Фестивалът „С книга на плажа“ се открива днес в Бургас. Над 20 издателства до края на седмицата гостуват със свои щандове на алеята до експозиционния център „Флора“. Част от съпътстващата програма са книжни премиери и срещи с автори. Сред тях е и писателят Георги Господинов.
За "Времеубежище" у нас и по света е озаглавена срещата разговор с носителя на международния "Букър". Тя е на 11 август от 19 часа на "Флората". Управителят на експозиционния център Мирослава Аргирова посочва:
"Щастливи сме, че ще се случи тази среща. Истинско събитие е книгата "Времеубежище", както и възможността за среща с автора. Ще има възможност за автографи, задаване на въпроси и дискусия. Надяваме се на една жива, отворена среща, в която да има взаимодействие между читатели и автор."
Всеки ден от 11 часа ще има срещи с автори на детски книги. От 17 часа днес Николай Илчевски представя сборника с разкази „Пивница Щуро село“. Програмата продължава с поетичен дансинг с участието на Георги Гаврилов и Диана Саватева от 18 часа. Час по-късно е срещата с преводача Крум Крумов и редактора на новия роман на нобелистката Олка Токарчук „Емпузион“ Невена Дишлиева.
Всички събития са с вход свободен.
Относно интереса към фестивала Мирослава Аргирова коментира:
"За четящите хора няма сезон. Сега е моментът край морето да се заредим с нови заглавия на любимите ни автори. С всяка изминала година, както участниците в изложението, така и посетителите се увеличават. Интересът е голям. Радост е за нас, че бургазлии и гостите на града идват с децата си и възпитават в тях любов към книгите, така че има надежда в тази посока."
Повече чуйте в звуковия файл.
Ето и пълната програма:9 август /сряда/
Сцена на открито
11.00 - Авторско представяне на Книга 2 „Как дядо Желе откри пътя на усмивките” от Приказната поредица за Добрите дела, Хармонията и Усмивките и „Градът на скейтбордовете” – носител на Националната награда за най-добра детска книга „Бисерче вълшебно“ за 2015, 2016 и 2017 год. /първо място/ - издателство Еко Кидс ЕООД
17:00ч. - Представяне сборник разкази "Пивница Щуро село"- автор Николай Илчевски – Издателство „Алитеа“
18:00ч. - Поетичен дансинг – Диана Саватева и Георги Гаврилов /ИК „Знаци“/
19:00ч. – Eмпузион от Олга Токарчук. Новият роман на нобелистката, представен от неговия преводач Крум Крумов и редакторката Невена Дишлиева.; изд. ICU Publishing
Зала 2
17:30ч. – „Пътуваща луна“ – вълшебен театрален проект на Жоро Атанасов, театралната школа при НЧ „Яна Лъскова – 1960” и издателство „Керът“
10 август/четвъртък/
Сцена на открито
11:00ч. - Корейска и японска литература и Магическо пътуване в света на Хидър и Най (фантастика за деца) на Издателство „Пепърмил Букс“
17:00ч. – Издателство Жанет 45 със съдействието на Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ - Бургас Ви канят на среща и четене с Мария Донева и нейните най-нови авторски книги “Мишките отиват на опера” и “Книга за нас”
18:00ч. - „Двайсет гроша“ от Боян Боев - изд. „Персей“
19:00ч. - Творческа вечер, посветена на Ленард Коен. Водещ Слави Томов /ИК „Знаци“/
Зала 2
18:30ч. – Часът на куклите „Момче и вятър“ – Държавен куклен театър Бургас
11 август /петък/
Сцена на открито:
11:00ч. - "Съни и неговите случки без бодли"- Емил Молхов. Детска книжка за 4-6 години, издателство „Унискорп“
17:00ч. - Представяне на книгата "Тайнство"; издателство „Книгите на мама“
18:00ч. - Представяне на книга" Белези от рая" от Добри Станчов, издателство Лемур Букс ЕООД
19:00ч. – За "Времеубежище" у нас и по света с Георги Господинов - среща разговор с писателя Георги Господинов, носител на International Booker Prize 2023 – Жанет 45
12 август / събота/
Сцена на открито
11:00ч. - представяне на книга "Генералът на българите"- биографична книга посветена на генерал Столетов, автор Николай Тодоров. Ще бъде представената от д-р Атанас Панчев; издателство „Новата цивилизация“
17:00ч. - „Кралството“ от Стела Йосифова (изд. „Книги за всички“)
18:00ч. - Елисавета Станчева представя созополския художник Йоргос Гунаропулос и книгата за него „Гунаропулос. Триумф на светлината “/ИК „Знаци“/
19:00ч. - Истории с преводачи: Русланка Ляпова – представя най-новия си превод "Спомен за гората" от Дамир Каракаш; изд. ICU Publishing
Зала 2
18:30ч. – Часът на куклите „Ивето и вълкът“ – Държавен куклен театър Бургас
13 август /неделя/
Сцена на открито
11:00ч. - „Чуваш ли как говорят дърветата“ - Петър Воллебен – подходящо за деца над осемгодишна възраст - откривателско пътуване в гората, издателство „Унискорп“
17:00ч. - Представяне на книгата „Писателката. 15 дни с Фани Попова- Мутафова“ от Владо Трифонов - издателство Лемур Букс ЕООД
18:00ч.- Събитие „Света на глухите в книгите“ и представяне на Романа "Честно казано" от Сара Нович", издателство Лемур Букс
Зала 4
17:30 - Стихосбирка "Думите" - поетична книга с избрани преводи на френски, италиански, немски, английски и испански език Автор Мариана Праматарова – издателство Новата цивилизация
Рок концерт с участието на музиканти от водещи български групи ще се проведе на 1 септември от 20:00 ч. на сцената на Летния театър в Бургас. Събитието е част от кампанията „За повече българска музика в национален ефир“ и подкрепя хора с репродуктивни проблеми чрез инициативата „Да свирим биологичния си часовник навреме“. В концерта ще участват група..
Книгата „Направих каквото можах“ на Алфред (Фреди) Фосколо ще бъде представена в Бургас. Авторът е българо-френски дисидент, чийто живот е като сценарий за холивудски филм, каза Атанас Попов, българин завършил във Франция и живеещ в Люксембург, който ще е модератор на събитието: "Фреди Фосколо, както го наричат приятелите му, е роден в София..
Рок легендите от група „Сигнал“ се качват на сцената на Амфитеатър „Аполония“ в Созопол на 21 август от 21:00 ч. Публиката ще чуе вечните „Да те жадувам“, „Липсваш ми“, „Сляп ден“ и „Зелени сигнали“. На сцената ще излязат Йордан Караджов, Владимир Захариев, Жоро Янакиев и Сашо Мариновски, готови да превърнат вечерта в истински празник за..
„Чудесата в нас“, спектакъл – терапия за душата с автор и водещ Меги Димчева, ще гостува в Бургас днес, от 19.30 часа в залата на Регионалната библиотека. Заедно с телевизионната водеща в сбъдването на Чудеса ще се включат още две невероятни жени. Една от най-талантливите млади поетеси – бургазлийката Яна Вълчева и писателката Моника Василева, която..
Първото театрално преживяване на Морска гара Бургас предстои на 21 август. Началото ще постави френската комедия „Съвършени натрапници“. Това е интелигентна, забавна и пълна с неочаквани обрати история. Събитието е с начало от 20:00 часа, на уникалната сцена на Морска гара Бургас под открито небе, съобщи Община Бургас. Ролите са поверени на..
Бургас ще бъде домакин на мултимедийния спектакъл „Царете на хумора“ с участието на Иван Чешмеджиев и Венци Куцаров. Събитието ще се проведе на 22 август от 20:00 ч. на Морска гара. Дуетът, познат като съосновател на култовото шоу „Тутурутка“, се завръща на сцената заедно с младите комици Мелиса Обретенова, Райна Янакиева, Тихомир Маринов и Деян..
Проектът за подобряване визията на художествената галерия „Янис Хрисопулос“ в Созопол ще бъде реализиран от певеца и внук на художника Жан Шейтанов. Дарението беше обявено днес, когато се навършват 40 години от кончината на мариниста, чието име носи галерията. Българският художник-маринист Янис Хрисопулос е посветил живота и..
Рок концерт с участието на музиканти от водещи български групи ще се проведе на 1 септември от 20:00 ч. на сцената на Летния театър в Бургас. Събитието е..
Бургас е поредната спирка в турнето на Невена Цонева и Баш Бенд, озаглавено "ЗАЕДНО". Концертът е утре вечер в Дома на нефтохимика. На..
Рок легендите от група „Сигнал“ се качват на сцената на Амфитеатър „Аполония“ в Созопол на 21 август от 21:00 ч. Публиката ще чуе вечните „Да те..