Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как може да се обезопасят скулптурите в Морската градина в Бургас

Снимка: Даниела Костадинова

Част от скулптурите в Морската градина са опасни, защото не се укрепени достатъчно добре. Това коментира пред БНР-Бургас експертът в опазването на културно-историческото наследство Митко Иванов. Те са част от симпозиуми и са поставени там още преди 90-те години.

„Като че ли още навремето не е изпълнявано много сериозно фундирането на скулптурите. Някои от тях тежат по няколко тона. В случая, очевидно става въпрос и за наследени проблеми. Ако навремето, дори само авторът е присъствал при пренасянето им в Морската градина, би могло са се избегне това, на места – катастрофално и както виждаме – с трагични последици, фундиране. Защото един автор и без да е инженер-конструктор, е наясно с това, приблизително, двутонна или тритонна негова скулптура от какъв фундамент се нуждае”, коментира той.

При монтирането им задължително се прави проект за фундиране, това са думи на специалисти, посочи Митко Иванов.

През 2018 г. той, заедно с тогавашния общински съветник Живко Табаков, изготвят и внасят докладна записка за състоянието и опазването на скулптурите и на тази експозиция на открито. Там обръщат внимание именно за нарушеното фундиране, което създава опасност. Предложихме тогава да се извършва мониторинг и след това, за да се види дали предприетите мерки са ефективни, поясни Митко Иванов. Това предложение беше отхвърлено с голяма лекота, смята той. Не бяха предприети мерки, които са належащи.

Подобно фундиране може да се направи и сега, посочи Митко Иванов. Част от паметниците могат да бъдат и преместени, смята той:

„Може да се започне с много опасни паметници, които, към момента, не могат да бъдат фундирани. Едно фундиране е свързано с проект, доста дълга процедура и е доста скъпо. Много по-лесно е тяхното временно преместване в подходяща складова база. Могат да бъдат преместени всички начупени паметници. Ще се изненадате колко голям е техният брой. Според мен са двуцифрено число“, посочи Иванов.

Има и паметници, които не са на достатъчно високо художествено ниво, смята той. Една комисия, с нужната компетентност, може да прецени кои да бъдат преместени, добави Митко Иванов.

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото издание на конкурса "Фредерик Франсоа Шопен" ще се проведе в Бургас

Първото издание на музикалния конкурс  "Фредерик Франсоа Шопен" ще се проведе на 25 и 26 април от 17.00  до 20.00 часа в Културния център “Морско казино” в Бургас, съобщават от Общината.  Целта е да се даде възможност на всички участници да представят уменията си и да обменят практическа информация в областта на музиката.  Събитието се организира от..

обновено на 25.04.24 в 15:34

"Дюн" с дарителска кампания, за участие на световните финали в Прага

През юни и юли Танцова школа "Дюн" има възможност да участва в световните финали на престижния танцов конкурс Dance World Cup в Прага.  "Дюн" ще се състезава с 30 деца във възрастовите категории "мини", "деца" и "юноши" и в състезателните стилове "съвременен танц", "танцово шоу", "джаз танц", "характерен танц", "лирикъл".  За да получат правото на..

публикувано на 25.04.24 в 15:18

Бургас отбеляза 62 години от рождението на Петя Дубарова

Има няколко знакови имена, които всеки свързва с Бургас, както и Бургас с тях. Своето запазено място заема и Петя Дубарова – едно от чудесата на България. Отива си твърде млада, само с намек за огромния си талант и без възможност да разкрие изцяло възможностите си. На нас оставя негодуванието за несправедливостта към нея и догадките за развоя на живота..

публикувано на 25.04.24 в 14:03

Младежкият фестивал "Солинария" се завръща в Созопол през юли

Четвъртото издание на младежкия арт фестивал „Солинария“ ще се проведе от 2 до 13 юли в Созопол. През 2024 година ще има два мастър класа – по пиано и камерна музика на проф. Борислава Танева и д-р Елена Чолакова, както и цигулка – на Ангелина Абаджиева. Интересът е сериозен и групите за майсторските класове са почти запълнени. Програмата в..

публикувано на 25.04.24 в 13:16

Представят в Бургас книгата за Апостол Карамитев „Рицарят на доброто“

Две литературни премиери ще зарадват четящата публика в Бургас, днес на 25 април. Това са книгите „Рицарят на доброто“, посветена на личността и творчеството на незабравимия актьор Апостол Карамитев и "Възхвала на провинцията”. Автори на първата книга са Олга Маркова и Момчил Карамитев. Втората  е последното книжно бижу на драматурга и поет Александър..

публикувано на 25.04.24 в 12:38

Александър Секулов представя в Бургас "Възхвала на провинцията”

Писателят и лауреат на наградата „Христо Фотев“ Александър Секулов  представя днес в Бургас най-новата си книга "Възхвала на провинцията”.  Това е книга събрала негови кратки белетристични форми, малки текстове, създавани по различни поводи, философски прозрения, спомени и  афоризми.  "Ноевият ковчег на Александър Секулов е провинцията, която авторът..

публикувано на 25.04.24 в 10:42

Бургаска поетеса събра в антология стихове от 15 държави

42 автори от 15 държави, преведени от 9 езика и представени с над 100 творби, са събрани в антологията "Преоткрити в словото", чийто съставител и преводач е бургаската поетеса Наталия Недялкова.  В книгата са включени произведения на съвременни емблематични автори не само от съседните балкански страни и Европа, но също така и представители на..

публикувано на 24.04.24 в 13:05