Делата, които са анализирани, са в периода от 2000 г. до март 2023 г. Първоначално са преобладавали тези с наказателен характер, като постепенно те са изместени от гражданските. Прави впечатление и че размерът на исканите обезщетения е започнал да се увеличава. Посочен е пример с две подобни висящи дела в момента с искове за обезщетения по 1 млн. лева.
„Статистиката показва, че по-голямата част от делата приключват в полза на журналистите. И в двата случая – и от гражданските, и от наказателните, над 80 % приключват в ползва на журналистите. Въпреки това ние считаме, че има повод за притеснение, защото тези 12.5 %, които са приключили граждански дела в полза на инициаторите на производството, съответно 14 % с осъдителни присъди по наказателните дела, това не са просто едни цифри, а срещу тях стоят конкретни журналисти, активисти, които са били осъдени“, коментира един от авторите на доклада адвокат Лора Георгиева.
Според нея, могат да се предприемат редица законодателни промени, за да се противодейства на този тип дела. Тя посочи като пример декриминализирането на делата за обида и клевета. Други мерки са – даването на публичност на подобен тип производства и извършването на мониторинг, за да има по-точна статистика.
Според Емилия Димитрова – Данкова, редактор и собственик на сайта „Севлиево онлайн“, подобен тип SLAPP дела се срещат рядко срещу регионални медии във вътрешността на страната. Като причина тя посочва, че все по-малко регионални журналисти се занимават с критична и разследваща журналистика. Преди няколко години срещу Емилия Данкова също е било заведено дело, с характеристиките на SLAPP.
Неин разследващ материал е по сигнал за злоупотреба на държавен служител в Габрово. „Тогавашният директор на Дирекция „Социално подпомагане“ в Габрово се оказа, че е и собственик на частен дом за стари хора в едно габровско село. Официално домът се водеше на дъщеря й на въпросния директор, но имаше всякакви индикации, че тя всъщност е човекът, който ръководи и дирижира дейността на това частно социално заведение“, разказа журналистът. Тя допълни, че държавният служител е насочвал хора именно към частния дом, вместо към държавните социални институции. След поредица от материали и проверка от страна на компетентните институции, е последвало дело срещу журналиста и издателя, публикувал материалите, както и иск за обезщетение в размер на 10 000 лв. Делото е продължило над 1 година и е спечелено от Емилия Данкова на две инстанции. Въпреки това подобно производство няма как да не се отрази както лично, така и професионално на журналиста.
„Кошмарно е. Едно е да влезеш с репортерския си тефтер в съда, съвсем друго е да застанеш на скамейката на хората, които трябва да отговарят за нещо. В случая аз трябваше да отговарям за това, че съм изнесла една истина, само факти. Не е притеснително, то е съсипващо да бъдеш подсъдим. 10 000 лв. за един регионален журналист са много сериозна сума. За никого не е тайна, че журналистиката, особено във вътрешността на страната и за малките медии не носи пари. Притеснително е в личен план, но и професионално оказва влияние. Започваш да теглиш всяка дума, която пишеш. Започваш да проверяваш дори повече отколкото е необходимо информацията, с която работиш. Налагаш си автоцензура“, коментира Емилия Данкова.
В Царево, в залата на читалище „Георги Кондолов“, се проведе обсъждане в комисия за увеличаване площта на защитената местност "Силистар", в землището на с. Резово. Разширението е с малко повече от 235 декара и е по предложение на Асоциацията на парковете в България. Разширяват защитена зона "Силистар" Според проект на заповед на..
Проиграване на Външен авариен план на Петролна база-Сливен, със симулация на хипотетичен авариен сценарий ще се проведе днес от 10.30 часа. В него ще се включат екипи на общината, полицията, пожарната и общинска охрана. Планът е да се затвори движението на кръстовището между булевардите "Бургаско шосе" и "Янко Сакъзов" до новите гробища,..
59-годишна жена пострада при инцидент с електрическа тротинетка на пътя между руенските села Топчийско и Средна махала, съобщават от ОДМВР Бургас. Тя загубила контрол над превозното средство и се преобърнала на платното. При удара жената от с. Добра поляна получила луксация на лявото и дясното рамо, има и натъртени две ребра. Настанена е за..
43-годишна жена от Поморие, участвала като куриер в телефонна измама спрямо 76 -годишна поморийка, е задържана на ГКПП Дунав мост - Русе при опит да напусне страната в посока Румъния, съобщиха от бургаската полиция. Подмамването е станало на 22 януари тази година. То е осъществено по класическия механизъм "оказване на съдействие на полицаи при..
Българските моряци Любомир Чанев и Данаил Веселинов, които прекараха 14 месеца в плен на йеменските хути, се прибраха у дома. На летището, след 430 дни на раздяла, ги очакваха техните близки. Заедно с двамата българи бе и румънски моряк, който бе посрещнат на летището от посланика на северната ни съседка. Освобождаването им от плен бе потвърдено..
С 235 декара се увеличава площта на защитена местност „Силистар“, засягаща землището на село Резово. Това е посочено в проектна заповед на Министерството на околната среда и водите. Промяната се прави след предложение от Асоциацията на парковете в България. Първоначалното им предложение е било площта на защитената местност да се увеличи с 8..
71-годишна пешеходка е с фрактура на ръката след като е блъсната от автомобил. 46-годишната шофьорка е тръгнала назад без да забележи възрастната жена зад колата. Инцидентът е станал в бургаския комплекс "Меден рудник". Жената е без опасност за живота. Тя е откарана в болница.
71-годишна пешеходка е с фрактура на ръката след като е блъсната от автомобил. 46-годишната шофьорка е тръгнала назад без да забележи възрастната жена..
34-годишен бургазлия е задържан от бургаската полиция. В дома му в ж.к. "Меден Рудник" униформените открили четири саксии с конопени растения с височина..
Българските моряци Любомир Чанев и Данаил Веселинов, които прекараха 14 месеца в плен на йеменските хути, се прибраха у дома. На летището, след 430 дни..