Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Сливен започна реставрацията на къщата музей на Хаджи Димитър

Започнаха дългоочакваните възстановителни дейности на къща музей на Хаджи Димитър, която е обявена за недвижима културна ценност с национално значение през декември 1989 година.  Включена е в списъка на Стоте национални туристически обекта. 

Домът на рода Асенови е построен в края на XVIII век в сливенския квартал „Клуцохор“. В него на 10 май 1840 година се ражда легендарният воевода Димитър Николов Асенов.

Музейният комплекс включва къщата и хана към нея, изграден през първата четвърт на XIX век. И двете постройки са били разрушени и възстановени по архивни фотографии, по разкази на жители и роднини на фамилията. Оригиналното място на къщата е било открито по частично запазените стени на характерната за сливенския бит зимна стая и автентичния каменен зид от югоизточната й стена.

В сегашния си вид къщата музей съществува след голям ремонт, из основи, извършен през 60-те години на миналия век. Имотът не е бил в добро състояние и за да бъде запазен за поколенията, са били предприети строителните дейности при спазване на конструктивните и архитектурни характеристики на обекта. Заслугата за това е на Георги Йорданов, известен държавник от миналото, уважаван и днес български интелектуалец с корени от Сливенския край, заявиха музейни служители.

След основния ремонт през миналия век през следващите десетилетия не е извършвана съществена поддръжка, съобщи д-р Николай Сираков, директорът на РИМ „Д-р Симеон Табаков“ – Сливен. Започналата сега реставрация и консервация със създаването на съвременни удобства за посетителите стават възможни с финансиране, осигурено от Общината чрез Интегрирания проект за развитие на туризма и подобряване на културната и историческата инфраструктура.

Планиран е цялостен ремонт на покрива, третиране на дървесината срещу вредители, реставрация на двойната дворна врата, таваните, дъсчените настилки и др. Ще бъдат подменени инсталациите, ще има ново, подходящо осветление. Ще бъде създаден детски кът със самостоятелен санитарен възел, а съществуващите санитарни възли в двора на хана ще осигуряват достъп за хора с двигателни затруднения. Предвидена е доставка на ново обзавеждане и оборудване, включително за видеонаблюдение и охрана. Музейните специалисти са особено удовлетворени, че е осигурено финансиране за дигитализиране на експозицията и за изработването на дигитални презентации.

Тя е вторият музей, в който започна възстановяване след започналите преди двайсетина дни ремонти в къщата на Добри Чинтулов. Дейностите продължават в Музея на сливенския бит и калдъръмената улица пред входа му, Държавната сукнена фабрика /стария затвор/ и площадното пространство пред нея. Напълно обновена ще бъде въжената линия /лифта/ от Сливен до местността Карандила, а частични ремонти ще има на крепостта „Туида“. Ще бъде обособен Туристически информационен център в сградата на Община Сливен. Общата стойност на финансирането е малко над 9,6 млн. лева. 

Всички планирани дейности са в рамките на проект BG16RFOP001-6.002-0015-C01 – Интегриран проект за развитие на туризма и подобряване на културната и историческата инфраструктура в Община Сливен, финансиран по ОП „Региони в растеж“, приоритетна ос: 6 „Регионален туризъм“, бюджетна линия: BG16RFOP001-6.002 „Развитие на туристически атракции“, както и с финансов инструмент от Фонда за устойчиви градове.


По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Мутафчиев прави комедиен образ в пиеса на бургаския театър

Първата премиера на бургаския драматичен театър „Адриана Будевска“ за 2025-та година е със заглавие „Пратката“. Постановката, с режисьор Боил Банов развива темата за фалшивата американска мечта. Един от най-известните театрални и кино актьори у нас Христо Мутафчиев, влиза в една от главните роли.   "В пиесата става въпрос за едно американско..

публикувано на 18.12.24 в 12:39

Коледен концерт на Държавната опера в Бургас в четвъртък

Държавна опера – Бургас изпраща 2024 година с традиционния Коледен концерт, под палката на доайена Йордан Дафов.  На 19 декември, четвъртък, от 19 часа в залата на Бургаската опера ще вземат участие солисти, оркестър с концертмайстор Ваня Златева и хор с диригент Александър Чепанов, както и младите таланти от Детски хор „Милка Стоева“. В..

публикувано на 18.12.24 в 11:38

В Ямбол отново се провежда детски коледарски празник

В навечерието на Рождество Христово всяка година в Ямбол се провежда традиционния Детски коледарски празник. Организатори на фестивала, който започва днес, са общината в града и детския комплекс. Чрез фестивала организаторите целят да поддържат жива за поколенията традицията , която е единствена за страната– коледарите освен да пеят, и да танцуват...

публикувано на 18.12.24 в 09:30

Коледен концерт ще поднесе Бургаският духов оркестър

Коледен концерт ще поднесе Бургаският духов оркестър.  В него ще вземат участие изявени ученици от класовете по Поп и Джаз пеене в НУМСИ "Проф.П.Владигеров" - Бургас. Тази година своя дебют с оркестъра ще направят Мариана Симеонова (8 клас) и Самуил Милков (7 клас) с вокални педагози Соня Пулева и Деница Йорданова. Публиката ще има удоволствието да..

публикувано на 18.12.24 в 08:30

В Ямбол дружеството на художниците откри традиционната си Коледна изложба

В Ямбол дружеството на художниците откри традиционната си Коледна изложба. В галерия „Кирил Кръстев“  са представени творби  на близо 30 утвърдени и познати автори, както и на млади художници.  Близо 50 картини, икони, скулптури, дърворезба и текстилни пана са представени в коледната изложба,  която носи духа на рождественските празници, но не е..

публикувано на 18.12.24 в 07:30

Красиви женски носии от Бургаско са част от календара "Девойко, мари хубава"

Две носии от фонда на Регионалният исторически музей в Бургас са включени в календара „ Девойко, мари хубава“ за 2025 година.  Той е издание на фондация „Български корени“. В него са представени фолклорни женски облекла, съхранявани в експозициите и фондовете на българските музеи и частни ко­лекции. Сред тях има празничните..

публикувано на 17.12.24 в 12:57

Коледна изложба откриват ямболски художници тази вечер

Традиционната си Коледна изложба откриват тази вечер ямболските художници.  В галерия "Кирил Кръстев“  ще бъдат представени творби на близо 30 утвърдени и познати автори, както и на млади художници.  Близо 50 картини, икони, скулптури, дърворезба и текстилни пана са показани в коледната изложба.  Част от творбите са свързани с рождественските..

публикувано на 17.12.24 в 09:45