Слюнчена проба, дала положителен резултат за наркотици при тестване на шофьор, ще се изпраща за лабораторно изследване, ако съответният водач откаже кръвна проба. Това предвиждат нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане от Министерствата на здравеопазването, вътрешните работи и правосъдието. Отпадат изследванията на урина, които да установят употреба на наркотици.
Установена употреба на наркотици или техни аналози с полеви тест ще се доказва чрез химико-токсикологично изследване на кръвна проба или чрез същото изследване на слюнка, взета чрез тампон и запечатана пред изследвания шофьор от органите на МВР, предвиждат промените.
Слюнченият материал ще се изследва само в държавните лаборатории на ВМА в София и Варна и тази към Националния институт по криминалистика при МВР.
Пробите ще се изпращат до 5 работни дни след вземането им, като ще се пренасят в хладилни чанти.
За установена употреба на наркотици или техни аналози ще се приема присъствието им в изследваната слюнка, включително на техни метаболити. Колкото до кръвната проба, при нея се въвеждат минимални прагове за наличие на амфетамини, метамфетамини, MDMA, THC, хероин, кокаин и морфин. Други наркотични вещества ще се считат за употребени, ако присъстват в изследваната проба.
Промените са подготвени във връзка с нови текстове в Наказателния кодекс, според които при установено шофиране след употреба на наркотици водачите се наказва със затвор от 1 до 3 години и с глоба от 500 до 1500 лева.

На извънредното си заседание днес, Областната комисия по безопасност на движението (ОКБД) в Ямбол взе решение за изграждане на кръгово кръстовище на международния път 1-7, където от началото на годната са станали няколко произшествия със загинали и тежко ранени. Последният инцидент е от неделя, при него 77-годишна жена загуби живота си, а други..
Празникът беше отбелязан във Военния клуб в Сливен, а поводът - отбелязване на 140 години от Сръбско-българската война и празник на Сухопътните войски на 19 ноември. От името на кмета Стефан Радев заместникът му Камен Костов връчи поздравителен адрес. В него кметът отбелязва, че Денят на Сухопътните войски е повод да отдадем заслужено признание и..
Шофьорът, който в средата на август блъсна и прегази с микробус свой съсед в сливенския квартал "Даме Груев", а след това избяга от местопрестъплението, се е признал за виновен и е сключил споразумение с прокуратурата. Това съобщиха от Окръжния съд в града. Шофьор прегази с микробус свой съсед в Сливен, задържан е за 72 часа Съдът му наложи..
Митническите служители на Лесово откриха голямо количество от 36 000 къса (1800 кутии) контрабандни цигари, укрити в резервоара на товарен автомобил. Товарната композиция с чужда регистрация пристига на МП Лесово в четвъртък вечерта на входящо трасе в страната. Водачът, румънски гражданин, е представил документи, че превозва транзитно стоки от Турция..
Полицията в Айтос и Средец откри множество старинни монети и накити в домовете на двама мъже. В колата на единия в айтоското село Карагеоргиево при проверка са намерени метал-детектор и метален пръстен. По-късно в дома на 46-годишния мъж са открити 18 монети и различни накити, носещи белезите на културно исторически ценности. Най-малката от..
Извънредно заседание на областната комисия по безопасност на движение свиква днес областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Повод за заседанието е поредната катастрофа на опасно кръстовище на международния път 1-7. Целта е да се приемат допълнителни, мерки за обезопасяването на кръстовището на международния път 1-7, свързващ..
Служители от Първо Районно управление в Бургас са установили извършителя на кражба на кутия за дарения, съдържаща сумата от около 300 лв, съобщи Областната дирекция на полицията. Кутията е била поставена в хранителен магазин на ул. „Д-р Нидер“. Кражбата е осъществена на 27 октомври от 22-годишен криминално проявен бургазлия от кв. „Победа“, който..
Служители от Първо Районно управление в Бургас са установили извършителя на кражба на кутия за дарения, съдържаща сумата от около 300 лв, съобщи Областната..
Извънредно заседание на областната комисия по безопасност на движение свиква днес областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Повод за заседанието е..
Митническите служители на Лесово откриха голямо количество от 36 000 къса (1800 кутии) контрабандни цигари, укрити в резервоара на товарен автомобил...