Членове на Прокурорската колегия на ВСС внесоха в деловодството на Съвета предложение за предсрочно освобождаване на Иван Гешев от поста главен прокурор.
Става дума за членовете на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, които са избрани от парламента, тоест от представителите на партии, които в момента коментират и подкрепят искането за освобождаването на Гешев, лансирано от Мария Габриел.
Иначе в основата на това искане, което е за тежки нарушения, е инцидентът от 1 май на пътя Самоков-София, когато взрив избухна до автомобила на главния прокурор, като се коментира в искането основно участието на израелския експерт, за който по рано днес от градската прокуратура съобщиха, че той не е бил допуснат от наблюдаващите прокурори до мястото на инцидента, и специално ролята на главния прокурор, след като стана ясно, че този експерт е бил изпратен на мястото на произшествието от него и заведен от заместник шефа на Националното следствие Ясен Тодоров.
Оттук представителите на Прокурорската колегия поставят като основа на своето искане именно това, че главният прокурор е дал насока на следователите и на прокурорите за това как да си вършат работа, което според тях е тежко нарушение на служебните задължения, тъй като, пише в мотивите, той не разполага с правомощия да дава такива преки указания.
Тази намеса в разследването е несъвместима с правомощията на главния прокурор, цитира се и текст от Конституцията, а в конкретното досъдебно производство Гешев, независимо от заеманата длъжност главен прокурор, има и процесуално качество на пострадал и при всички случаи е предстояло той да бъде разпитан като свидетел.
Това, което следва оттук нататък - по предложение на Прокурорската колегия да се задвижи процедурата. В крайна сметка дали Гешев ще бъде освободен от поста ще реши пленумът на Висшия съдебен съвет. За да бъде освободен трябват 17 гласа, в момента Висшия съдебен съвет се състои от 22 члена.
Протестът на "Възраждане" беше провокация, която ескалира и се стигна до ексцесии. Това каза пред БНР Севим Али, заместник-председател на ПГ на ДПС-ДПС, която е част от парламентарното мнозинство, председател на Комисията по земеделие и храни в парламента. "Осъждаме действията на тази партия по отношение на преднамереното ескалиране на..
Национален протест се проведе в София на партия "Възраждане". Предварителната информация бе, че той ще се проведе пред БНБ, участниците обаче се насочиха и към сградата на представителството на Европейската комисия. Стигна се до напрежение, след като протестиращите хвърлиха боя, яйца и пиратки. Те се опитаха да подпалят вратата на сградата, предадоха..
Бургаският депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев оглави новосъздадената временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки за намаляване до минимум на..
Два важни за Бургас и региона проекти не намериха финансиране в проектобюджета за тази година, който ни беше предложен от управляващите. За това алармират народните представители на "Възраждане" Борис Аладжов и Александър Койчев. Редовното правителство, също не предвиди средства за детската болница в Бургас. Необходимите 45 милиона лева,..
Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..
Няма осигурено финансиране за пречиствателната станция за питейни води на язовир “Ахелой”. Това става ясно след питане на народните представители Борис Аладжов и Александър Койчев към министъра на регионалното развитие, съобщават от партия "Възраждане". Загубите на водопреносната мрежа на питейна вода са проблем с национално значение. В бургаска..
Хълми Зекерие е новият кмет на руенското село Билка. Той бе единствен кандидат, издигнат е от партия Движение за права и свободи - ДПС. За него са гласували 208 души на частичните местни избори вчера. До тях се стигна след кончината на досегашния кмет Мехмед Мустафа. Само един кандидат на частните местни избори в село Билка При 518..
Национален протест се проведе в София на партия "Възраждане". Предварителната информация бе, че той ще се проведе пред БНБ, участниците обаче се насочиха..
Протестът на "Възраждане" беше провокация, която ескалира и се стигна до ексцесии. Това каза пред БНР Севим Али, заместник-председател на ПГ на..