Държавата трябва да си върне контрола върху нефтеното пристанище Росенец, като обект от националната сигурност. Това заяви пред БНР Бургас депутатът от Демократична България Димитър Найденов по повод законопроекта на ПП-ДБ за прекратяване концесията на Лукойл върху порта. По повод реакцията на Борисов, че предложението идва от ГЕРБ, той посочи, че няма значение кой е пръв, важен е резултатът.
По думите му, концесията сключена през 2011 година изначално е неизгодна за българската държава. В същото време ЕС даде възможност на всички държави да прекратят концесиите на руски фирми на свои територии, без последствия. При предишния парламент бе направен такъв опит, но без резултат. Какво означава държавата да си върне контрола, обяснява Найденов.
„Достъпът на държавата трябва да е независим към пристанището, тоест там да се осъществяват 24-часов контрол, за да се предотвратяват и намаляват възможностите за нерегламентирани стоки. В момента пристанищната инфраструктура, държавната собственост не е отделена с ограда от частната собственост. Митническите и държавните служители от Гранична полиция, които трябва да осъществяват контрол върху дейността на пристанището и върху вноса и износа нямат свободен и независим достъп до пристанището. Единственият вход е през входа на частния собственик – Лукойл. Промяната ще повлияе положително на митническите такси и приходите на държавата. Освен това, с концесионер руска фирма на част от държавната граница, която е открит вход към Шенгенското пространство ще ни бъде много трудно да убедим нашите партньори за приемането на България в Шенген"
Чий всъщност е законопроектът, внесен от ПП-ДБ? Минути след като Кирил Петков обяви, че очаква подкрепа на ГЕРБ, Бойко Борисов заяви, че предложението всъщност идва от тях, Демократична България и ДПС. Димитър Найденов коментира:
„Нека да не се кичим със значки и медал кой бил първи и кой бил втори. Ако Борисов е имал нещо подобно предвид, след като толкова подкрепя идеята нека да се подпишат. Предложението е внесено от нашата парламентарна група в момента. Не сме ревниви на тази тема“
Найденов допълни, че смятат максимално бързо да се съберат подписи и предложението да влезе в пленарна зала. При подкрепа решението за прекратяване на концесията трябва да влезе в сила в едноседмичен срок. От Транспортното министерство са потвърдили готовността си веднага да поемат контрола над пристанището. Лукойл ще продължи да бъде ползвател, просто няма да бъдат концесионер, посочи народният представител.
Повече чуйте в звуковия файл:
Председателите на три от постоянните комисии към Общинския съвет в Бургас бяха сменени, като на тяхно място застанаха техни колеги от ГЕРБ. Рокадите в средата на мандата предизвикаха дебат сред съветниците на днешното заседание. Промяната засяга комисиите по бюджет и финанси, по образование и по култура. Предложението бе на председателя на..
Парламентарната комисия по бюджет и финанси ще разгледа на второ четене промените в Закона за еврото, които Народното събрание прие миналата седмица, предаде репортер на БНР. За недобросъвестни търговци са предвидени глоби от 5000 до 1 милион лева. Според внесените предложения глобите за недобросъвестно формиране на цените в периода от 8 август тази..
Общинският съвет в Бургас ще разгледа Подробен устройствен план за улична регулация и водопровод в селищно образование „Острицата“, където преди две седмици пожар изпепели 30 къщи. В дневния ред са включени още 53 докладни и осем питания. Сред по-важните от тях са поемене на дългосрочен дълг за съфинансиране на проекти в размер до 19 114 000..
Общинският съвет в Болярово прие докладна записка, свързана с последствията от мащабния горски пожар, обхванал през юли 2024 г. около 450 дка общински гори в землището на с. Воден. Съветниците единодушно одобриха Допълнителен годишен план за ползване на дървесина през 2025 г., който включва принудителни сечи в пострадалите отдели. Общото..
Четири хеликоптера от Чехия, Словакия, Унгария и Франция и два самолета от Швеция ще се включат в гасенето на пожари на територията на България. Това съобщи министър-председателят Росен Желязков. България ще получи помощ за потушаване на пожарите по Механизма на ЕС за гражданска защита, който беше задействан вчера. Премиерът подчерта, че е..
Делян Пеевски ще предложи закриване на Комисията за противодействие на корупцията, съобщиха от пресцентъра на ДПС. Според него сегашната КПК се използва от корумпирани политици за спасителни "ПР-кампании". Тя трябва да бъде закрита, за да престанат "фалшивите драматургии, че била "бухалка срещу тях", пише лидерът на ДПС, като визира "Продължаваме..
Закриват две от комисиите към Общинския съвет в Бургас. Това са „Морско дело и рибарство“ и „Международно сътрудничество и връзки с гражданското общество“. Тяхната дейност ще бъде прехвърлена към вече действащи комисии. В същото време се създава нова структура – „Етична комисия“ . Вносител на предложението за промени в Правилника за..
Общинският съвет в Бургас ще разгледа Подробен устройствен план за улична регулация и водопровод в селищно образование „Острицата“, където преди две..
Председателите на три от постоянните комисии към Общинския съвет в Бургас бяха сменени, като на тяхно място застанаха техни колеги от ГЕРБ. Рокадите в..
Общинският съвет в Болярово прие докладна записка, свързана с последствията от мащабния горски пожар, обхванал през юли 2024 г. около 450 дка общински гори..