Обсъждането на правилника за работа на Народното събрание показа кои партии приемат парламентарните комисии, като важна част от законодателния процес и парламентарния контрол и кои се отнасят към тях като към периферни структури. Това коментира бургаският депутат Константин Бачийски, представител на групата на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ в съобщение до медиите, разпространено от неговия екип.
Той препоръча на колегите си при приемането на правилника, да се запознаят на чл. 80 от Конституцията.
Според този текст „Всички длъжностни лица и граждани са длъжни да се явяват при повикване на заседанията на комисиите в Народното събрание и да предоставят сведения и документи.“
По време на дебатите Бачийски посочи, като сериозен недостатък в досегашната работа на парламентарните комисиитова, че те канят на свои заседания по конкретни въпроси длъжностни лица от държавни или общински администрации, но често същите не се явяват, не предоставят сведения и документи, като по този начин осуетяват работата на комисиите на Народното събрание. Същевременно на практика не носят никаква отговорност за отказа си от съдействие, а понякога разглежданите въпроси, касаят огромни части от българското общество.
„Особено актуален е този въпрос в парламентарната комисия по антикорупция, където съответните лица, много често не се явяват и бягат, като „дявол от тамян“, както и не предоставяха сведения и документи. Има случай на лица, които от няколко парламента не може да ги видим. Ситуацията беше буквално да чакаме „от умрял писмо“, а подобно безотговорно отношение води до омаловажаване на ролята на Народното събрание, като ключова институция в държавата – споделя депутатът.
Затова бургаският народен представител отправи официално предложение да се предвиди санкция за неявилите се длъжностни лица. Ако те са били поканени и призовани на заседание на съответните парламентарни комисии, но не са посочили основателна причина за отсъствието си, да бъдат глобени в размер до 2000 лева при първи случай, а при втори случай до 5000 лева.
Против предложението на Бачийски гласуваха народните представители от ГЕРБ, ДПС и ИТН.
„Не разбирам отказа на колегите да регламентираме тези санкции. Изявленията им, че няма световен пример, който да последваме, бяха абсолютно неверни. Подробно обследвахме подобни практики в над 20 юрисдикции по света където парламента налага такива санкции. Например в Германия, една от най-утвърдените демокрации в ЕС, при подобни случаи се налага санкция до 10 000 евро за онези граждани и представители на държавни институции, които са били поканени, но не са се явили на заседание на комисиите в Бундестага. Там дори предвиждат възможност за принудително довеждане, но ние не отиваме толкова далече, а предвиждаме само налагането на глоба –сподели Бачийски.
Според бургаския народен представител с отказа си да предвидят въвеждането на каквито и да е санкции за лицата, които демонстрират явно неуважение към работата на парламентарните комисии, депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН са изпратили сигнал към определени кръгове, че са недосегаеми в нарушенията и не подлежат на контрол дори от Народното събрание.
Константин Бачийски признава, че според личното му усещане някои от депутатите изглежда се страхуват, че с приемането на тези поправки парламентарната комисия по антикорупционна може наистина ефективно да заработи и затова по всички възможни начини се опитат да попречат на това.
С пълно единодушие от 176 гласа "за" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет проект на промени в Наказателно-процесуалния кодекс. Измененията предвиждат разпитът на вещи лица да може да се извършва и чрез видеоконферентна или телефонна връзка, когато експертите са възпрепятствани да се явят пред съда по уважителни причини или..
Велислава Делчева е избрана за омбудсман на Република България. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители. 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше номинация на ГЕРБ-СДС. За нея гласуваха депутатите от формацията, като получи подкрепа и от ИТН, "ДПС – Ново начало" и "БСП – Обединена левица". "Пред мен стои..
Законодателни промени, свързани с финансирането на общински проекти, бяха одобрени на първо четене от НС. Промените в Закона за държавния бюджет отразяват предложения на кметовете, направени до 30 юни тази година, с които прогнозният размер на общинските инвестиционни проекти за целия период става 8 милиарда лева. С изготвения законопроект ще се..
След 9 часа дебати и гласувания депутатите не успяха да приемат всички промени в Закона за движение по пътищата. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите обаче..
Средствата за саниране на жилищни блокове ще бъдат осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. "Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, които са за енергийно обновяване на еднофамилни жилища, са спасени. Една част от тях ще останат в Министерството на..
Правителството одобри проекта на новия Закон за водоснабдяването и канализацията. Регулирането на ВиК услугите ще се прави от самостоятелен субект в рамките на КЕВР, от специализиран състав в регулатора. Експерти по водоснабдяване алармираха за негативните ефекти от сушата За целите на ВиК сектора териториите, за които отговаря един оператор ще..
Според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов арестът на кмета на Варна Благомир Коцев е събитието, което е внесло "катран" в най-успешната седмица за България. Цяла Европа застана зад България, а агенциите повишиха кредитния рейтинг на страната ни, а всички въпроси са свързани с кмета на Варна, коментира пред журналисти Борисов. Желязков не вижда превишаване..
След 9 часа дебати и гласувания депутатите не успяха да приемат всички промени в Закона за движение по пътищата. Заседанието се провали заради липсата на..
Велислава Делчева е избрана за омбудсман на Република България. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители. 92-ма бяха "против",..
Законодателни промени, свързани с финансирането на общински проекти, бяха одобрени на първо четене от НС. Промените в Закона за държавния бюджет отразяват..