Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Регионалният музей възстановява лекциите „Опознай Бургас и Бургаския край“

Регионалният исторически Бургас възстановява образователната програма „Опознай Бургас и Бургаския край“. Идеята на любознателната инициатива е да представи познати, но и не толкова, интересни и значими събития, лица, предмети, природни дадености и явления, елементи от традиционно-обредната ни система, археологически находки и обекти, които хвърлят светлина върху историческото минало или характеризират спецификите на Бургас и региона в природогеографско отношение. Ще бъде подбрана тематика от различни области на познанието, а лекциите ще се водят от уредници от отделните музейни експозиции. 

Лекциите ще се провеждат всеки вторник от 17:30 часа в Етнографския музей на ул. Славянска 69. Ще бъдат придружени с презентации с продължителност в рамките на 30 минути. През месец октомври ще имате възможност да се запознаете отблизо с част от постиженията на екипа археолози, проучващи крепостта Русокастро, да си припомните защо Димитровден е особено „личен ден“ в народния календар и да научите повече за някои интересни обитатели на Черно море. Като гост-лектор сме поканили един от специалните приятели на Бургаския музей – проф. Пламен Павлов, който ще ни върне в средновековната епоха, към датата 26 октомври 1185 г., началото на въстанието на търновските боляри Теодор и Асен, с което се прогласява т.нар. Второ българско царство.

Първата лектория от музейно-образователната програма е насрочена за 3 октомври, а темата е „Разказ от първо лице за изселването на българи от село Пишманкьой, Малгарско през лятото на 1913 г.“. Предложеният материал, разработен от Иванка Делева, гл. уредник на Историческата експозиция, е основан на устен разказ по спомените на участничка в принудителното изселване на българите – жители на с. Малгара, Кешанско след Втората балканска война 1913 г. Повествованието проследява съдбоносно събитие от живота на Мара Граматикова и нейното семейство – драматичното пътуване от родното село в Източна Тракия до България. Нелекият път на прогонените българи завършва със заселването им в Папарус (дн. кв. Сарафово), едно от новобособените бежански поселения в Бургаска област от началото на XX век. Лекцията е във връзка със 110 годишнината от Междусъюзническата война, чийто край е отправна точка за масово бежанско движение на българи, чието многостранно отражение върху историческото развитие на страната ни не спира да предизвиква различни въпроси, някои от които все още очакват своите отговори.

Входът е с билети. 


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаски филм за толерантността с номинация за наградите „Васил Гендов“

Новелата „Хени. Приятелството – смисъл и спасение“ ще се състезава за приза „Най-добър късометражен филм“ на тазгодишните награди на Съюза на българските филмови дейци „Васил Гендов“. Филмът е сред 28-те заглавия в категорията „Игрално късометражно кино“. Победителите ще бъдат отличени на церемония в Народния театър „Иван Вазов“ на 15 май, а..

публикувано на 02.04.25 в 14:00

Български документален филм представен на фестивала „Милениум“

Документалният филм „Писма до... и обратно“ (2024) с режисьор Христо Димитров-Хиндо е прожектиран в брюкселското кино CIVA като част от Международния фестивал „Милениум“.  Журналистът от БТА Ирина Папанчева е представила лентата в белгийската столица. „Филмът разказва една интимна и изключителна, предвид днешната ни реалност, любовна история...

публикувано на 02.04.25 в 13:40

Фотоизложба в памет на Петя Даскалова събира средства за благотворителност

В Бургас ще бъде представена изложба в памет на фотографката Петя Даскалова, като част от събитието ще бъдат събрани средства за благотворителност. Експозицията ще бъде подредена в зала „Александър Г. Коджакафалията“ на Културен център „Морско казино“, а откриването е на 7 април от 18:30 часа. В изложбата ще участват 14 фотографи – Габриел Генчев,..

публикувано на 02.04.25 в 12:40

Магически спектакъл в ММЦ-Бургас събира средства за добра кауза

Благотворителен спектакъл под надслов „Бъдеще за магията” ще събере на една сцена трима млади таланти в илюзионното изкуство – Александър Димов, Димитър Георгиев и Божидар Колев. Събитието ще се проведе на 5 април, събота, от 18:30 часа в сградата на Младежкия международен център (ж.к. „Меден рудник”, ул. „Апостол войвода” №15).  Магическото шоу е с..

публикувано на 02.04.25 в 12:20

Дуетът Димитър и Христо от "Капките" с премиера на нов клип и концерт в Бургас

Дуетът Димитър & Христо от "Капките", известен и като #duetmashini, представя новия си клип към песента „Трябва да остана“ от последния албум „Несломен“ с концерти в София, Бургас и Варна. Бургаската публика ще може да ги види днес (2 април)  от 19:30 ч. в зала „Тончо Русев“ на Културен дом НХК.  Клипът към новата песен е обвързан дискретно с..

публикувано на 02.04.25 в 11:40

Роман с аромат на печени чушки представя в Бургас журналистът Ива Димитрова

Журналистът Ива Димитрова с творческия псевдоним Ийва ще представи новия си роман „С аромат на печени чушки“ в Бургас. Срещата е на 2 април от 18.30 часа в зала „Константин Петканов“ на РБ „Пейо Яворов“. Модератор ще бъде Петя Янакиева от БНР-Бургас. Лайтмотивът на третата книга на Ийва е „Дърво без корен няма“.  Ароматът на печени..

публикувано на 02.04.25 в 11:00

"Синята изложба" на Стефан Кулев в Бургас

Изложба "Живопис" откри в Бургас варненския художник Стефан Кулев. Той представя абстрактна живопис в галерия "Неси", където гостува за четвърти път.  Картините са рисувани за период от 1 година и са специално за изложба в галерията.  "Имах покана да гостувам в "Неси", харесвам я, а и имам много приятели в Бургас и затова приех да гостувам..

публикувано на 02.04.25 в 10:40