Регионалният исторически Бургас възстановява образователната програма „Опознай Бургас и Бургаския край“. Идеята на любознателната инициатива е да представи познати, но и не толкова, интересни и значими събития, лица, предмети, природни дадености и явления, елементи от традиционно-обредната ни система, археологически находки и обекти, които хвърлят светлина върху историческото минало или характеризират спецификите на Бургас и региона в природогеографско отношение. Ще бъде подбрана тематика от различни области на познанието, а лекциите ще се водят от уредници от отделните музейни експозиции.
Лекциите ще се провеждат всеки вторник от 17:30 часа в Етнографския музей на ул. Славянска 69. Ще бъдат придружени с презентации с продължителност в рамките на 30 минути. През месец октомври ще имате възможност да се запознаете отблизо с част от постиженията на екипа археолози, проучващи крепостта Русокастро, да си припомните защо Димитровден е особено „личен ден“ в народния календар и да научите повече за някои интересни обитатели на Черно море. Като гост-лектор сме поканили един от специалните приятели на Бургаския музей – проф. Пламен Павлов, който ще ни върне в средновековната епоха, към датата 26 октомври 1185 г., началото на въстанието на търновските боляри Теодор и Асен, с което се прогласява т.нар. Второ българско царство.
Първата лектория от музейно-образователната програма е насрочена за 3 октомври, а темата е „Разказ от първо лице за изселването на българи от село Пишманкьой, Малгарско през лятото на 1913 г.“. Предложеният материал, разработен от Иванка Делева, гл. уредник на Историческата експозиция, е основан на устен разказ по спомените на участничка в принудителното изселване на българите – жители на с. Малгара, Кешанско след Втората балканска война 1913 г. Повествованието проследява съдбоносно събитие от живота на Мара Граматикова и нейното семейство – драматичното пътуване от родното село в Източна Тракия до България. Нелекият път на прогонените българи завършва със заселването им в Папарус (дн. кв. Сарафово), едно от новобособените бежански поселения в Бургаска област от началото на XX век. Лекцията е във връзка със 110 годишнината от Междусъюзническата война, чийто край е отправна точка за масово бежанско движение на българи, чието многостранно отражение върху историческото развитие на страната ни не спира да предизвиква различни въпроси, някои от които все още очакват своите отговори.
Входът е с билети.
Престижното отличие "Художник на годината" по традиция ще бъде връчено на празничния 6 декември, от 13.30 часа, в Дружеството на бургаските художници на улица „Александровска” 22. Номинираните тази година са Иво Бистрички, Фоти Фотев и Севдалина Проданова. Победителят ще получи плакет с изображение на покровителя на художниците Св. Лука и..
По случай празника на града четирите експозиции на РИМ-Бургас ще посрещат посетители с вход свободен. В Етнографския музей на ул. "Славянска" № 69 бургазлии и гостите на града ще могат да разгледат изложба с австрийски коледни играчки “Как празнуват Коледа в Австрия”, съобщават от музея. Непоказваните до сега в България експонати са от колекциите на..
Наталия Недялкова е носителят на литературния "Пегас" за 2023 г. на Община Бургас. Тя бе отличена за стихосбирката си "Стихоанализа". Годишните литературни награди бяха обявени на церемония тази вечер в бургаската опера. "Щастлива съм!, възкликна от сцената поетесата и преводач: ""Стихоанализа" я написах аз, но благодарността ми е към онези, които..
Художничката Ангелина Недин ще зарадва своите почитатели и съграждани с изложба, която ще бъде официално открита днес в Созопол. Тя е посветена на личния й юбилей, който съвпада и 20 – тата по ред нейна самостоятелна изложба. "Над 200 са картините, които трудно се побраха в галерията. Те обхващат всички периоди на творчеството ми, което..
Проектът "Аз, драматургът" дава възможност на талантливите младежи в цялата страна да провокират вдъхновението си с авторска пиеса, която да бъде поставена на професионална сцена. Инициатор и организатор е театрална школа „Талантино“,подкрепена от Община Бургас . В конкурса се допускат участници на възраст от 10 до 19 навършени години, разделени в две..
Послания за съхраняването на родовата и историческата памет, отправя чрез творчеството и книгите си Тоня Борисова. За нея казват, че е от хората, при които талантът се предава чрез ДНК-то. По майчина линия тя е родственица на голямата певица Вълкана Стоянова, а по бащина на Захари Стоянов. Книгата „Приказка за Добротата“ е одобрена от..
Новият роман на Захари Карабашлиев - "Рана" ще бъде представен днес в Бургас. Срещата с читатели е от 18 часа в книжарницата на улица „Александровска“ 51. Четвъртият роман на писателя засяга много малко познати страници от българската история – периодът на двете Балкански войни и Първата световна война през лични и семейни истории от това..
По случай празника на града четирите експозиции на РИМ-Бургас ще посрещат посетители с вход свободен. В Етнографския музей на ул. "Славянска" № 69..
Престижното отличие "Художник на годината" по традиция ще бъде връчено на празничния 6 декември, от 13.30 часа, в Дружеството на бургаските художници..