Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Анекдоти и весели случки от миналото на малкотърновци" на Милена Дренчева вече с второ издание



Второто издание на "Анекдоти и весели случки от миналото на малкотърновци" е вече факт. Книжката е с автор Милена Дренчева, която е издирила, събрала и редактирала тези смешни истории. Те са част от нематериалното наследство останало от нашите деди - шегобийци и хумористи, разказа Дренчева, която е секретар на читалището „Георги Попаянов“ в Малко Търново:  

Първото издание е от 2018 години и беше в тираж от хиляда бройки, тогава бях подпомогната при издаването от Община Малко Търново. Сега книжката е преработена като визия и е дело на издателство „Знаци“. В нея са включени 109 анекдота, разказани от местните жители. Те са написани с диалектни думи като под всеки има и речник, за да бъдат историите разбрани.“   

Дренчева разказа още, че освен че са забавни, анекдотите и веселите случки ни връщат при корените, разкриват моменти от бита на старите малкотърновци, позволяват ни да опознаем по-добре тяхната култура. 

"Информацията я събирах в продължение на 2 - 3 години, като историите са автентични. Случките са разказвани в кръчмата, в магазина, в автобуса.  Това е естествен хумор и в него личи разбирателство и дори тактичност", каза още Дренчева.
   
Тя е автор на краеведско изследване за село Звездец. Събрала е в книга и историята на читалището "Георги Попоаянов" в Малко Търново. Плановете са да бъде издадена през следващата година по повод 110 години от създаването на културната институция.  
 
повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Керана Ангелова представи книгата си за Христо Фотев

23 години след смъртта на Христо Фотев изкушените от неговата поезия и личност могат да се срещнат с тях чрез друг голям бургаски творец - Керана Ангелова. Тя написа „Сърцето ми прилича на пристанище”, книгата, в която страница след страница чрез личните спомени на писателката оживяват Христо Фотев, негови именити съвременници, цяла културна..

публикувано на 05.11.25 в 15:13

ЦПЛР – Бургас отбелязва 30 години с изложба и празничен концерт в НХК

Центърът за подкрепа на личностното развитие – Бургас отбелязва своя 30-годишен юбилей с празничен концерт и художествена изложба под мотото "Изграждаме личности – създаваме бъдеще". На 13 ноември в Културен дом НХК програмата започва с изложба на школите по изобразително изкуство към ЦПЛР – Бургас, която ще бъде открита от 17:00 ч. във фоайето на..

публикувано на 05.11.25 в 14:00

Сдружение "Социален център Бургас" реализира проекта си "Магията на глината"

С изложба на керамични съдове и арттерапевтично занятие сдружение „Социален център Бургас“ приключи проекта си „Магията на глината“.  21 лица с увреждания, които са потребители на социалните услуги на сдружението, имаха възможност да работят с глина и участваха в екскурзия до Трявна и Габрово, съобщи ръководителят на проекта Марионела..

публикувано на 05.11.25 в 12:40

Спектакълът "Не бях аз" с Христо Шопов и София Кузева отново гостува на бургаска сцена

Продължението на култовия филм „Вчера“ – „Не бях аз“ може да гледате отново на бургаска сцена. В главните роли са Христо Шопов и София Кузева-Чернева.   Автор е Владо Даверов, режисьор Лиза Шопова, сценограф Анелия Райкова и незабравимата музика на Кирил Маричков.  Иван и Дана, главните герои на романа и филма „Вчера“, се срещат 35 години по-късно в..

публикувано на 05.11.25 в 09:40

Пътуващата военна фотографската изложба „В служба на народ и Родина“ е в Сливен

Пътуващата военна фотографската изложба „В служба на народ и Родина“, посветена на 147-та годишнина от създаването на Сухопътните войски и 140-та годишнина от славната победа на българската пехота в Сръбско-българската война при Сливница, беше представена на площад „Хаджи Димитър“ в Сливен. Фотографската изложба обхваща всички дейности в ежедневието..

публикувано на 04.11.25 в 17:00

"Кристална лира" за вокален ансамбъл ''Фортисимо''-Бургас

Вокален ансамбъл ''Фортисимо'' Бургас  с диригент Милена Добрева получи Кристална лира в категория ,,Хорово изкуство". Ежегодните награди са за върхови постижения в областта на българското музикално и танцово изкуство и се присъждат от Съюза на българските музикални и танцови дейци и „Кантус Фирмус“ АД. Читалищното настоятелство към Народно..

публикувано на 04.11.25 в 15:55

В Бургас се провежда прегледът на самодейността "Пей сърце – Ясен месец"

В Културния дом на НХК днес се провежда традиционният Общински преглед на художествената самодейност "Пей сърце – Ясен месец". Събитието се организира от Сдружение ОСПБ – Бургас и Община Бургас. Всички участници и гости бяха поздравени от заместник-кмета по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики Михаил Ненов, който прочете..

публикувано на 04.11.25 в 13:30