Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Митко Новков представя Мирела Иванова и Владимир Зарев в Бургас

Литературният критик Митко Новков ще представи Мирела Иванова и Владимир Зарев с цялостното им присъствие на българската литературна сцена и с последните им книги - поетичната „Седем“, номинирана за голямата награда „Европейски поет на свободата“ в Полша, и романа „Объркани в свободата“. Срещата с „разножанровото литературно семейство“ в Бургас, както те самите често се определят, е днес от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека. Мирела Иванова и Владимир Зарев ще прочетат кратки откъси от книгите си и ще отговорят на въпросите на бургаските приятели на литературата.

Мирела Иванова е родена на 11 май 1962 година в София. Започва да печата стихове в списание „Родна реч“ още като ученичка в Немската гимназия. Първата й стихосбирка „Каменни криле“ излиза през 1985 година. Авторка на девет поетични книги, най-известните сред които са „Самотна игра“, „Памет за подробности“, „Разглобяване на играчките“, „Еклектики“, „Седем“. Издава два сборника с разкази: „Бавно“ и „Всички разкази са за теб“, както и два тома с публицистични текстове. Носител е на национални и международни награди за поезия: Наградата за модерна поезия от Източна и Югоизточна Европа, Националната награда „Христо Г. Данов“, Наградата за литература на София, наградите за поезия „Николай Кънчев“ и „Перото“ за „Седем. Стихотворения (с) биографии“.

Мирела Иванова работи повече от 15 години като главен уредник на къща музей „Иван Вазов“ в София. От 2016 година е драматург в Народния театър „Иван Вазов“, на чиито камерни сцени с голям успех се играят пиесите й „О, ти, която и да си…“ и „Бележките под линия“.


Владимир Зарев е роден на 5 октомври 1947 г. в София. Завършил е „Българска филология“ в СУ „Климент Охридски”. Главен редактор е на литературното  списание „Съвременник”. Автор на деветнадесет книги, тринадесет от които са романи, между които националният епос - трилогията „Битието”, „Изходът“ и „Законът“, „Разруха”, „Светове”, „Лето 1850”, „Поп Богомил и съвършенството на страха”, „Хрътката”, „Хрътката срещу Хрътката” „Орлов мост”, „