Тази неделя предстоят извънредни парламентарни избори. За две години в България това ще е петия път, в който избирателите са призовани да дадат своя вот. Прогнозите на социолозите са, че избирателната активност ще е ниска, а процентът на гласуващите млади хора също ще продължи да пада надолу. Какво мотивира бургаските младежи, които все пак са решили да отидат до урните и какво очакват от политиците?
Статистиката сочи, че при изборите на 2 октомври миналата година избирателите между 18 и 30 г., които са гласували са били 14,6 %, на 4 април 2021 г. те са били 18,2%, през юли процента пада на 15,6 на сто, през ноември – 15,4%. Апатията сред младежите относно политическия живот в страната преобладава, но има такива, които ще гласуват.
Русана е на 19 години и е ученичка в Природо - математическата гимназия в Бургас, тя е категорична, че ще гласува, защото това е свързано с активното гражданство. Всеки трябва да се възползва от правото си да избира тези, които ще управляват и няма как да искаш промяна, а да не участваш в нея!
Според политолози активните млади хора не проявяват достатъчен ентусиазъм да участват във взимането на решения и в избори, защото не вижда подходяща политическа формация, която биха припознали да ги представлява и да защитава техните интереси.
Студенти от Бургаския свободен университет, обаче са на мнение, че това е оправдание и трябва да се гласува:
"Аз съм нормален човек, който плаща данъци и има някакъв вид осъзнаване на гражданска отговорност ... Ако искаш да си изразяваш мнението, не може да го правиш само на маса, а трябва да имаш гражданска позиция и да се бориш за нея...Всеки вот има значение, ако всеки човек си каже, аз ще гласувам и то така стават нещата!"
Икономическо развитие, политическа стабилност и финансова сигурност искат младите хора от политиците, но не вярват че могат да бъдат постигнати при противопоставянето между партиите, което съществува в момента. Те очакват от управляващите са се разберат и да постигнат овладяване на инфлацията, промяна във вътрешната и външната политика и повече възможности за младите хора!
Прогнозите на социолозите са, че на 2 април ще гласуват една 2 млн. и 700 хил. българи от имащите право на глас. Ще отидат ли до урните младите или отново ще бъдат пасивни предстои да разберем!
В парламента започна дебата по вота на недоверие към правителството, иницииран от "Величие" с подкрепата на "Възраждане" и МЕЧ с мотив провал в сектор "Околна среда и водите". Красимира Катинчарова от "Величие" заяви, че целта на вота е необходимостта да бъде прекъснат един модел на управление, който нарушава основни права,..
Четвъртият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков влиза за обсъждане в пленарната зала. Той е за "провал в екологичната политика на кабинета". Иницииран е от "Величие" с подкрепата на "Възраждане" и МЕЧ. До този момент нито една друга парламентарна група не е дала заявка, че ще подкрепи искането за сваляне на кабинета. Предишните..
През септември започва строителството на втория участък между селата Рупча и Ветрино от Вертикалния газов коридор. Това каза в Бургас, при посрещането на втория кораб с 2 500 тръби за проекта, министърът на енергетиката Жечо Станков. България е първата от 7-те държави, през които ще минава газопроводът, която извършва реални действия по строителството...
През септември започва строителството на втория участък между селата Рупча и Ветрино от Вертикалния газов коридор. Това каза в Бургас, при посрещането на втория кораб с 2 500 тръби за проекта, министърът на енергетиката Жечо Станков. България е първата от 7-те държави, през които ще минава газопроводът, която извършва реални действия по строителството...
Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и всички, чиито усилия направиха този важен момент възможен. Това написа в Х премиерът Желязков. ЕП подкрепи присъединяването на България към еврозоната Съветът на ЕС прие трите правни акта за въвеждането на еврото в България от 1 януари..
Съветът на ЕС прие трите правни акта , с които процедурата по приемането на еврото в България от 1 януари 2026 г. се смята за приключена, съобщиха от Брюксел. Това са - Решение на Съвета относно приемането на еврото от България, регламент на Съвета за изменение на Регламент 974/98 за въвеждането на еврото в България и Регламент на Съвета за изменение..
Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари. Изненади не се очакват, след като вече страните членки и европейските лидери единодушно препоръчаха България да приеме еврото от следващата година. Докладът за..
През септември започва строителството на втория участък между селата Рупча и Ветрино от Вертикалния газов коридор. Това каза в Бургас, при посрещането на..
Съветът на ЕС прие трите правни акта , с които процедурата по приемането на еврото в България от 1 януари 2026 г. се смята за приключена, съобщиха от..
Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към..