Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гласът на Странджа

100 години от рождението на народния певец Сава Попсавов (СНИМКИ)

В Държавен архив - Бургас се пази неговия фонд със снимки, грамоти, автобиография



През този месец се навършват 100 години от рождението на народния певец Сава Попсавов. Много популярен той става с изпълнението на редица странджански народни песни, но най-голяма слава му донася "Ясен месец веч изгрява" – бунтовният марш на Преображенското въстание. Изпълнението на странджанския певец прозвуча по радио София и бързо става популярно в цялата страна.  


Сава Попсавов е роден на 13 ноември 1923 година. в село Сърмашик, Малко Търновско (днес Бръшлян), разказва Тонка Георгиева, младши експерт в Държавен архив в Бургас:

"Роден е в семейството на учителя Жеко Попсавов, а песните научава от майка си Стефка Градева, която знаела близо 500 народни мелодии. Сава Попсавов Учи в Бургаската мъжка гимназия и за кратко учителства в родния край до приемането му през 1947 година в Музикалната академия в София със специалност оперно пеене, неговия глас е бас - баритон."


Въпреки че пее в състава на Музикалния театър в София и в Бургаската опера, връзката му с народните песни не е прекъсната. Участва в редица концерти на сформираната група „Тракийска песен“ при Съюза на тракийските културно - просветни дружества. 

През 1947 г. Сава Попсавов започва да си сътрудничи с редакция „Народна музика“ при БНР, където записва странджански песни. Сред тях са "Българе глава вдигнали", „Трендафилче, разговорче“ и др. За първи път той изпълнява „Странджанската Марсилеза“, както наричат песента „Ясен месец" по радио София през 1953 г. 


"В Архива пазим писма на слушатели на радио Стара Загора, което участват в музикална загадка и познават по гласа Сава Попсавов. Те споделят, че знаят, че е от Малкотърновско и много харесват изпълненията му.  През 1961 година писмо до Радиото пише третокласник. Той моли да го свържат с изпълнителя, за да получи от него текста на песента "Ясен месец",  защото в училище са им поставили за задача да научат любима песен", разказа още Тонка Георгиева.

 

Във фонда на Сава Попсавов в Държавния архив в Бургас има запазени снимки както от концертни изпълнения, така и семейни, плакати и афиши от негови участия, автобиография, кореспонденция от радио Стара Загора, грамоти, дипломи от фестивали на народното творчество.


През 1957 г. изпълнителят се завръща в родния край и участва в проявите на бургаския Фолклорен ансамбъл "Атанас Манчев" при читалище „Пробуда“. Получава златен медал в народния събор на  Агликина поляна известен като „Прослава на хайдутството“. Редовно пее в местните събори "Странджа пее" и в тържествата на Петрова нива, свързани с паметта на героите от Преображенското въстание. В репертоара си той има над 250 народни песни, 24 от тях са включени в златния фонд в радио София и 30 в златния фонд на радио Стара Загора. 

През 1971 г. Сава Попсавов е удостоен с орден „Кирил и Методий“ – втора степен.

повече може да чуете в звуковия файл:

може да гледате и презентацията направена от Държавен архив - Бургас ето от тук: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Книгата "Хиперсъзнание" ще бъде представена днес на Флората

Книга за подсъзнанието създадена в резултат на научно изследване ще бъде представена в залата на Експозиционен център „Флора“ от 18.30 тази вечер.   „Хиперсъзнание“ е заглавието на творбата, а нейни автори са психолога Моника Балаян и журналиста Петя Минкова. Изследването има за цел да покаже механизмът за развитието на навици, които да ни..

обновено на 21.05.24 в 13:52

Броени дни до финала на конкурса "Пролет`24". Слушателите на БНР определиха своя фаворит

В продължение на един месец слушателите на БНР имаха възможност да гласуват на сайта prolet.bnr.bg  за своя фаворит в Конкурса за нова българска поп и рок музика "Пролет`24". Гласуването приключи, а получилият най-много точки ще стане изборът на публиката и ще бъде награден с акустична китара от "Кремона" - България.  Кой е той?  Това ще стане..

публикувано на 21.05.24 в 12:59

Фестивалът „СОЛиСиМи“ даде сцена на талантливи млади музиканти в Бургас

„Младежки музикални дни - СОЛиСиМи“ - първият по рода си фестивал, насочен към младите изпълнители на класическа музика, премина при заявен интерес от бургаската публика. В трите фестивални вечери на сцената в Дома на Нефтохимика излязоха десетки талантливи музиканти, които заслужено обраха аплодисментите на публиката. Сред гостите бяха..

обновено на 21.05.24 в 12:56

Изложба отдаде почит на първите бургаски учители

Академичният състав на две от катедрите във Факултета по обществени науки при Бургаския държавен университет – катедра „Педагогика и методика на обучението“ и катедра „История и философия“ отдаде почит на първите бургаски учители с оригинална фотоизложба. Експозицията на тема „Учителите на Бургас 1878-1944 г.“ представя пионерите на образователното..

публикувано на 21.05.24 в 12:40

„Коледна бъркотия" е победителят в конкурса "Аз, драматургът", пиесата ще бъде поставена в Бургас

В категория „Оригинален авторски текст“ на конкурса "Аз, драматургът"  голямата награда и поставяне на пиеса отиде за текста на „Коледна бъркотия” /колективна награда/.  Второто място си разделиха „Една много объркана приказка” /колективна награда/ и „Тайната на рапаните” /индивидуална награда/. На трето място бе класирана „Объркана вълшебна..

публикувано на 21.05.24 в 12:00

Бургаските писатели и поети с видеопослания за 24 май

"Словото спасява и извисява“ -под този надслов Бургаската писателска общност в партньорство с Община Бургас отправя видео послания по повод 24 май. Към емоциите, които творците, споделят за предстоящия празник на българската азбука, просвета, култура и славянската писменост, добавят и откъси от свои творби. Те могат да бъдат открити във фейсбук..

публикувано на 21.05.24 в 11:52

Пътуващата изложба „Следи от изчезване“ представя отпечатъци от стъпки на изчезващи животни

Кампанията „Следи от изчезване“, която цели да отрази гласовете на изчезващите животни в българските планини, продължава пътя си в град Бургас и може да бъде посетена в културен център „Морско казино“ в периода 21-ви до 29-ти май от 10:00 до 18:00 ч., а входът е напълно безплатен.  До момента изложбата е посетена от над 1100 души в градовете София и..

публикувано на 21.05.24 в 11:13