Кандидатът на ГЕРБ-СДС за премиер е българският еврокомисар Мария Габриел, съобщи днес от парламентарната трибуна лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Борисов добави към нейната биография, че "това, което е дадено на България и на българския еврокомисар са иновациите, научните изследвания, културата и младежта. Теми, по които всички ние имаме в програмите си написано доста".
"Изпълняваме конституционните срокове. Тъй като като действащ еврокомисар, който трябваше да присъства и на Г7 на срещата, има юридически процедури, по които тя трябва да мине, затова нашата парламентарна група в контактните си групи ще се свърже с вас, за да може тя да провежда срещите и да поема своите отговорности като кандидат за премиер", посочи Борисов.
В понеделник, 15 май, президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за кабинет на ГЕРБ-СДС като най-голяма политическа сила в Народното събрание.
Мария Габриел (р. 1979 г.) е завършила езикова гимназия "Д-р Петър Берон" в Кюстендил. През 2001 г. придобива бакалавърска степен по "Български и френски език" в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", през 2003 г. завършва магистратура по "Сравнителна политика и международни отношения" в Докторската академия по политически науки в Бордо, Франция. От 2004 г. до 2008 г. Мария Габриел работи като асистент научен изследовател в Института по политически науки в Бордо.
Тя е евродепутат от 2009 до 2017 г., когато става еврокомисар на мястото на Кристалина Георгиева в комисията "Юнкер" и получава ресор "Цифрова икономика и цифрово общество". В следващата Комисия на Урсулa фон дер Лайен през 2019 г. ѝ е възложен ресор "Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж".
Председателят на парламентарната група на Европейската народна партия Манфред Вебер приветства номинацията на Мария Габриел.
"Горещо приветстваме номинацията на Мария Габриел за министър-председател на България. Тя има опита и международния авторитет за преодоляване на политическата патова ситуация в София. Пълна подкрепа за сестринската ни партия ГЕРБ-СДС заради поставянето на първо място на интересите на страната", написа Манфред Вебер в Туитър. Това е и първата подкрепа за Габриел от Брюксел.
Протест срещу предложенията на кабинета за повишаване на осигуровките, на данък "дивидент" и въвеждането на нов софтуер за отчитане на продажбите на търговците от догодина, организират утре пред парламента от "Продължаваме промяната". В интервю за БНР съпредседателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай..
Съпредседятелят на „Да, България“ Ивайло Мирчев коментира в Бургас, че върху бизнеса се оказва натиск, за да не участва в протестите срещу новия републикански бюджет. Той предупреди всички ресторантьори и търговци, че ще трябва да отделят по 500 евро за внедряването на нов софтуер, каквито са новите изисквания за касовите апарати. По думите му промяната..
Има реален шанс за спиране на войната, но с изключително много неясноти относно мира . Това мнение изрази пред БНР Любомир Кючуков, директор на Института по икономика и международни отношения. "Очевидно планът "Уиткоф-Дмитриев" отразява в много по-пълна степен руските позиции и претенции, а не украинските надежди , но отчита динамиката на хода на..
Въпреки острите критики парламентът одобри на първо четене финансовата рамка за догодина. Проектобюджетът за 2026 г. получи подкрепата на депутатите от ГЕРБ-СДС, "БСП - Обединена левица", "Има такъв народ", "ДПС - Ново начало" и независими. Против гласуваха от ПП-ДБ, "Възраждане" и МЕЧ. "Величие" не се включиха в гласуването. Според финансовия..
От "Възраждане“ са събрали необходимия брой подписи и ще внесат жалба в КС срещу промените в закона, които разширяват правомощията на особения управител на рафинерията "Лукойл“. Това съобщи лидерът на партията Костадин Костадинов: "Ние считаме, че това е нарушение на Конституцията. Едно от основните права, които Конституцията дава на всеки един..
Държавният бюджет за 2026 година ще бъде гласуван на първо четене в пленарната зала. Финансовата рамка за догодина е изчислена с дефицит от три на сто или 3,6 милиарда евро. Бюджет 2026 година е изчислен с лимит за поемането на нов държавен дълг от 10,5 милиарда евро, който многократно надхвърля изплащането на дефицита и рефинансирането на старите..
Управляващите решиха да бъдат отпуснати по 120 лв. коледни добавки на всички пенсионери под линията на бедност. Това обяви Деница Сачева от ГЕРБ-СДС на съвместен брифинг с партньорите си от коалиционния Съвет за съвместно управление. В брифинга участваха Мая Димитрова от БСП, Павела Митова от ИТН и Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало". "По време на..
Протест срещу предложенията на кабинета за повишаване на осигуровките, на данък "дивидент" и въвеждането на нов софтуер за отчитане на продажбите на..