Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Св. Св. Кирил и Методий – за истините и легендите около тях

Снимка: личен архив

В навечерието на празника, на който честваме делото на светите братя Кирил и Методий и техните ученици, акцентираме върху създателите на глаголицата. Един от техните изследователи е Димо Чешмеджиев. Той е професор в Кирило-Методиевия научен център в БАН, професор в Пловдивския университет, гост-лектор в Сорбоната в Париж, в университетите на Венеция, Нитра, Лодз и Рим. Преди дни той говори в Бургас за историите и легендите за Кирил и Методий.

Най-големият мит за тях, който е развенчан през годините, е че те са българи. Това коментира проф. Димо Чешмеджиев. Няма сведения за това дали са българи, дали са славяни, посочи той и добави:

„Самият факт, че българи ги наричаме, няма как да стане. По това време българи са прабългарите, когато те са живи и здрави и работят. Има славянска, гръцка хипотеза, има арменска, ако щете, има еврейска хипотеза. Колкото искате хипотези има. Хипотезата за българското потекло е най-ранната. В най-ранните паметници никъде не се казва, че са българи. Даже няма една дума да се каже, че те са били в България. Не знам дали са идвали даже. Защото може дори за Моравия да са минавали през някакви други места“, посочи проф. Чешмеджиев.

Първите идеи, че имат някаква връзка с българите, са някъде от 11 век, посочи историкът. Те са отразени в някои паметници, добави проф. Чешмеджиев. Интервю с него можете да чуете в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български музиканти със световна премиера на албум в Германия

Български музиканти с премиера в Германия на най-пълната правена досега в света дискография с произведенията на Клод Дебюди, писани за клавирни дуа. Вече 30 години Аглика Генова и Любен Димитров свирят по най-елитните сцени и изнасят концерти с класическа музика, създават богата дискография и преподават.    „Това е една цяла трилогия, като..

обновено на 11.05.25 в 13:36

"За хвърчащите хора"-литература на крилете на младостта

Новият брой на младежкото литературно списание „За хвърчащите хора“ представихме в ефира на БНР -Бургас. Уникалното издание е на Клуба по творческо писане към Центъра за млади таланти в Бургас с ръководител д-р Добрина Топалова, създаден с подкрепата на Фондация "Шанс за децата и природата на България". Преди дни списанието направи своята..

обновено на 11.05.25 в 10:34

От 13 до 14 часа слушайте в ефира на БНР Бургас конкурса ""С песните на Тома Янчев"

В  Росен започна  третото издание на националния конкурс за странджанска песен "С песните на Тома Янчев". Организатори са Община Созопол, Тракийско дружество "Странджа" - Бургас и НЧ "Ангел Величков-1902" - с. Росен. Заради очакваните валежи, събитието се провежда в читалището, а не на площада. Над 200 участници ще запеят песните на известния..

публикувано на 10.05.25 в 12:32

Голямата награда от литературния конкурс "Петя Дубарова" отиде във Варна (ВИДЕО)

Симеон Иванов от Варна е носителят на Голямата награда от Националния литературен конкурс "Петя Дубарова". Церемонията от 28-ото издание се състоя тази вечер в Морското казино на Бургас. Симеон е на 18 години, ученик от ГПЧЕ "Йоан Екзарх". Той е част от литературния клуб "Касталия" при ЦПЛР-Варна с ръководител Магдалена Маркова. Отличен бе и с първото..

публикувано на 09.05.25 в 21:00

Мариус Куркински гостува в Бургас с постановката си "Мъжът на жена ми"

Мариус Куркински гостува в Бургас с постановката си "Мъжът на жена ми", която  сериозните неща от живота са погледнати от смешната им страна. Това е разказ за оцеляването на една жена, изоставена още като дете. Главната женска роля е поверена на Мария Сапунджиева, а в ролите на мъжете, които се борят за любовта й, се превъплъщават  познатият ни от „Под..

обновено на 09.05.25 в 15:08

Бургаски поетеси с престижни международни награди

Бургаските поетеси Наталия Недялкова и Роза Боянова бяха удостоени с престижни литературни награди.  Отличието на Наталия Недялкова идва от Германия, където тя е удостоена с втора награда в Литературния конкурс за авторско художествено майсторство на българите в Хамбург със значително обществено значение. Наградата е за поетичната книга..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

Девета симфония от Бетовен ще бъде изпълнена в Деня на Европа

Бургаската опера ще представи симфоничен концерт посветен на Деня на Европа днес. В него ще бъде изпълнена  Девета симфония на Лудвиг ван Бетовен за солисти, хор и оркестър в ре минор, оп. 125.  Тя е определяна като един от шедьоврите на Бетовен и една от най-значимите композиции в музикалната история, съобщи сопраното Мария Цветкова..

обновено на 09.05.25 в 10:21