Кога е започнал да пише и в какво е магията на сцената-това бяха част от въпросите, които водещите на най-новото предаване на БНР-Бургас „Детско царство“ зададоха на поета и драматург Недялко Йорданов. Предаването е съвместна продукция с едноименната театрална школа на Центъра за подкрепа на личностното развитие, водена от Атанасия Петрова, а във всяко издание децата избират събеседник по основната тема.
На 15 години започнах да пиша своите първи любовни стихотворения, разказа на най-младата радио аудитория именитият бургазлия. Сподели и спомени от своето детство:
„От дете харесвах театъра. Майка ми и баща ми ме водеха на театър, когато бях 5 годишен. Като студент идвах специално от София да гледам представленията на бургаския театър. Беше великолепен театър, по-добър от всички софийски. И когато станах на 23 години, дойдох да работя в бургаския театър като драматург, после като режисьор и започнах да пиша пиеси. Първата ми пиеса се казваше „Ние не вярваме в щъркели“. Това беше пиеса за ученици. Героите са три момчета от гимназията. И едно момиче. Това бяха герои, които не вярваха в готовите истини. Имаше някой възмутени родители, учители, критици, които казваха-как може да се учи така младежта да не вярва.“
Пиесата даже беше забранена, защото съм учел децата да не вярват в илюзии, добави Недялко Йорданов и даде съвет на бъдещите актьори:
„Всеки трябва да си провери иска ли да бъде актьор, може ли без да репетира, без да играе. Това вътрешна необходимост ли е просто желание да те забележат, да се прочуеш сред своите връстници. Ако ти изпитваш вътрешна необходимост на всяка цена да си на сцената, да играеш, да се превъплътиш в някаква роля, в която никога не си представял, че можеш да бъдеш-тогава вече има смисъл, тогава ти ще станеш артист. Добрият артист може да се вживява в ролята, той да стане героя, да забрави за себе си.“
Предаването „Детско царство“ се излъчва всяка неделя от 8 до 9 часа. Може да го откриете и в you tube канала на БНР-Бургас.Българската културно-просветна организация „Кирил и Методий“ – Виена гостува за втора поредна година в Дома на писателя в Бургас. Събитието ще се състои на 6 август от 16:30 часа. Програмата включва музика, театър и културен обмен с творци от писателската общност в Бургас и Българския литературен кръжок във Виена. Почетен гост ще бъде директорът на..
Общински фонд „Култура“ откри втората си за 2025 г. сесия за прием на проектни предложения. Право да кандидатстват имат организации, културни институти и индивидуални творци от страната и чужбина. Срокът за подаване е до 30 август. Документите за участие са достъпни на официалната страница на Общинския съвет – Сливен, а подаването се извършва в..
Международният фестивал „Дни на куклите“ ще се проведе от 10 до 15 август в Бургас. На традиционното място - открита сцена „Охлюва“ в Морската градина децата ще могат да гледат спектакли на куклени театри от страната и чужбина. Поканили сме 8 български държавни театъра, а чуждестранното участие е на 5 трупи – две от..
Художникът Димитър Каратонев отново гостува в Бургас. На 5 август в галерия „Неси“ ще бъде открита новата му изложба „Чудо в Манихики“ (графика и живопис). Откриването ще бъде от 17 до 19 часа. Каратонев е роден през 1978 г. в гр. Харманли. През 1996 година завършва ППГ „Васил Левски“ гр. Хасково в паралелка изобразителни изкуства. През 2005 година..
Актьорът Владимир Зомбори влиза в ролята на Зоро тази вечер в Бургас. Популярният актьор ще пресъздаде легендарния герой в едноименния мюзикъл на Държавна опера Русе.Представлението е от 21.00 часа на сцената на Летния театър. Спектакълът обещава да ни потопи в свят, където любовта, свободата и смелостта се преплитат в едно. От романтичния силует..
Премиера на най-новия си роман "Надарена или прокълната" ще направи днес бургазлийката, която живее и твори в Торонто, Канада - Лина Михова. Романът е смел и вълнуващ разказ за границите между дара и тежестта, между призванието и проклятието. История, която се докосва до дълбините на човешката психология и оставя дълъг послевкус. Представянето..
Операта "Трубадур" е второто заглавие в тазгодишното издание на летния фестивал "Опера на светилището" и ще бъде представена тази вечер от 20:30ч, на сцената на Тракийско светилище Бегликташ, край Приморско. Фестивалът се провежда за шеста поредна година, с организатори Община Приморско и Държавна опера - Бургас. "Трубадур" е една..
Международният фестивал „Дни на куклите“ ще се проведе от 10 до 15 август в Бургас. На традиционното място - открита сцена „Охлюва“ в..
Премиера на най-новия си роман "Надарена или прокълната" ще направи днес бургазлийката, която живее и твори в Торонто, Канада - Лина Михова. Романът е..
Общински фонд „Култура“ откри втората си за 2025 г. сесия за прием на проектни предложения. Право да кандидатстват имат организации, културни институти и..