Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Синелибри" с форум „Метаморфози“ и 140 години от рождението на Франц Кафка

Филмът „Господин Блейк на вашите услуги!“ с Джон Малкович и Фани Ардан дава официален старт на инициативата на 14 октомври

Между 14 и 26 октомври в Бургас киноманите ще могат да видят десет кино-литературни премиери, отбрани заглавия, които ще се състезават в конкурса за пълнометражен игрален филм, както и такива, които са част от богатата паралелна програма на фестивала.
Деветото издание на Синелибри се провежда под мотото „Метаморфози“, с което символично се отбелязва 140-ата годишнина от рождението на Франц Кафка – една от най-значимите и влиятелни фигури в литературата на XX век. 
Цялостната концепция, визия и програмата на фестивала тази есен е вдъхновена от идеята за несекващите преображения и трансформации в природата и обществото. Селектираните литературни адаптации за голям екран ще бъдат показани у нас веднага след триумфалната си поява на най-престижните световни кинофоруми: Кан, Венеция, Берлин, Сан Себастиан, Карлови Вари и др.
Старт на Синелибри дава драматичният романс с привкус на комедия „Господин Блейк на вашите услуги!“ (2023) на реж. Жил Льогардиние, една пленителна история с Джон Малкович и Фани Ардан в главните роли!
На 16 октомври в Бургас ще гостува Милена Фучеджиева с дебюта си в документалното кино, озаглавен „Ваймар Експрес“. Тя лично ще представи филма и ще отговори на зрителски въпроси след края на прожекцията. 
Внимание заслужават италианската драма „Прекрасно лято“, адаптация по романа на Чезаре Павезе с Дева Касел в главната роля, и френската психологическа драма „Само ние двамата“ с Виржини Ефира и Мелвил Пупо, която засяга парливата тема за моралния тормоз.

Биографичната драма „Алма и Оскар“ възкресява бурната връзка между грандамата на виенското общество Алма Малер и величавия художник експресионист Оскар Кокошка.
Режисьорът Сеск Гай е създал сардонична, същевременно напоена със съчувствие ода за неспособността на хората да управляват собствените си емоции, която носи провокативното заглавие „Истории, които не са за разказване“. А на 22 октомври е бургаската премиера на „Престъплението е мое“, новия филм на Франсоа Озон, който никога не спира да ни изненадва!
Откроява се и „Страсти в кухнята“ на режисьора Тран Ан Хунг, който беше удостоен с наградата за режисура от кинофестивала в Кан. Звездите на френското кино Беноа Мажимел и Жулиет Бинош, бивша двойка в живота, се превъплъщават в образите на Доден Буфан - виден гастроном и кулинарен шеф, и Йожени - негова асистентка и муза, в тази толкова изкусителна и „сетивна“ романтична драма, създадена по мотиви от романа „Страстният епикуреец“ от Марсел Руф.

Синелибри Бургас 2023 ще бъде закрит на 26 октомври с „Дворецът“, копродукция на Италия, Швейцария, Полша и Франция.
Домакин на прожекциите е клуб „Модерен театър“ – Бургас. Билети могат да бъдат закупени от касата на Билетен център „Часовника“ и от касата на „Модерен театър“ 30 минути преди прожекция. 
Синелибри Бургас 2023 се реализира с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас, ИА „Национален филмов център". Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура" по програма „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации".

По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сливен е домакин на Национален събор на каракачаните

Сливен посреща танцови състави от България и Гърция за ежегодния Национален събор на каракачаните в България, съобщават от общината. Тридесет и второто издание ще се проведе днес традиционно в местността Карандила над Сливен. Тази година във фолклорната програма ще участват танцови състави от сливенския квартал „Речица“, Карлово, Варна и..

публикувано на 23.08.25 в 09:18

Пътуващ фестивал "Лятно театро" се включва в Летните културни празници на Малко Търново

Пътуващ фестивал „Лятно театро“ ще се включи в Летните културни празници на Малко Търново. Проявата е на Малка театрална компания по проект финансиран от Програмата за възстановяване и устойчивост на ЕС. „Това е един фестивал, който обикаля вече 5 години малки населени места в различни кътчета на България. По проекта „Лятно..

обновено на 23.08.25 в 08:32

Teen Boom Fest събира над 50 артисти на Морска гара в Бургас

Шестото издание на Teen Boom Fest ще се проведе на Морска гара в Бургас и ще събере над 50 изпълнители и популярни лица от социалните мрежи. Фестивалът ще се проведе днес и утре, входът е свободен. Сред акцентите е съвместната изява на Торино и Пашата, които ще участват във фестивала въпреки плановете си за самостоятелни кариери. На сцената ще..

обновено на 23.08.25 в 08:27

Представят книгата „Направих каквото можах“ на Алфред Фосколо в Морското казино

Книгата „Направих каквото можах“ на Алфред (Фреди) Фосколо ще бъде представена в Бургас. Авторът е българо-френски дисидент, чийто живот е като сценарий за холивудски филм, каза Атанас Попов, българин завършил във Франция и живеещ в Люксембург, който ще е модератор на събитието: "Фреди Фосколо, както го наричат приятелите му, е роден в София..

обновено на 23.08.25 в 08:26

Вердиевата опера „Набуко“ закрива фестивала „Опера на светилището“

Фестивалът „Опера на светилището“, организиран от Държавна опера – Бургас и Община Приморско, завършва на 23 август с постановката на „Набуко“ от Джузепе Верди. Спектакълът ще започне в 20:30 ч. сред древните мегалити на тракийското светилище Бегликташ. Историята за вавилонския цар Навуходоносор, дъщеря му Абигайл, първосвещеника Захария и влюбените..

обновено на 23.08.25 в 08:21

Спектакълът "Сезоните на едно глухарче" с две представления в Бургас и в Ахтопол

Поетично-музикален спектакъл „Сезоните на едно глухарче“ ще има две морски срещи с публиката. Това е първото му представяне извън столицата.   Спектакълът е по стиховете от двете поетични книги на Радостина Койчева, композираната по тях музика за пиано на Андрей Гичев, творческият прочит на Люба Димитрова в постановката на Десислава Динчева...

обновено на 22.08.25 в 19:18

„Тутурутка“ представя спектакъла „Царете на хумора“ в Бургас

Бургас ще бъде домакин на мултимедийния спектакъл „Царете на хумора“ с участието на Иван Чешмеджиев и Венци Куцаров. Събитието ще се проведе тази вечер от 20:00 ч. на Морска гара. Дуетът, познат като съосновател на култовото шоу „Тутурутка“, се завръща на сцената заедно с младите комици Мелиса Обретенова, Райна Янакиева, Тихомир Маринов и Деян Милев...

публикувано на 22.08.25 в 10:30