"Всички партии в коалицията, след решения на националните им органи, са взели решение, че коалицията няма да подкрепи правителство с мандат или участие на политическа партия ГЕРБ". Това заяви Асен Василев от ПП на брифинг на коалицията.
От формацията са започнали и своя анализ на резултатите
"В тази кампания ние обиколихме над 1000 населени места - градове, села, малки градове, областните центрове и София. Това, което е ясно, е, че не успяхме да убедим достатъчно български граждани за това, че европейският път на развитие на страната си заслужава те да излязат и да гласуват. В следващата кампания ще обиколим и останалите над 2000 населени места в страната и да поговорим с всички български граждани".
Това, което трябва също така да отчетем, обаче е, че има сериозни проблеми с провеждането на тези избори. Имаме 5 пъти повече невалидни бюлетини - 45 000 невалидни бюлетини в тези избори при по-малко от 9000 в предишните, които имаха същия брой гласоподаватели.
В 2234 секции - или почти 17% от секциите - има разминаване между гласовете, регистрирани от машината и гласовете, които са вписани в секционните протоколи. В 2600 секции мобилните устройства не са предавали на живо броенето на бюлетините - това е по информация на Министерството на електронното управление. По-притеснително е, че в 303 от 700 рискови секции, идентифицирани от Антикорупционния фонд, въобще не се е предавало видеонаблюдение. В 225 се е предавало, но с прекъсвания и без да се показват бюлетините на видеокамерата. Тоест от 700 от най-рисковите секции само в 172 има реално видеонаблюдение с ясно показани бюлетини".
Кирил Петков също благодари на 621 069 избиратели, но отчете че: "явно трябва да вършим още работа. Когато 60% от българските граждани не са избрали да гласуват, това показва за нас, че работата е пред нас".
"Нашето решение, че няма да подкрепим ГЕРБ с първия мандат, е на база на ценности. От това което видяхме и в миналия парламент, а и по време на тези избори, виждаме ценностни различия. Българските граждани трябва да са сигурни, че когато гласуват за нас това, което ние обещаваме, това ще и спазваме. Също така искам да кажа, че се обединихме, че ще работим по политики с всички политически партии и ще говорим с всички тях, защото ние обещахме на българските граждани ясни политики за справяне с актуалните проблеми. Като се започне с бюджета. Бюджетът не може да бъде по никакъв начин заложник на разговорите между политическите парти. Ние трябва да приемем бюджет максимално бързо... Ще работим и ще говорим с всички политически партии по важните политики на България. Ако с първия мандат ГЕРБ не успее да формира правителство, ние ще поемем отговорността и ще предложим с втория мандат правителство от нашата коалиция".
Според Христо Иванов обединението не е успяло да постигне пълния си потенциал. При едно редовно правителство президентът трябва да се прибере в президентството и да не позиционира България в международен план, каза Атанас Атанасов:
"Оценяваме и си даваме сметка, че голяма част от българските граждани - около 80% - искат да се прекрати политическата криза, да бъде създадено редовно правителство, защото пред държавата има много предизвикателства. Ние сме солидарни с тях, но решението на нашето национално ръководство е, че не може да подкрепим правителство, кадрувано от Бойко Борисов.

За почетен председател на учредената днес партия Алианс за права и свободи е избран Ахмед Доган, който ще има и оперативни функции. Учредителната конференция избра ръководство, съставено от четирима съпредседатели- Танер Али, Димитър Николов, Хайри Садъков и Севим Али. За заместник-председател на партията е избран Николай Цонев. Започна..
Икономическият министър Петър Дилов обяви номинацията на настоящия директор на НАП Румен Спецов за особен управител на активите на "Лукойл" в България. Решението е обсъдено на Съвета за сигурност към Министерския съвет, което беше свикано от премиера Росен Желязков, а целта- да се намери изход от ситуацията след обявените от САЩ санкции срещу..
Армията има осигурено гориво в случай на проблеми с бургаската рафинерия, увери министърът на отбраната Атанас Запрянов. "Текущите запаси, които имаме, те осигуряват поддръжката на въоръжените сили за една година. Оперативният ни запас обаче в корабното гориво е по-нисък, като за корабното гориво вече този срок няма да бъде на брой дни, а е на 37..
Средствата по Националната програма за финансиране на общинските проекти не са спрени и ще бъдат изплатени със закъснение, заяви по време на парламентарния контрол вицепремиерът Атанас Зафиров в отговор на въпрос на "Продължаваме промяната - Демократична България". Той потвърди, че в момента на строителните фирми, които се финансират по Програмата, се..
Премиерът Росен Желязков свиква спешно заседание на Съвета за сигурност към Министерския съвет, свързано с посочване и предложение до МС за особен управител на "Лукойл". Поради тази причина той няма да участва в блицконтрола в парламента. В него ще вземат участие само вицепремиерите. Това обяви по време на заседанието на НС председателят му Рая..
Министър-председателят Росен Желязков и вицепремиерите ще отговорят на въпроси за актуалната политика на кабинета, а след тях в редовния парламентарен контрол ще участват общо 10 министри. Блицконтролът с премиера Росен Желязков и тримата вицепремиери трябваше да се проведе миналата седмица, но поради техни неотложни ангажименти беше отложен за днес...
Две години след общинските избори в Бургас трима съветници стават независими. Те бяха от групата на „КОД-Български възход“. Това са Мариета Тимнева-Рохова, Даниел Иванов и Костадин Андонов. Иванов е за първи път съветник и бе избран от МК "Левицата", Андонов влезе в съвета от същата политическа структура, но имаше участие и в предишния..
Икономическият министър Петър Дилов обяви номинацията на настоящия директор на НАП Румен Спецов за особен управител на активите на "Лукойл" в България...
Средствата по Националната програма за финансиране на общинските проекти не са спрени и ще бъдат изплатени със закъснение, заяви по време на парламентарния..
Армията има осигурено гориво в случай на проблеми с бургаската рафинерия, увери министърът на отбраната Атанас Запрянов. "Текущите запаси, които имаме, те..