След 8 часови дебати по различни точки от дневния ред и гласуване на най-важния финансов документ на общината - Бюджет 2024, Общинският съвет приключи днешното си заседание.
Дебатите по приемането на проекта за бюджет на Община Бургас за 2024 година започнаха малко след 12:00 часа и приключиха в рамките на близо 3 часа, със заявка за пълна подкрепа от общинските съветници, както и с предварителния отказ за подкрепа на бюджета в неговата цялост от ПП„Възраждане“, с мотив, че би могъл да бъде и по-добър, защото има ненужни разходи в него, както обясни общинският съветник Мариян Иванов. Той посочи, че от групата общински съветници не са съгласни с някои от политиките в него. Не виждат и достатъчно насоченост в Бюджета в борбата с демографската криза.
След кратно прекъсване от половин час между 14:40 и 15:10 часа местният парламент започна да гласува всяка една от точките във финансовия документ на бюджета.
В макрорамката на финансовия документ са заложени 506 684 890 лева. Бюджетът е с акцент към младите хора и децата, с инвестиции в добри условия за живот, чиста околна среда и в създаване на нови възможности за бизнес развитие. Той бе приет с 37 гласа „За“ от общо 47 общински съветници, със седем гласа „Против“.
След 3-4 години на рестрикции, на ковид, на военни действия в Украйна, бежанци и частични бюджети, за първи път в този бюджет е помислено за всички граждани на Бургас. Той засяга образование, строителство, спорт и инвестиции, каза в началото на дебатите кметът Димитър Николов и призова общинските съветници да гласуват и да го подкрепят.
„Бюджетът на общината е за новото поколение на Бургас, защото засяга обучение, строителство на детски градини, на училища, спорт за талантливите деца.“
А първите думи на Николов след приемането на бюджета бяха:
„Икономическият отпечатък на този бюджет въздейства повече от размерите на общината - давам пример - детска педиатрична болница, студентски кампус, белодробна поликлиника, училища, инфраструктура в индустриални зони. Това са инвестиции, които ще ползват всички граждани и от жители на други общини и региони. Отговорността и мястото са да се случат тук и сега и ви благодаря за тази безрезервна подкрепа.“
Красимир Калудов от ПП–ДБ направи предложение по време на дебатите - за предстоящото световно първенство по спортни танци, което да има допълнително финансиране:
„Да увеличим средствата от 50 хиляди на 80 хиляди лева за първенството по спортни танци, както и да финансираме ДЮШ на Бургас спорт - това е една от най-старите футболни школи в града.“
Общинският бюджет е функция на държавния и от няколко години насам има бюджет навреме, но е и рекорден за община Бургас, каза Стоян Грозев от КОД – Български възход, който подчерта, че този бюджет е инвестиция в бъдещето:
„Имаме бюджет надхвърлящ половин милиард лева. Макрорамката гарантира устойчивост, сигурност, просперитет и стабилност. Балансирани са приходите и разходите, но заради финансовата дисциплини. Дава хоризонт за нови политики в Община Бургас. В ход е изпълнение на проект за подобряване качеството на атмосферния въздух, за намаляване на фините прахови частици на стойност 25 млн.лв. Въвеждаме система от биоразградими отпадъци и третирането им в анаеробна инсталация, както и изграждането на умна система за битови отпадъци с регулиран достъп.“
От ПП ГЕРБ д-р Лидия Стефанова обясни, че ще подкрепи бюджета, защото в него са заложени средства по проекти в сферата на здравеопазването, които са например изграждането на детската болница „Света Анастасия“ и предвидените с 25% повече средства в програмата на Община Бургас за инвитро процедури. Тя посочи, че общината през 2009 година е била първата в страната, която е заделила средства от бюджета си за подобна дейност.
Всяка една от точките в бюджета се гласуваха от местния парламент.
Държавната отговорност е близо 250 млн.лв, общинската е над 185 млн. лв, Индикативният разчет на сметките за средства от Европейския съюз са 71 млн. лв.
В предвидените разходи на община Бургас общинският съветник от ГЕРБ Елена Кокаларова прочете:
„Одобряват се 480 хиляди лева за проектиране и реставрация на къщата на Георги Шагунов в Бургас, 1 млн. лева са одобрени за изграждане на Спортна зала в спортен комплекс - Меден рудник, 200 хиляди лева за изграждане на улично осветление от кръговото кръстовище до северния обход на Бургас. “
50 хиляди лева отдели Общинския съвет за спешен ремонт на Центъра за психично здраве, в който преди дни на 9 етаж имаше пожар.
За закупуване на храна на животните от Зоопарка в кв.Черно море общинските съветници гласуваха помощ от 30 хиляди лева. Съветниците одобриха сумата от 65 000 лева - като трансфер на НХА за подпомагане на дейността на филиала в Бургас, от тях 15 хиляди лева са предвидени за покриване на разходи за изготвяне на проект за ремонтни дейности и възстановяване на дейността на Графичната база в Бургас към НХА.
Местният парламент подкрепи и предложението на кмета за ново осветление в комплексите Славейков, Лазур, Зорница и в централната градска част. Изготвен е проект за кандидатстване по външно финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Максималната стойност на проектното предложение е до 2 млн.лв.
Чуйте повече в звуковия файл.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира във Варна ситуацията с "Лукойл" и посочи, че се надява лидерите на САЩ и Русия да постигнат съгласие преди влизането в сила на санкциите срещу двете най-големи руски петролни компании на 21 ноември. Той каза още, че бюджетът на държавата в евро е готов. Борисов, министърът на финансите Теменужка Петкова и..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви в Разград по време на форум на младежката организация на партията, че няма никакъв страх и обясни за отношенията с "ДПС - Ново начало". "Поканихме тяхната група. Обясних им целите и задачите. Те казаха, че всичко, което касае добруването на хората, те обичат тази дума, те го подкрепят и заявиха, че не желаят да..
Не се очакват сътресения на пазара на горива в България, нито повишение на цените след наложените от САЩ санкции срещу руските петролни компании "Роснефт" и "Лукойл". Това заяви за БТА председателят на Българската петролна и газова асоциация Светослав Бенчев. "Политико": Рафинерията в Бургас е фактор, възпиращ ЕС да наложи санкции на..
Министърът на правосъдието Георги Георгиев, който отговаря за Имотния и Търговския регистър, заяви, че санкциите предвиждат ограничения за разпоредителни сделки със собствеността на компаниите майки и техните дъщерни дружества. „Това, което ние сме направили, е анализ на дъщерните дружества, тяхната структура и дали попадат в обхвата на..
Продажбата на активи на руската нефтодобивна компания "Лукойл" в България ще става само след решение на Министерския съвет (МС) при налично положително становище на Държавна агенция "Национална сигурност“ (ДАНС), реши парламентът. Депутатите приеха на второ четене допълнение в Закона за насърчаване на инвестициите. Рафинерията в Бургас е фактор,..
Сградата, известна като Дом на писателя в Бургас да се предостави за управление на общинско предприятие „Летен театър, фестивали и концерти“ предлага община Бургас. Новата докладна записка идва месец след като Общинският съвет отказа да поднови договора на сдружение „Бургаска писателската общност" , която до този момент ползваше помещенията там..
Рафинерията на "Лукойл“ в Бургас е сред последните фактори, възпиращи ЕС от налагането на преки санкции върху руската петролна компания, пише "Политико“. Това стана ясно, след като администрацията на Доналд Тръмп изненада Европа с решението си да санкционира "Лукойл“ и държавната компания "Роснефт“, продължава изданието. Целта е пресичане на..
Сградата, известна като Дом на писателя в Бургас да се предостави за управление на общинско предприятие „Летен театър, фестивали и концерти“ предлага..
Не се очакват сътресения на пазара на горива в България, нито повишение на цените след наложените от САЩ санкции срещу руските петролни компании..
Продажбата на активи на руската нефтодобивна компания "Лукойл" в България ще става само след решение на Министерския съвет (МС) при налично положително..