Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласът на Странджа

100 години от рождението на народния певец Сава Попсавов (СНИМКИ)

В Държавен архив - Бургас се пази неговия фонд със снимки, грамоти, автобиография



През този месец се навършват 100 години от рождението на народния певец Сава Попсавов. Много популярен той става с изпълнението на редица странджански народни песни, но най-голяма слава му донася "Ясен месец веч изгрява" – бунтовният марш на Преображенското въстание. Изпълнението на странджанския певец прозвуча по радио София и бързо става популярно в цялата страна.  


Сава Попсавов е роден на 13 ноември 1923 година. в село Сърмашик, Малко Търновско (днес Бръшлян), разказва Тонка Георгиева, младши експерт в Държавен архив в Бургас:

"Роден е в семейството на учителя Жеко Попсавов, а песните научава от майка си Стефка Градева, която знаела близо 500 народни мелодии. Сава Попсавов Учи в Бургаската мъжка гимназия и за кратко учителства в родния край до приемането му през 1947 година в Музикалната академия в София със специалност оперно пеене, неговия глас е бас - баритон."


Въпреки че пее в състава на Музикалния театър в София и в Бургаската опера, връзката му с народните песни не е прекъсната. Участва в редица концерти на сформираната група „Тракийска песен“ при Съюза на тракийските културно - просветни дружества. 

През 1947 г. Сава Попсавов започва да си сътрудничи с редакция „Народна музика“ при БНР, където записва странджански песни. Сред тях са "Българе глава вдигнали", „Трендафилче, разговорче“ и др. За първи път той изпълнява „Странджанската Марсилеза“, както наричат песента „Ясен месец" по радио София през 1953 г. 


"В Архива пазим писма на слушатели на радио Стара Загора, което участват в музикална загадка и познават по гласа Сава Попсавов. Те споделят, че знаят, че е от Малкотърновско и много харесват изпълненията му.  През 1961 година писмо до Радиото пише третокласник. Той моли да го свържат с изпълнителя, за да получи от него текста на песента "Ясен месец",  защото в училище са им поставили за задача да научат любима песен", разказа още Тонка Георгиева.

 

Във фонда на Сава Попсавов в Държавния архив в Бургас има запазени снимки както от концертни изпълнения, така и семейни, плакати и афиши от негови участия, автобиография, кореспонденция от радио Стара Загора, грамоти, дипломи от фестивали на народното творчество.


През 1957 г. изпълнителят се завръща в родния край и участва в проявите на бургаския Фолклорен ансамбъл "Атанас Манчев" при читалище „Пробуда“. Получава златен медал в народния събор на  Агликина поляна известен като „Прослава на хайдутството“. Редовно пее в местните събори "Странджа пее" и в тържествата на Петрова нива, свързани с паметта на героите от Преображенското въстание. В репертоара си той има над 250 народни песни, 24 от тях са включени в златния фонд в радио София и 30 в златния фонд на радио Стара Загора. 

През 1971 г. Сава Попсавов е удостоен с орден „Кирил и Методий“ – втора степен.

повече може да чуете в звуковия файл:

може да гледате и презентацията направена от Държавен архив - Бургас ето от тук: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балетът „Червената шапчица“ представят в събота в Държавната опера в Бургас

Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на  Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука.  Помощник‐режисьори на постановката са Лина..

публикувано на 07.02.25 в 13:00

Играят „Снежанка и седемте джуджета“ за децата от "Меден рудник"

Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите  ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..

публикувано на 07.02.25 в 12:00

Продуценти и режисьори, пленени от Бургас като локация за снимки

Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на  филма „Геймър“. Пълнометражната лента е сред проектите, които кандидатстваха за съфинансиране от Община Бургас на третата сесия на фонд "Култура" за 2024-та година. Ако бъде одобрен проектът, част от сцените ще бъдат..

публикувано на 07.02.25 в 11:30

Романът „Илюзионистът“ на Недялко Славов ще бъде представен в Бургас

Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека  в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..

публикувано на 06.02.25 в 13:30

Прожектират филмови шедьоври с номинации за "Оскар" този уикенд в Бургас

Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват бургазлии този уикенд . Кино заглавията ще бъдат показани на 8 и 9 февруари в  Културен дом НХК.  Съботният  ден стартира  с първото предложение, в 11.00 часа ще бъде показан игралния  филм „ Чебурашка “,..

публикувано на 06.02.25 в 12:01

Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ гостува в Бургас (СНИМКИ)

В експозицията „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ са включени и медали, ордени, плакети с изображения на паметника Шипка.   Изложбата ще бъде открита днес, 6 февруари от 12 часа в Историческия музей. Тя ще гостува в Бургас до края на месец март. повече може да чуете в звуковия файл:  

публикувано на 06.02.25 в 09:10

Община Боларово: Започва конкурсът рецитал „Моя страна, моя България“

Община Болярово и читалище “Възраждане“, съвместно с  Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН)  обявява конкурса рецитал „Моя страна, моя България“.  Конкурсът има за цел да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора..

публикувано на 06.02.25 в 09:05