През този месец се навършват 100 години от рождението на народния певец Сава Попсавов. Много популярен той става с изпълнението на редица странджански народни песни, но най-голяма слава му донася "Ясен месец веч изгрява" – бунтовният марш на Преображенското въстание. Изпълнението на странджанския певец прозвуча по радио София и бързо става популярно в цялата страна.
Сава Попсавов е роден на 13 ноември 1923 година. в село Сърмашик, Малко Търновско (днес Бръшлян), разказва Тонка Георгиева, младши експерт в Държавен архив в Бургас:
"Роден е в семейството на учителя Жеко Попсавов, а песните научава от майка си Стефка Градева, която знаела близо 500 народни мелодии. Сава Попсавов Учи в Бургаската мъжка гимназия и за кратко учителства в родния край до приемането му през 1947 година в Музикалната академия в София със специалност оперно пеене, неговия глас е бас - баритон."
Въпреки че пее в състава на Музикалния театър в София и в Бургаската опера, връзката му с народните песни не е прекъсната. Участва в редица концерти на сформираната група „Тракийска песен“ при Съюза на тракийските културно - просветни дружества.
През 1947 г. Сава Попсавов започва да си сътрудничи с редакция „Народна музика“ при БНР, където записва странджански песни. Сред тях са "Българе глава вдигнали", „Трендафилче, разговорче“ и др. За първи път той изпълнява „Странджанската Марсилеза“, както наричат песента „Ясен месец" по радио София през 1953 г.
"В Архива пазим писма на слушатели на радио Стара Загора, което участват в музикална загадка и познават по гласа Сава Попсавов. Те споделят, че знаят, че е от Малкотърновско и много харесват изпълненията му. През 1961 година писмо до Радиото пише третокласник. Той моли да го свържат с изпълнителя, за да получи от него текста на песента "Ясен месец", защото в училище са им поставили за задача да научат любима песен", разказа още Тонка Георгиева.
Във фонда на Сава Попсавов в Държавния архив в Бургас има запазени снимки както от концертни изпълнения, така и семейни, плакати и афиши от негови участия, автобиография, кореспонденция от радио Стара Загора, грамоти, дипломи от фестивали на народното творчество.
През 1957 г. изпълнителят се завръща в родния край и участва в проявите на бургаския Фолклорен ансамбъл "Атанас Манчев" при читалище „Пробуда“. Получава златен медал в народния събор на Агликина поляна известен като „Прослава на хайдутството“. Редовно пее в местните събори "Странджа пее" и в тържествата на Петрова нива, свързани с паметта на героите от Преображенското въстание. В репертоара си той има над 250 народни песни, 24 от тях са включени в златния фонд в радио София и 30 в златния фонд на радио Стара Загора.
През 1971 г. Сава Попсавов е удостоен с орден „Кирил и Методий“ – втора степен.
Бургазлията Владо Димов пусна новата песен. „Още те обичам“ направи своята премиера в музикалните платформи на Свети Валентин. Музикантът и този път се доверява на Емилиана Маркова за създаването на текста, с която вече имат доста песни зад гърба си. Една от тях, „Звездите в нас“, спечели второ място на Националния конкурс „Бургас и морето“...
Изложба от колажи, озаглавена "В главата ми", представя в Бургас френският артист Стефан Моасе – Zaïzaï. По професия авторът е журналист и е съпруг на известната бургазлийка и писателка Мария Касимова Моасе. В експозицията, французинът показва свои авторски произведения, създадени в последните две години, като реакция на разтърсващи световни..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители, дуети, триа и групи до 6 човека, на възраст между 16 и 33 години, с една авторска песен и един кавър. Срокът за записване за участие е до 17:00ч. на 25.03.2025г. Пълният пакет..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един астрономически час, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработва мартеницата и ще могат да си направят такава. Предвидена е и беседа с презентация за празника на Баба Марта, съобщи..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита утре, 18 февруари в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита утре, 18 февруари в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e..