Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филми, изложби и знакови гости за вековния юбилей на Апостол Карамитев в Бургас

Стогодишнината от рождението на една от най-големите звезди на българския театър и кино – актьорът Апостол Карамитев, ще бъде подобаващо отбелязана в родния му Бургас. 

Инициативата на Община Бургас е под надслов „Многоликият Апостол Карамитев“ и ще представи поредица от вълнуващи събития до края на годината, които включват филми, изложби и интригуваща срещи. 

На 5 юни, понеделник, от 18.30 часа на площад „Тройката“ ще бъде открита външна изложба, посветена на Апостол Карамитев. В нея са събрани непоказвани до сега архивни документи, дарени на Държавен Архив Бургас от Борис Цацов през 2021 година. Те съдържат кадри на актьора както от роли в театъра и киното, така и от срещи с публиката. Има още снимки с автографи, визуализации на дипляни и афиши от театрални постановки и филми.

Специално място заемат снимки, направени от Апостол Карамитев на родителите и децата му. Малко известен факт е, че незабравимият актьор, е бил любител фотограф.

Веднага след това, от 19.00 часа в зрителна зала „Тончо Русев“ на Културен дом НХК ще бъде показан документалният филм „Апостол Карамитев“.

„Апостол Карамитев“ е 56-минутна документална копродукция на България, Италия и САЩ, на български език с английски субтитри. Лентата разказва за живота и кариерата на известния и обичан български актьор, но е и духовно пътешествие, в което един син преоткрива баща си. След прожекцията публиката ще има възможност да разговаря със сина на актьора – Момчил Карамитев, който е режисьор, сценарист и оператор на документалния филм.

Час преди откриването на изложбата на площад „Тройката“, екип на Българско национално радио – Бургас, които са медийни партньори, ще обособят специално открито студио. На мястото ще прозвучат реплики на актьора от негови емблематични роли и интервюта, запазени в Златния фонд на БНР.

Гласът на актьора ще звучи и във фоайето на Културен дом НХК преди прожекцията на филма.

Апостол Карамитев е роден в Бургас на 17 октомври 1923 година. Тук, завършва италианската гимназия, след което записва да учи право в София, но в крайна сметка избира да се посвети на театъра. До 1947 г. той учи актьорско майсторство във Висшия институт за театрално и филмово изкуство (днес НАТФИЗ) в София, след което става актьор в Народния театър „Иван Вазов“. Дебютира като филмов актьор през 1951 г. с „Утро над родината“ на Антон Маринович и Стефан Сърчаджиев. Спечелва благоразположението на публиката с ролята си на романтичен герой. За ролята на Мишо във филма „Това се случи на улицата“ на Янко Янков е удостоен с почетен диплом на кинофестивала в Карлови Вари през 1956 г. Друга популярна роля на Карамитев от този период е Радослав в „Любимец 13“ (1958) и Апостол от „Специалист по всичко“ (1962). Александров във филма „Бялата стая“ (1968) на Методи Андонов му носи наградата за актьорско майсторство на кинофестивала във Варна. В германско-българската копродукция Heimlichkeiten (1969) на режисьора Волфганг Щаудте, Апостол Карамитев изпълнява главната роля на полковник Дамянов. Последната му филмова изява е през 1974 г. в историческата роля на Иван Асен II във филма на Вили Цанков „Сватбите на Йоан Асен“ („Царска сватба в Търново“), когато вече е тежко болен.

През 2007 г. Апостол Карамитев е избран сред 100-те най-велики българи в историята от тв формата „Великите българи“.
Момчил Карамитев е роден през 1960 г. в семейството на Апостол Карамитев и актрисата Маргарита Дупаринова. Обучава се в студиото на Сюзън Страсбърг в Рим, Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ в България, Сюзън Коен Студио в Ню Йорк. След дипломирането си дебютира като актьор в театъра, киното и телевизията, но скоро се премества в Лос Анджелис. Участва в „Застраховка“, в сериалите „Стар Трек: Ентърпрайз“ и „Кости“. Понастоящем Момчил Карамитев живее и работи в София.

В негова чест в родния му Бургас има именувана улица и е направен красив монумент. Всеки може да се преклони пред него и да постави цвете в чест на актьора. Символично паметникът е поставен точно до Летния театър в Морската градина.


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Хвърчащите хора" от Клуба по творческо писане представят сборника "Микробезкрайности"

Сборникът „Микробезкрайности“, създаден от младите автори от клуба по творческо писане „Хвърчащите хора“ към Центъра за млади таланти, ще бъде представен днес в Регионалната библиотека „Пейо К. Яворов“ – Бургас. Вече утвърдени лица на бургаската литературна сцена, младежите за пореден път излизат пред публика, за да представят своите творби, мисли..

публикувано на 06.10.25 в 14:00

Откриват годишната изложба на Бургаската фотографска общност

За 17-и път Сдружение „Бургаска фотографска общност“ (БФО) ще представи годишната си изложба. Откриването е днес, 6 октомври от 18:30 ч. в изложбената зала на Дружеството на бургаските художници на ул. „Александровска“ 22. Традиционната експозиция представя творби от различни жанрове на фотографското изкуство. В нея ще бъдат показани..

публикувано на 06.10.25 в 09:10

Фестивалът за съвременни изкуства ВОДА 2025 с нови дати заради дъжда в Дупката

Програмата на Международния фестивал за съвременно изкуство "Вода" е с нови дати. Заради неблагоприятните метеорологични условия събитията, които трябваше да се проведат в Дупката на площад „Тройката“, ще бъдат преместени на 12, 13 и 14 октомври. Това съобщиха организаторите от Сдружение Танц БГ. Все пак една част от предвидените срещи с творци ще..

публикувано на 05.10.25 в 17:16

Националният литературен конкурс "Морето!" в ефира на радио "Христо Ботев" и БНР Бургас

10-тото издание на Националния литературен конкурс "Морето!" завършва в Ахтопол. Председател на журито е литературният критик Митко Новков.  Заради бедственото положение в община Царево програмата и за 5 октомври се отлага за следващия уикенд, съобщиха организаторите, но предаването в ефира на националното радио, посветено на тазгодишното..

публикувано на 05.10.25 в 08:30

Община Бургас спечели 1,5 млн. лв. европейско финансиране за култура

Богатата културна програма на Бургас ще бъде още по-разнообразна и наситена през следващите месеци след като проектното предложение на общината за изпълнение на инвестиция по Национален план за възстановяване и устойчивост, Процедура за безвъзмездна помощ BG-RRP-11.021 „Ново поколение местни политики за култура за големи общини“, получи най-висок брой..

публикувано на 04.10.25 в 17:15

Фолклорен събор събира клубове от цялата страна в Бургас

Фолклорен събор с участието на танцови клубове от цялата страна ще се проведе в Бургас днес. Събитието ще се състои на открита сцена пред Пантеона в Морската градина. Програмата започва в 15:00 ч. с дефиле на участниците, което ще тръгне от терасата пред Културен център „Морско казино“ и ще завърши до Пантеона. Концертът на откритата сцена ще започне..

обновено на 04.10.25 в 11:48

Георги Милков представя „Носорог в банята“ в Бургас

На страниците на книгата му читателите ще открият неподозирани приключения – шампанско за закуска в Люксембург, среща с дух в антиквариат, велосипедно пътуване из изоставения град-призрак Вароша в Кипър, както и разкази за уникални места като най-старата работеща книжарница в Португалия или 200-годишната „Къща на мистериите“ на остров..

публикувано на 04.10.25 в 10:00