Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Премиерата е довечера в градската библиотека:

Кристофър Бъкстон възкресява созополския вампир в "Избавление"

Находката от 2012 г. вдъхновява писателя за една мистична приключенска история

| обновено на 09.11.23 в 08:56



Кристофър Бъкстон представя нова книга тази седмица. „Избавление“, която излиза под щемпела на бургаското издателство "Знаци", е втора част на романа „Проклятието на вечните сънища“, в който главен герой е средновековен монах. Жанрът е исторически с елементи на мистика и фантастика- Вдъхновението за книгата идва от открития през 2012 година вампир в Созопол. Бъкстон посочва:

"Силно се интересувам от загадките в историята и като англичанин, който се е влюбил в България, много искам да свързвам по различни начини Запад с Изток и през историята да намеря връзките, които са съществували. Първата книга е просто един исторически роман, който разказва за монах, пътувал по заповед на английския крал да направи връзки с татарите, с монголите, които са нападнали Източна Европа. Като невинен пътник той среща Светослав Тертер-една много интригуваща личност за мен. Той е бил два пъти заложник във Византия като дете и при татарите. Това е загадката-как един човек, който е бил малтретиран, е станал велик цар на България. За съжаление, той не е толкова известен като Самуил или Калоян, но заради него в най-бурните времето през ХIV век, той е успял България да е мирна, границите да се увеличат и той като цар да почине в леглото си, а не с нож в гърба."


Във втората книга действието се развива в наши дни през очите на английски монах в съвременните Созопол, Приморско, на устието на река Ропотамо и свършва във Велико Търново. Бургас също е локация в книгата. 

Премиерата на "Избавление" е на 9 ноември от 17.30 в градската библиотека с участието на Живка Иванова-писател, поет и преводач и на Дора Велева-преводач на книгата. Бъкстон благодари на издателя си Румяна Емануилиду. 

Кристофър Бъкстон е завършил английска и американска литература в Кентския университет, след което той става преподавател по английски език. Работи в Англия, Португалия, Норвегия и България. Кристофър пристига в България 1977, установява се в Бургас, където го води любовта. Сред неговите ученици в английската гимназия  е поетесата Петя Дубарова, която го споменава в едно от стихотворенията си. Бъкстон е увлечен от българската история и тя е нишка в повечето от книгите му - Далече от Дунава (2006, 2017), Прудънс и червеният Барон (2008); Радослава и викингският принц (2011), Завръщане (2017), „Бележникът на дявола“ (2019). Преводач на съвременна българска литература. 

Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Американската пианистка Полин Янг с концерт в Бургас на 3 декември

Бургас ще бъде домакин на едно от най-очакваните културни събития тази зима – концерт на блестящата американска пианистка Полин Янг.  На 3 декември публиката ще има рядката възможност да се срещне на живо с артист, който световната музикална критика определя като една от най-ярките млади звезди на клавирната сцена.  Събитието е част от българското ѝ..

публикувано на 27.11.25 в 12:30

Студентите от „Любен Гройс“ ще представят поетичен спектакъл с творби на бургаски автори

Поетично-театрален спектакъл, създаден по произведения на съвременни бургаски автори ще представят студентите от Театрален колеж „Любен Гройс“  днес от 19:00 часа в Дома на писателя на ул. „Вола“. Инициативата се раелизира в партньорство със Сдружение „Бургаска писателска общност“. В поетичната част на спектакъла са включени стихотворенията:..

публикувано на 27.11.25 в 11:30

Медни съдове "разказват" истории в изложбата "Медникарството - древно и вечно"

Изложбата „Медникарството - древно и вечно“ гостува в етнографския музей в Бургас. Тя е от Пловдивския етнографски музей и включва близо 80 съда, като и други предмети направени от мед.  Медникарите са имали запазено място в големите панаири - Ескиджумайския и Узунджовския. Бакърджиите талигари тръгвали след Тодоровата неделя на..

публикувано на 27.11.25 в 09:10

Бургас подготвя второто издание на Гала вечер на лауреатите

Бургас подготвя второто издание на Гала вечерта на лауреатите в изкуствата. Тя ще се състои на 1 декември 2025 г. Събитието ще събере на една сцена творци, отличени с национални и международни награди през годината. Входът за публиката е свободен, нo събитието е тържествено и изисква официално облекло, посочват от община Бургас.  Тази година Гала..

публикувано на 26.11.25 в 16:00

Шведският спектакъл "Старецът и неговото магаре" гостува в Бургас

Бургас ще посрещне шведския куклен спектакъл "Старецът и неговото магаре"  днес от 18:30 часа  в Държавния куклен театър . Входът за събитието е свободен за малки и големи почитатели на кукленото изкуство, а героите общуват помежду си изцяло на английски език . А как един шведски спектакъл се реализира в пределите на България – ще разберем..

публикувано на 26.11.25 в 12:30

Играят пиесата „Формата на нещата“ безплатно за ученици в Бургас

„Формата на нещата“ е пиеса от американския драматург Нийл Лабют, която ще бъде играна тази вечер в Драматичен театър „Адриана Будевска“. Тя е с вход свободен за бургаските ученици.  Режисьор е Кристиана Бояджиева. Участват актьорите Йордан Ръсин, Яна Кузова, Теодор Папазов и Яна Маринова, която е продуцент на спектакъла и сподели:..

публикувано на 26.11.25 в 09:20

Млади художници представят изложбата си „Бургас – сгради с душа“

Изложбата „Бургас – сгради с душа“ представя архитектурното наследство на града през погледа на млади художници от Частна школа по изобразително изкуство Yulia Krasovska Art School. Тя акцентира върху запазените образци на градската архитектура от началото на ХХ век, видени и художествено интерпретирани от учениците в рамките на културно-исторически и..

публикувано на 25.11.25 в 18:30