Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Станимир Димитров и Калин Терзийски разкриха вътрешния си свят пред публиката в Средец

Двама силни автори - Станимир Димитров и Калин Терзийски представиха в Средец музикално-поетичен спектакъл, при който публиката успя да се докосне до творчеството им. Творците открили, че поезията от „Монолозите на старата тетрадка“ и романът „Слава“ си кореспондират по много сходен начин, от където им дошла идеята да създадат този формат. Станимир Димитров пояснява:

"Хората от Средец заслужаваха да видят тези книги, те си кореспондират. Ние нямаше да направим тази сглобка, ако някак си не говорехме за едно и също. Книгата "Слава" разглежда различните аспекти на славата. Славата може да бъде висока, славата обаче може и да смачква, може да потиска. Може да бъде също дори един унищожител на мечти. А ето, в моята тетрадка, аз говора за унизеното и оскърбено лице на българския творец, като цяло, не зависимо дали е поет. Но не го говоря директно, говоря го чрез метафори, чрез висока поезия", каза Станимир Димитров. 

Във военния клуб в Средец, публиката успя да чуе рецитал от текстовете на двете книги, както и музикални изпълнения.

В анотацията на „Монолозите на старата тетрадка“ от Станимир Димитров се казва:

В ръцете си държите книга, която е МАГИЧЕСКА. Ще я прочетете наведнъж, но със сигурност не веднъж. Ще попаднете в светове, в които ще се усещате като Алиса в Страната на чудесата и ще се питате накъде ви водят: “Нагоре ли? Надолу ли?”… Светове, изтъкани от много истина, болка, пеперудени облаци, люлки от змии, студени кралици, самотни ездачи и приказни герои. Закъде без капризната Госпожица Рут, затворена в комфорта на лъжливото си царство, и Мартин Идън, това момче мечтател? Всички те ще оживеят по невероятен и напълно различен начин, за да ви накарат да усетите силата на бунта на едно смело сърце, което не се страхува да заяви себе си пред света. Авторът го поднася на длан, живо и туптящо, за да нахрани всички нас с истинска и неподправена поезия, на която нито една дума не трябва да бъде променена.


Диана Маркова пък коментира "Слава" на Калин Терзийски така:

В романа „Слава“ Калин Терзийски ни разказва за своята участ на голям писател – понякога трудна за понасяне, но винаги премисляна, подлагана на анализ и в крайна сметка (и въпреки това) щастлива като фамозен купон с любимите величия от екрана (и живота). Необлагаемото и недосегаемо за мнозина благо слава е плод на много труд и на огромен талант и историята ще ви изпълни с желание да вършите чудеса. И славата е едно такова чудо; и вместо да я сочим с пръст като нескромна и алчна, нека я разгледаме именно като сладка победа. Над овчедушието и притворното. Над безволевото живеене и безхарактерното присъствие.

„Слава“ е начин Калин Терзийски да ни накара да наострим сетивата си, да облагородим вкуса си. Да оголим нервите и да чуем какво има да ни каже животът. Защото той е сладък, дълъг, славен.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Диомов: И на 80 не затварям капака на пианото

С три концерта, които ще се проведат днес и утре в Националния дворец на културата, роденият в Бургас композитор Стефан Диомов ще отбележи своя 80-годишен юбилей. Българската публика е винаги готова да се срещне с творчеството на Диомов, както и с изпълнителите, които винаги са до него.    Няколко са поколенията, израснали с музиката на..

обновено на 04.04.25 в 10:46

Студенти от специалност "КИПГ" с изложба "Еволюция"

Обща изложба „Еволюция“ откриха в галерия „Ателие“ на Националната художествена академия (НХА) – Филиал Бургас студенти, на които предстои дипломиране. Те са от специалност „Книга, илюстрация и печатна графика“ (КИПГ). Експозицията показва дългия и нелесен път, който изминава всеки студент, през 4-годишното си обучение. В изложбата участват и..

публикувано на 04.04.25 в 09:30
Петър Тепсизов

Откриха пролетната изложба на ямболските художници

Традиционната си пролетна изложба откриха ямболските художници в галерия „Кирил Кръстев". В експозицията са представени над 60 творби. В експозицията са представени творби на 28 автори от Ямбол, Сливен, Елхово и Болярово, разказва председателят да местното дружество Петър Тепсизов: „Има живопис, има рисунки доста, има керамика. Пролетта винаги..

публикувано на 04.04.25 в 09:00

Постановката на театър "Българска армия" „Черна комедия“ гостува в Бургас

Театър „Българска армия“ гостува в Бургас със спектакъла „Черна комедия“ на Питър Шафър. Представлението ще се играе на 7 април от 19:00 ч. в залата на Драматичен театър „Адриана Будевска“, а режисьор е Иван Урумов. Историята проследява млад скулптор, който попада в поредица от недоразумения, когато авария спира електричеството в дома му. Сред..

публикувано на 03.04.25 в 17:00

Премиера на романа „Бреговете на Бохемия“ тази вечер в Бургас

Романът „Бреговете на Бохемия“ на Румен Денев ще бъде представен тази вечер от 18:00 ч. в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. Действието в книгата се развива в България през 30-те години на ХХ век, когато политическите събития разтърсват обществото. Главният герой – бивш поручик, подвизаващ се като журналист, е въвлечен в сложни..

публикувано на 03.04.25 в 15:30

Представят поетичната книга „Йероглифи на тъгата“ в Бургас

Галина Чолакова ще представи пред бургаската публика своята поетична книга „Йероглифи на тъгата“. Събитието ще се състои на 5 април от 18:30 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека. Сборникът превежда болката в поезия и превръща тъгата в сила, като съчетава уязвимостта на детската душа с дълбока откровеност. Три от стихотворенията в него..

публикувано на 03.04.25 в 13:00

„Пролетна етно палитра“ отново в Бургас

Богатството на българските традиции ще оживее в Бургас с второто издание на „Пролетна етно палитра“. На 10 април от 17:30 ч. Детски фолклорен танцов ансамбъл „Радост“ и Фолклорен танцов ансамбъл „Никола Гинов“ ще представят пъстър концерт с танци, хор и солисти. ДФТА „Радост“, основан през 1959 г., обучава над 100 деца, които изпълняват танци..

публикувано на 03.04.25 в 12:30