореждането на председателя на парламента Наталия Киселова, с което тя отказва да внесе за разглеждане в Народното събрание предложението на държавния глава за произвеждане на национален..
Дали предложението на президента за провеждане на референдум за еврото е противоконституционно или не, може да реши само Конституционния съд. Това заяви за БНР Бургас юристът Момчил Момчилов. Изненадан съм как всички коментиращи след 9 май определиха искането за противоконституционно, уточни той: "Все още в нашата държава действа Конституцията,..
На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?". Предложението и мотивите към него, които..
Предложението на държавният глава Румен Радев да се проведе национален референдум с въпрос : "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.", ще бъде внесено днес в Народното събрание. Очаква се след обсъждане във водещите парламентарни комисии, депутатите да се произнесат в пленарната зала за това дали да се проведе..
Искането за референдум за еврото е от компетенцията на националните власти. Така от ЕК отговориха на БНР на запитване за обявеното вчера намерение на президента Румен Радев за национално допитване дали страната ни да приеме единната валута догодина. От Комисията очакват поискания от България извънреден конвергентен доклад да бъде готов в началото на..
"Народното събрание трябва категорично да отхвърли предложението за референдума, дори да не го разгледа, защото то е противоконституционно, а вече има и решение на Конституционния съд". Това заяви на брифинг лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той поясни, че този въпрос е решен отдавна с международен договор, с който България се е съгласила да въведе..
Дали предложението на президента за провеждане на референдум за еврото е противоконституционно или не, може да реши само Конституционния съд. Това..
Предложението на държавният глава Румен Радев да се проведе национален референдум с въпрос : "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута..
На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на..