На 28 октомври, в тракийския и античен град Кабиле край Ямбол, е премиерата на огнения спектакъл "Ново начало" на "Жар театър" – формация за невербален театър и пантомима, която смело експериментира в полето на огнения театър и танц. "Ново начало" е заключителната част на трилогията "Душа", създадена специално за уникалния археологически резерват, музиката е от Йордан Владев и Силдар Борисов. Спектакълът започва в 19 часа.
Основателите на "Жар театър", Пламен Радев и Елена Пап, от години се опитват да вдъхват нов живот на българските старини чрез свои авторски спектакли, в които участват и като актьори.
Историята
"Жар театър" е от първата вълна независими формации в България, през 2024 г. се навършват 30 години от основаването му – разказва Пламен Радев. – Когато го създавахме, у нас почти нямаше пантомимни формации, работещи професионално. Спектаклите ни винаги изразяват светлото начало в живота, независимо дали са пантомимни, площадни, дали са с огън. Работим с много колеги от чужбина, които идват по различни европейски програми, за да изучават нашия тип театър. С голяма част от тях продължаваме да си сътрудничим. Преди 15 години създадохме и Фест студио "Жар" към Общински културен институт Дом на културата „Средец“ в София. В него подготвяме актьори, които познават спецификата на нашия театър. Даваме възможност на възпитаниците си да участват в спектаклите на „Жар театър“, да приложат наученото в професионална среда, да натрупат практика и самочувствие.“
Както и в останалите проекти на "Жар театър", в "Ново начало", редом с професионалните актьори, участват и възпитаници от Фест студио "Жар". И за двете формации подбираме "жарки хора", казва Елена Пап и продължава:
"Човешките и духовни качества, които трябва да притежават актьорите, са по-важни дори от професионалната техника и умения. На първо място е любовта към това, което правим. Ние имаме един израз, който включва "жар" – "жарки хора". Светлината трябва да е в сърцата им, изкуството да извира отвътре. В началото, когато започнахме с "Жар театър", нямахме спектакли с външен огън. Избирайки името на формацията, имахме предвид вътрешната светлина, вътрешния огън. Постепенно самата група се разрасна и вътрешния огън се показа и навън. Така че жарта, вдъхновението, любовта помагат на актьорите да издържат тази наистина сериозна работа. Те трябва да обичат екипната работа, да бъдат устойчиви вътрешно, отдадени на идеята да бъдат полезни на този свят, не само на себе си. Практиката показва, че във формацията остават истински жарките хора.
"Спектаклите ни се основават на поезията на безмълвния език, както теоретиците определят бялата пантомима. За нас словото не е затворено в думите, то може да бъде много по-мащабно. Когато изразим нещо чрез поезията на безмълвния език в алегоричен, символен, философски аспект, постигаме дълбочина. Точно това е и смисълът да използваме невербален театър като основа, допълвайки го с различни изразни средства и с огъня– страшно мощна енергия, която дава голяма сила и има много силно въздействие не само върху публиката, а и върху актьорите.“
"Всичко, за което говори Елена, ще откриете и в новия ни проект "Ново начало" – допълва Пламен Радев. – Тази огнена мимо-драма представяме сред руините на тракийския античен град Кабиле, възникнал преди повече от две хилядолетия около храма на Богинята-майка Кибела. Нашата сцена са остатъците от раннохристиянската базилика, която е точно в подножието на храма, а фон е самият храм. Изключително зареждащо място, наситено с енергия и с дух. Този проект е подкрепен от Национален фонд "Култура". Намерихме и много добри партньори в лицето на Община Ямбол и Регионалния исторически музей в града. Макар в България това да не е обичайна практика, ние много обичаме да играем сред руини. Това е част от една наша дългосрочна програма "Глътка огън от древността", с която се опитваме да вдъхваме нов живот в подобни археологически обекти, да привличаме вниманието към тях."
Повече чуйте в звуковите файлове:През август в Младежкия международен център в Бургас започва театрален проект за млади хора на възраст между 15 и 29 години. Инициативата е част от Академията за емоционална интелигентност и цели да даде възможност на участниците да се включат в създаването на театрална постановка. Младите хора ще могат да опитат различни роли – както на сцената,..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има минало, така има и бъдеще. Няма как този фестивал да стане история, защото реално след „Златният Орфей“ остана единствения национален от такъв мащаб и ще бъде абсолютно кощунство това нещо да го няма...
Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в предучилищна възраст „Житноостровски пастели“ – Словакия. Тази година конкурсът привлече внушителен интерес – постъпиха общо 2 237 художествени творби от 14 държави в Европа и Азия. Журито отличи 60..
Звученето ни е акустично и с това ще се отличаваме от останалите участници. Целим се в сърцата на хората, да дадем нещо със своето присъствие, нека да стигне до когото трябва, добавя Теодора Илиева. 42-то издание на конкурса е на 26 юли от 20.30 часа на Летния театър в Бургас. Повече чуйте в звуковия файл.
Комедията „Молба за напускане“ гостува на сцената на Летния театър в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, режисьор е Богдан Петканин, а в ролите публиката ще види актьорите Руслан Мъйнов, Петьо Петков - Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов. Вдъхновена от потайностите на корпоративния свят, пиесата използва..
С поредица концерти под надслов „Дните на руската музика“ Бургас ще отбележи началото на новото издание на фестивала за класическа клавирна музика. Първият концерт ще се състои довечера в Културен център „Морско казино“ от 19:00 часа. На сцената ще излязат пианистите Иван Дончев и Елена Нефедова, които ще изпълнят творби на Чайковски,..
Документалният филм „Неравноделната душа“ ( Soul Beyond Measure ) спечели приза за най-добър български пълнометражен документален филм на Rhodope International Documentary Film Festival 2025. Лентата е дебют в жанра за айтозлийката София Стойчева. Стойчева е автор на сценария и режисурата. Операторският екип включва Огнян Калайджиев, Кирил..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има..
Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в..
Документалният филм „Неравноделната душа“ ( Soul Beyond Measure ) спечели приза за най-добър български пълнометражен документален филм на Rhodope..