Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 18 часа в Градската художествена галерия:

Художникът-богослов Георги Тодоров с ретроспективна изложба в Бургас

| обновено на 09.11.23 в 12:10

Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ представя изложбата на Георги Тодоров „Години на странстване“. Откриването е в 18 часа. Експозицията събира творби от различни периода на художника-богослов. Пред БНР-Бургас той посочи:
"Едно от очевидните неща в изкуството е, че без изключения всяка творба на изкуството е автопортрет. И не може да не бъде. Човек, каквото и да иска да прави, винаги отпечатва себе си и в този смисъл този ретроспективен поглед към творби, картини, скулптури, правени през всички тези десетилетия, това са всъщност  автопортретни мигове от този живот. Основното послание на тази изложба е, че има Бог-това е най-важното." 

В изложбата е включен и макетът на параклис, който Тодоров преди години предложи да се изгради на втория етаж на бургаския мост. Идеята му е параклисът да носи името на Свети Никола и в него да се правят сватби, кръщенета и да се освещават яхти.

Георги Тодоров е полифонична личност със сериозни творчески изяви в три много различни направления – художество, английска филология, богословие.
Като художник членува в Ателието на младия художник (от 1989 – КМХ) при СБХ; участва в многобройни Общи художествени изложби; организира самостоятелни изложби у нас, в Англия, Германия, Япония. Като филолог е част от  Международната Шекспирова Асоциация, участва с доклади в Шекспировите конгреси и симпозиуми в Западен Берлин (1986), Венеция (1988), Токио (1991). Автор на шекспировeдски изследвания, публикувани във Франция, Индия, Италия.

Автор и куратор на многобройни изследователски изложби свързани с българското духовно и историческо наследство, председател на сдружение “Св. Пимен Зографски”, което осъществява многобройни изследователски проекти и експедиции на територията на България, Гърция (Атон), Сърбия, Македония. Бил е председател на Международната асоциация “Св. София”; организира нейните конференции в НДК в 1999 и 2000 г. От 2002–2005 е главен редактор на „Църковен вестник“ и директор на Синодално издателство. 

Автор е на 20 книги и многобройни научни статии. Сценарист е на няколко документални филма, между които с най-престижни награди е отличен „Пътят на воина” (2017)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Приморско танцува и пее под ритмите на фестивала „Фолклорна плетеница“

В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско, събира на едно място почитатели на българския фолклор от страната и чужбина. Фестивалът започна снощи с тържествен концерт на сцената на амфитеатъра в морския..

публикувано на 19.07.25 в 17:10

Прожектират филма "Дяволски игри" за потребителите на социални услуги в Бургас

Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас.  Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града.  Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип. 

публикувано на 19.07.25 в 14:50

Преместиха знаков паметник в Ямбол

Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът,  поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..

публикувано на 19.07.25 в 10:30

Розита Еленова: Димитър Еленов отстояваше високия си морал

Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог  Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...

обновено на 18.07.25 в 13:00

Юлски парк фест ще се проведе за шеста година в Бургас

Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения,  ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..

публикувано на 18.07.25 в 11:30

Започва фестивалът "Джаз в Бургас"

Фестивалът "Джаз в Бургас"  започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата.  Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...

публикувано на 17.07.25 в 17:21

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени на плажа...

публикувано на 17.07.25 в 15:07