Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напусна ни документалистката Малина Петрова

Последният ѝ филм "Държавни тайни", който разказва за Ахмед Доган, ДПС и българските мюсюлмани, още не е показван

Автор:
Малина Петрова
Снимка: БГНЕС

Кинорежисьорката и документалистка Малина Петрова е починала, съобщават от Националния филмов център.

Тя е родена в Бургас. Завършила е кинорежисура във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1978. Работила е в СИФ „Бояна“ от 1979 като асистент, втори режисьор и режисьор. Била е председател на Кабинета на Младите филмови дейци към Съюза на българските филмови дейци. След промените е на свободна практика.

Дебютира с игралния филм „Пътешествие“ 1980 (съвместно с Искра Йосифова), после снима „Синът на Мария“ (1983). След това се посвещава на документалното кино. Прави „Тетевенска 24“ (1984,  Награда на СБФД), „Човек не е остров“  (1985, сърежисьор с Боян Папазов), “Виновни няма“ (1986),“Пантеон“ (1987), „Фермата“ (1988),  „Раздвоеното сърце“ (1991, съвместно с Искра Йосифова), „Сърцето умира последно (Историята на един обесен)“ – (1991), “Реката“ (1995), „Балкански уроци по история“ (1999), "Децата на Мария-Магдалена" (2001 - Специалната награда на XIII Фестивал на неигралния филм "Златен ритон" в Пловдив), „Духът и камъните“ (2006), „Приключено по давност“ (2009), „Заличаване“ (2012), „Кристалът на душата“ (2016).

Последният ѝ филм "Държавни тайни", който разказва за Ахмед Доган, ДПС и българските мюсюлмани, още не е показван, а от Националния филмов център съобщават, че лентата предстои да бъде излъчена.

Малина Петрова беше съвестта на своето поколение и на документалното ни кино. Тя е въплъщение на понятието „безкомпромисен“ и „граждански ангажиран творец“. Филмите й, създадени в края на тоталитарния режим, остро критични и безстрашно правдиви, допринесоха съществено за приближаване на промените и отваряне на съзнанието към ценностите на демокрацията. След 1989 тя продължи със своята непримиримост към нравствената двусмисленост, мафиотската безпардонност и безразличието. 

Но Малина не беше само кинематографист – суровите й филми бяха инструмент в една по-висша борба за човещина, висока нравственост и гражданска будност. Тя беше активен участник в българското неформално движение през 80-те - организатор на прожекцията в Дома на киното на култовия документален филм "Дишай" на Юрий Жиров (1988), след която беше създаден Русенският комитет. Тя е и сред съучредителите на Клуба за подкрепа на гласността и преустройство. След промените се включи активно и в предизборното телевизионно студио на СДС. Но никога не се възползва от "дисидентското" си минало и от височайшите си познанства. Творец с висока мисия, тя е просто човек от друга координатна система. И може би не случайно фондацията, която основа с приятели през 90-те, носи името "Утре".

Вместо да направи капитал от дисидентското си поведение, Малина предпочете да се посвети на деца, лишени от родителски грижи като действаше далеч от медийния прожектор. Тя избра трудния път на истинския подвижник - работа и самоотдаване. Тя стана първият носител на Наградата за гражданска доблест "Паница“ (2006), а безкористната й дейност през годините беше оценена като „свидетелство за висок и достоен за подражание морал, безспорен пример за самоотверженост и стойностен принос към развитието на гражданското общество в България днес.“

Поклонението ще се извърши на 17 септември (неделя) от 13 часа в Ритуалната зала на Гробищния парк в Бургас. 

По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В петък гледаме най-доброто от европейското кино в Бургас

На 9 май, по повод Деня на Европа, бюрото на програма „Творческа Европа МЕДИА“ в България съвместно с Община Бургас и водеща кино верига в България ще излъчат кино прожекции за любителите на седмото изкуство. Общо 23 български и европейски филма ще бъдат показани през целия ден в страната, но само в Експо център „Флора“ и  в Центъра за съвременно..

публикувано на 07.05.25 в 16:30
снимка: Община Бургас

Рекорден брой участници в Националния литературен конкурс "Петя Дубарова"

Националният литературен конкурс на името на бургаската поетеса Петя Дубарова, отбелязва своя 28-и юбилей с рекорден брой участници. Тази година 199 талантливи творци са предали своите произведения, които ще бъдат оценени от петчленно жури, водено от поета Бойко Ламбовски. Официалната церемония по награждаване ще се проведе на 9 май от 18.00 часа..

публикувано на 07.05.25 в 16:20
Снимка: ООШИ Несебър

Млади таланти от ООШИ-Несебър получиха призови места

Възпитаниците на Обединена общинска школа по изкуствата (ООШИ) в Несебър постигнаха впечатляващи успехи на два значими фолклорни събития с конкурсен характер. На XXVII Национален музикален фестивал „Фолклорен изгрев” в Варна, децата от класа по народно пеене, водени от преподавателя Нели Танева, се представиха блестящо и завоюваха множество призови..

публикувано на 07.05.25 в 15:45

Станимир Карагьозов, Елица и Христо: Театрална школа "Талантино" създава приятелства за цял живот

Театрална школа „Талантино“ ще представи двойна премиера на спектакъла „Хотел между тоя и оня свят“ от Ерик-Еманюел Шмит днес и утре, 7 и 8 май. Първата вечер ще участват абитуриентите на школата. Те са 12 момичета и момчета, които повече от 10 години я посещават. Във втората премиера, на следващата вечер, ще участват останалите..

публикувано на 07.05.25 в 12:32
Пепа Чиликова

Откриват майските празници на културата „Сливенски огньове“

Тази вечер в Сливен се откриват майските празници на културата „Сливенски огньове“. Началото ще бъде дадено със запалване на символния огън на площад “Хаджи Димитър”, пред паметника на войводата в 20.45 часа.  В първата вечер на празниците на културата е включено светлинно, огнено и лазерно шоу, обяви заместник-кметът Пепа Чиликова. "На 8-ми май..

публикувано на 07.05.25 в 12:27
архив

Георги Динев: Без Художествена галерия Бургас няма шанс да бъде Европейска столица на културата

Навръх Гергьовден в студиото на общественото радио гостува именикът Георги Динев, който близо 13 години е и директор на Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас, но ще освободи този пост, защото се оттегля в заслужена пенсия. Пенсионира ли се един художник, как отбелязва празника, успял творец ли е, неговата гледна точка за..

обновено на 06.05.25 в 17:53

Пленерът „От Видинци до Париж и от Париж до Видинци” започва

От днес до 11 май, в село Видинци, община Тунджа, ще се проведе пленер за млади художници, посветен на творчеството на големия български художник Джон Попов. Организатори са Община Тунджа, Urban Canvas и Художествена галерия „Жорж Папазов” - Ямбол. Целта на събитието, което ще бъде под мотото „От Видинци до Париж и от Париж до Видинци”, е..

публикувано на 06.05.25 в 11:30