Созопол е спирка от националното турне на Веско Ешкенази с Плевенска филхармония днес.
Световноизвестният български цигулар е главно действащо лице, заедно с Вероника Тодорова – акордеон и Георги Милтиядов, диригент и аранжор в концерта от 21 часа на Амфитеатъра.
В програмата са включени произведения както от класическата оркестрова палитра, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти. Публиката може да се наслади на творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, Майкъл Джексън, „Куин“ и др.
"В света на музиката" предлага една завладяваща програма, разказа Вероника Тодорова пред БНР-Бургас:
"Преди година и половина имах късмета да се запозная с Веско Ешкенази по повод неговото юбилейно турне, където гостувах с две произведения и там пламна първата искра между двама ни-веднага беше ясно, че и от двете страни има желание за съвместен проект. Така изработихме заедно тази пъстра програма. Акордеонът е един наистина много интересен инструмент. На него може да се свири както барокова, така и класическа музика, много модерни неща. Аз лично обичам джаза и етноджаза."
Сред изпълненията в програмата е и авторската композиция на Вероника Тодорова Dance on the river, посветена на троянския край, където е израснала. Аранжиментът е на Георги Милтиядов. Композицията има и клип.
Творчески визитки:
ВЕСКО ЕШКЕНАЗИ е възпитаник на Националното музикално училище „Любомир Пипков” и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в София, където учи цигулка при Ангелина Атанасова и проф. Петър Христосков. Още като дете се изявява като солист, а 11-годишен става концертмайстор на филхармония „Пионер” с диригент проф. Влади Симеонов. През 1992 г. завършва двугодишен майсторски клас за солист-изпълнители при проф. Ифра Нийман в „Гилдхол скул” в Лондон, със стипендия от Британския съвет и получава Solo Recital Diploma.
Лауреат е на международните конкурси за цигулари „Виенявски” в Познан – Полша, Китайски международен конкурс в Пекин и на „Карл Флеш” в Лондон. Носител е на наградата „Музикант на годината 2010” на предаването „Алегро виваче” на Българското национално радио. Концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам от 1999 г., с който реализира концерти на най-престижните световни сцени. От 1995 г. се представя в сонатно дуо с пианиста Людмил Ангелов. От 2000 г. свири на цигулка „Гуарнери дел Джезу” (Guarneri del Gesu) от 1738, предоставена му от анонимен спонсор в Нидерландия.
ВЕРОНИКА ТОДОРОВА започва обучението си по акордеон при Мариета Жекова в Музикалната школа в Троян, след което продължава в Дийц (Германия). От 2005 до 2007 г. е студентка в частната Джаз-академия на Ренцо Руджери в Италия, след което завършва и специалност „Инструментална педагогика“ в Музикалната академия в Дармщад (Германия). Вероника свири на сцената на едни от най-престижните световни музикални сцени. През 2004 г. основава „Вероника Тодорова Бенд”, с който издава първите си два албума „Rosso” и „Balkan Train”, представени и на българската публика през 2008 г. През 2020 г., след 17 години зад граница, Вероника Тодорова се връща в родината, основава Международен фестивал на музиката и изкуствата „Jam on the river” в Дебнево и заявява своето място и на българската сцена. Вероника изпълнява широкоспектърен репертоар от барок, класика и танго-нуево до собствени композиции и етно-джаз.
ГЕОРГИ МИЛТИЯДОВ – пианист, композитор, аранжор, оркестратор и диригент, е роден в Бургас през 1998 г. Завършва НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров” в родния си град със специалност „Пиано“ и продължава обучението си в НМА „Проф. Панчо Владигеров” в София със специалност „Оперно-симфонично дирижиране“. Завършил е майсторски клас по дирижиране на Георги Димитров. Автор е на над 400 аранжимента за различни състави. От 2013 г. до 2016 г. е корепетитор и аранжор на Смесен хор „Родна песен“ към Община Бургас, с който осъществява голям брой концерти и участия. През 2015 г. започва композиторската си кариера в тандем с поета Пейо Пантелеев. Получава наградата „Сребърен гларус” за цялостно творчество за музика по стихове на поета. Създал е над 40 песни. Днес работи в Плевенска филхармония като диригент и пианист и е желан гост-диригент в оркестрите и хоровете на София, Русе, Шумен, Враца, Видин и др.
За втори път Бургас ще кандидатства за ,,Европейска столица на културата“. Целта е това да се случи през 2032 г. За да се организира и проведе успешна кампания, е нужно учредяването на фондация. Създаването й се обсъжда в момента на заседания на общинските комисии и трябва да бъде гласувано на предстоящата сесия в края на месеца. Идеята за..
Писателят Кристофър Бъкстон работи над нов роман за България. Той отново е исторически, но за разлика от последните му книги, които ни връщат векове назад, сега англичанинът се фокусира върху събития от втората половина на ХХ век. Бъкстон, чийто живот и творчество са свързани с Бургас, тази седмица навършва 75 години. В интервю за..
Изложба ще ни понесе до сърцето на Средиземно море. Художникът и скулптор Атанас Хранов представя в Бургас "Текила в Сицилия". Най-новите му творби ще бъдат представени в изложбеното пространство на Галерия „Пролет". Официалното откриване е на 23 януари 16.30-19.00ч. Изложбата може да се разгледа до 22 февруари.
“Черната книга – медитации за всеки ден” на Свами Тиртха ще има своята премиера в Бургас. Луксозното полиграфическо издание излиза за първи път на български език за всички, които търсят смисъл и дълбочина в живота си. Книгата е за хора, които искат да се свържат с по-висшата реалност, да изследват своето духовно аз и да разберат универсалните принципи..
Сборна изложба с най-добрите работи от зимния семестър представят студентите от 1 до 4 курс, на специалност „Книга, илюстрация и печатна графика“ от Националната художествена академия – филиал Бургас. Най-сложна беше задачата на първокурсниците, защото тепърва ще се развиват в дизайна на книжните произведения, каза ас. Емил Марков, един от..
Композиторът Стефан Диомов и членовете на хор „Планинарска песен“ ще разкажат за пътешествията си с песен. Авторът на едни от най-известните песни за морето ще представи книгата си „Белите и черни клавиши на моя живот“. А хористите ще представят песни от своя репертоар на бургаската публика, дирижирани от главния художествен ръководител Иван Христов...
Сър Род Стюарт, легендарният двукратно вписан в Залата на славата на рокендрола певец и композитор, ще изнесе специален концерт в България като част от европейското си турне през 2025 година. Вълнуващата за хиляди музикални фенове в България новина, съобщи днес промоутърът. Концертът на Род Стюарт ще е на 11 декември 2025 г. в Зала Арена 8888 София,..
За втори път Бургас ще кандидатства за ,,Европейска столица на културата“. Целта е това да се случи през 2032 г. За да се организира и проведе успешна..
Сър Род Стюарт, легендарният двукратно вписан в Залата на славата на рокендрола певец и композитор, ще изнесе специален концерт в България като част от..
Писателят Кристофър Бъкстон работи над нов роман за България. Той отново е исторически, но за разлика от последните му книги, които ни връщат векове..