Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 8 юни, четвъртък:

Държавен архив - Бургас кани на изложба "Стари балкански фотографии"

С нея ще бъде отбелязан Международния ден на архивите - 9 юни

| обновено на 08.06.23 в 09:35

Бургаският държавен архив ще открие днес изложба под надслов "Стари балкански фотографии". С нея ще бъде отбелязан Международния ден на архивите - 9 юни.
Експозицията е съвместен проект на Държавна агенция „Архиви“ на Република България и Държавния архив на Република Северна Македония, като представя фотографското богатство, съхранено там в двете страни, съобщават от Общината. 

Фотографиите са обединени в няколко тематични групи, които описват бита, поминъка, занаятите и всекидневието на нашите предци. В изложбата са включени най-ранни образци на фотографията – от втората половина на XIX в. до 30-те години на ХХ в., като Битолския архив на братята Манаки и емблематичните български фотографски къщи – братя Карастоянови, Фото Савови от гр. Чепеларе и др.

Държавна агенция „Архиви“ на Република България участва с фотографии, съхранявани в Централния държавен архив в София и в държавните архиви на Велико Търново, Пловдив, Варна, Габрово, Ямбол, Сливен, Смолян, Добрич, Хасково, Видин, Търговище, Русе, Сливен, Кърджали, Благоевград, Враца, Перник, Разград, Бургас и Плевен. Те са групирани в следните теми: градове, села, поминък, бит, облекло, на пазар и празници. 

Включени са снимки на известните фотографи Иван и Димитър Карастоянови, Тома Хитров, Стоимен Сарафов, Димитър Кавра, Крум Савов, Димитър Френкев, Атанас Керетчиев – Даракуля, Иван Костов, братя Сотирови, Милтен Ковачев, Марко Марков, Л. Серафимов, Андрей Андреев, Теодор Матеев и други.

Държавният архив на Република Северна Македония представя историята на всекидневния бит с фотографии от архивните фондове на ДАРСМ – Централно управление и отделите в Битоля, Велес, Скопие и Прилеп. Фотографиите са на: Анастас Лозанчев, Милтон Манаки, Светозар Райчевич, Димитри Митанов и др. Те обхващат темите: архитектура, стари занаяти, селско стопанство (скотовъдци, тютюнопроизводители, жътвари), ежедневни събития, народни носии и бродерии, модерни градски костюми (алафранга), младоженци и сватбари, обществени събирания (религиозни, социални, еснафски, хуманитарни) и образование.

Отдел „Държавен архив“ - Бургас ще експонира оригинални снимки от фондовете си.

В Бургас изложбата „Стари балкански фотографии“ гостува до 23 юни 2023 г.

Държавният архив в Бургас ще връчи днес и грамотите на отличените в категориите: "Читател за 2022 г.", "Дарител за 2022 г." и „Приятел за 2022 г." Началото на събитието е от 18 часа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разказ на 12-годишната Теди е част от "Приказни истории на БНР-Бургас"

Теодора Тодорова е ученичка в ОУ "Антон Старшимиров" в Бургас и спечели наградата на БНР- Бургас в четвъртото издание на литературния конкурс "Любовта е извор". Той е по инициатива на малкотърновеца Димитър Кукузелов и е посветен на писателя Стоян Русев, дядо Благо. Теодора беше отличена с награда за разказа си "Вълшебният свят на любовта". Освен..

публикувано на 03.11.25 в 10:30

Касиел Ноа Ашер, Лилия Маравиля и Стефка Янорова идват в Бургас с „Театър, любов моя!“

Емблематичният спектакъл „Театър, любов моя!“ от Валери Петров ще гостува в Бургас днес от 19:00 ч. в Културен дом НХК. В него участват обичаните актриси Касиел Ноа Ашер, Лилия Маравиля и Стефка Янорова. Пиесата разказва с много нежност и чувство за хумор за кулисите и задкулисието, върховете и паденията, обичта и болката в света на театъра...

публикувано на 02.11.25 в 14:15
Милена Ахчиева с книгата си

Милена Ахчиева: Връзката с божественото означава връзка с природата

Идеята за „Дневник на душата“ е изповед, която се свързва с историята на България: „Героинята е една светица, тя усеща хората, че имат нужда от светлина, от вяра, за това да се пробудят истински.“ „Дневник на душата“ е нейният начин да сподели убеждението си, че всеки човек носи в себе си светлина, която може да освети пътя и на..

публикувано на 02.11.25 в 13:30

Танцова формация „Петлите“ представя нов спектакъл в Бургас

Танцова формация „Петлите“ ще представи своя нов спектакъл на 20 ноември от 19:00 часа в залата на Културен дом НХК – Бургас. Представлението е посветено на България и нейната непреходна красота, изразена чрез танц, музика и сценични картини, вдъхновени от планините, традициите и обичаите на страната. Спектакълът ще покаже величието на българския дух..

публикувано на 31.10.25 в 17:00

Второто издание на подкаста "100лица на културата" на БНР Бургас е посветено на Ваньо Вълчев

Второто издание на подкаста „100лица на културата“ на БНР Бургас е факт. То е посветено на едно от знаковите лица в културния живот на Бургас - поета, писател и общественик Ваньо Вълчев.  БНР Бургас стартира нов подкаст „100лица на културата“ Поводът бе представянето на новата му книга „Помниш ли Венеция“. Премиерата, която се състоя в..

публикувано на 31.10.25 в 16:52

Недялко Йорданов: "Моноспектакълът ми "Момчето, което говори с морето" ще е изповед-споделяне с бургазлии!"

Недялко Йорданов ще представи тази вечер, 31 октомври авторския си моноспектакъл „Момчето, което говори с морето“ в Бургас. Един от най – обичаните поети на България ще застане пред своята публика с предпоследната си изповед – спектакъл от стихове и песни, писани през целия му живот. „Искам да направя нещо, което не съм правил до..

публикувано на 31.10.25 в 11:30

Хилда Казасян и Плевенската филхармония канят „Да послушаме кино“

Хилда Казасян и Плевенската филхармония канят на концерт – спектакъл „Да послушаме кино“ в клуб „Модерен театър“ тази вечер, 31 октомври. Магията на българската филмова музика ще оживее в Бургас и ще разказва истории. В програмата са подбрани най-любимите и познати мелодии от български игрални филми за всички времена като „Любимец..

публикувано на 31.10.25 в 09:00