В Созопол беше открито 39-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония". Супергрупата „Фондацията” получава отличието „Аполон Токсофорос”, обяви Маргарита Димитрова, артистичен директор на фестивала, цитирана от БТА. Отличието се присъжда от фондация „Аполония“ за изключителен принос в развитието на българската култура и представянето и зад граница.
„Всяка година ние даваме една малка награда от името на фестивала – една малка статуетка „Аполон Токсофорос”. Тази година тя ще бъде дадена на супергрупата „Фондацията”,съобщи Димитрова и допълни, че музикантите ще получат отличието на 5 септември. Тогава е техният концерт в програмата.
Официални гости на тържественото откриване бяха кметът на Община Созопол Тихомир Янакиев, Зорница Динкова, министър на туризма, и Кръстю Кръстев, министър на културата.
„За 39-ти път се събираме в Созопол, за да отбележим Празниците на изкуствата „Аполония”. Събираме се в нашия любим град – Созопол. Той наистина е дал много на нас, надявам се – и на вас като публика”, каза Маргарита Димитрова. Тя допълни, че „Аполония” е фестивал на младостта, надеждата и красотата. „Много изпитания преживяхме и през тази година, за да ни има. Но трябва да продължим, за да ни има. А догодина ще отпразнуваме 40-ия фестивал. Надявам се отново да бъде така щастлив и весел, както е сега”, посочи артистичният директор на форума. Димитрова благодари от сцената на амфитеатъра на организациите и представителите на бизнеса, които подпомагат фестивала, както и на медийните партньори на форума, също и на публиката, която посещава „Аполония”.
„Изключително съм развълнуван да дам поредния старт на Празниците на изкуствата „Аполония”. 39 години „Аполония” е рефер на културния живот в Созопол, а и не само на него. 39 години „Аполония” е символ на културния живот в Созопол. 39 години тези хора дават поле за изява на множество творци – хора, които със своето творчество и изкуство обогатяват нас, зрителите”, каза Тихомир Янакиев, кмет на Община Созопол. Той допълни, че зад всичко това обаче стои неуморния труд на много хора. „Тук е времето и мястото да благодарим на госпожа Маргарита Димитрова, на нейния екип, на доайена проф. Димов, както и на многото хора, дали своя дан, труд и живот на Празниците на изкуствата „Аполония”, каза още кметът.
Министърът на туризма Зорница Динкова също изрази радостта си да приветства Празниците на изкуствата „Аполония” и тяхното 39-то издание. „В духа на сбогуването с лятото, този фестивал се утвърди през годините като емблема на Южното Черноморие. Постиженията на българските творци са невероятно изживяване, чрез което се съхранява традицията в областта на всички изкуства. Именно тук, в Созопол, провеждането на фестивала подпомага удължаването и на туристическия сезон – нещо, към което всички се стремим. И именно тук вие давате един прекрасен пример на вдъхновение от години”, посочи Динкова. Тя изрази готовността на Министерството на туризма да подпомага местните власти и бизнеса, за да се покаже колко много може България като култура, като изкуство, като хора и отношение.
„За мен е огромна чест да бъда тук с Вас и да споделим заедно прекрасните емоции на „Аполония”. Искам да поздравя всички присъстващи - гости и организатори за този велик празник на изкуствата”, каза министърът на културата Кръстю Кръстев. Той допълни, че от 39 години „Аполония” съществува и е основно събитие в културния календар на България и на българите. „Това е достатъчно красноречиво за смисъла на фестивала и показва, че формулата за успеха е открита. През всички тези години вие сте преминали през много препятствия, но нищо не ви е спряло – напротив, работили сте. Повтарям – работили сте, и то успешно – „Аполония” да се превърне в културен еталон. „Аполония” да се превърне във феномен”, подчерта министърът. Кръстев посочи, че подобни инициативи подпомагат позиционирането на България на международната култура сцена – нещо, което, по думите му, министерствата на културата и на туризма искат да направят, е „Културен бранд България”. „България трябва да се асоциира с култура, с история и с нейните творци”, посочи министърът.
Тържественият старт на форума бе даден от сцената на амфитеатъра в Созопол с гала концерт на Националния музикален театър „Стефан Македонски“. Под диригентската палка на Юли Дамянов оркестърът, балетът и солистите на първия оперетен театър в страната представиха шедьоври от световната оперетна класика, сред които композиции на Лехар, Калман и Йохан Щраус – син.
По-рано през деня в Художествената галерия бяха открити трите изложби, които могат да бъдат разгледани до края на фестивала. Те представят фотографии на Лоте Михайлова, както и постижения на 22 съвременни български и световни творци от последните три десетилетия, събрани в експозицията „Жените и международно триенале на сценичния плакат“. Със своя изложба се включват и дипломирани студенти от Националната художествена академия.
Музикалната програма на първия фестивален ден бе допълнена с още един концерт. Флейтистът Страшо Темков и пианистката Сара Пройковска от Северна Македония представиха в залата на Археологически музей в Созопол класически произведения на изкуството.
Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола Кортелези – „Все още има утре“. Част от екипа на известния български учен и полярен изследовател ще е в Бургас, за да представи документалната лента. „Отвъд предела“ разказва житейския и професионален път..
Общинският съвет в Бургас ще гласува предоставянето на парична награда от 20 000 лева на бургаския поет, драматург и композитор Недялко Йорданов. Предложението е на кмета Димитър Николов и е по повод предстоящия 85-годишен юбилей на твореца. На 18 януари 2025 година Недялко Йорданов ще отбележи своя 85-годишен юбилей. Приносът му за развитието и..
На сцената на Държавната опера в Бургас тази вечер ще бъде поставен Вердиевият шедьовър "Трубадур". Драматичният сюжет ще вдъхне живот на тъжната история на трубадура Манрико. Една приказка за любов, грях и изкупление, която носи послания отвъд времето. Зад пулта застава диригентът Иван Кожухаров, а режисурата, сценографията и костюмите са дело..
Симфоничен оркестър Сливен ще представи последният си концерт за годината от цикъла "Млада Европа” тази вечер от 18.30 часа в зала „Сливен“. Гостува младият тромпетист Георги Грозев, диригент – Симон Павлов. Тромпетистът Георги Грозев все още е студент в Белгия, но вече е минал през сцените на три континента. Младият музикант гостува по покана на..
Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува в Бургас. Популярният в Холивуд актьор провежда Мастър клас с бургаски ученици и студенти, изкушени от киното и театъра. Събитието е инициирано от Община Бургас и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите носят..
И тази година празникът на Бургас - Никулден ще бъде отбелязан с атрактивна програма в културно-туристическия комплекс " Ченгене скеле" . Празничен концерт, традиционни ритуали и рибен курбан за Никулден в Бургас Специално за празника на 6 декември от 11 ч. ще има курс по море до „Ченгене скеле“ с кораба „Бургус“. Отплаването ще е от..
В Обзор ще има археологически музей. Сградата ще бъде двуетажна и ще разполага с две експозиционни зали, хранилище и работни помещения, съобщиха от община Несебър. Строителството на музея е по проект. Обзор е едно от най-древните селища у нас и там ежегодно се извършват проучвания. Броят на ценните предмети, с датировка от..
Общинският съвет в Бургас ще гласува предоставянето на парична награда от 20 000 лева на бургаския поет, драматург и композитор Недялко Йорданов...
Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола..
На сцената на Държавната опера в Бургас тази вечер ще бъде поставен Вердиевият шедьовър "Трубадур". Драматичният сюжет ще вдъхне живот на тъжната история..