Баба Марта и закичването с мартеници е един от най - хубавите празници свързани с пролетта. Мартеницата e амулет от усукани конци, червен и бял, най - често вълнени. Тя традиционно се слага на 1 март за здраве.
Цветовете имат строго определен смисъл: червено - кръв, живот; бяло - чистота, щастие. Белият цвят на мартеницата първоначално е символизирал мъжкото начало, силата. Той е цветът на Христос. Червения цвят е женското начало, здравето. То е знак на кръвта, на зачеването, на раждането. Срещат се и други цветове, които имат своята символика. Синият цвят е свързан с небето и водата. Той е белег на божествена вечност и аристократичност. Зеленият цвят е символ на плодородност, възраждане и празничност. Мартеницата, включва различни елементи и символи - сини мъниста (против уроки), парички (за благополучие) и др.
Когато се прави мартеница, тя трябва да се усуква винаги наляво, както и че се закичва винаги на лявата част на гърдите. Традицията е на първия ден от март най-старата жена в семейството да закичва на гърдите или да връзва на ръцете на децата пресукания бял и червен конец за здраве, благополучие и късмет, против уроки.
Мартениците се носят до появата на първото цъфнало дърво или на първата прелетна птица, тоест до настъпването на пролетта. След това се поставят на дърво или под камък. В последния случай по тях може се гадае. Ако след един месец под камъка има мравки, годината ще е плодородна и удачна. Друг обичай е мартениците, носени до първа пролет, да се завържат след това на клончета от цъфнало дърво или храст. Друг обичай е мартениците да се носят докато се видят първите щъркели и чак тогава да се закичат на дърво. В някои краища на България с мартеници се окичват и домашните животни и плодните дръвчета.
Традицията гласи още, че щастие и късмет носи онази мартеница, която ти е подарена. Затова всички окичват на роднините и приятелите си мартеници. В Шоплука и Мелнишко вместо бял конец в мартеницата се вплита син конец (против уроки), а в Родопите се слагат още няколко цвята.
Празникът на Баба Марта в българските традиции е символ на пролетта и носи пожелание за здраве и плодородие в началото на новия цикъл в природата. Първи март бележи идването на Баба Марта и наближаването на пролетта. Традицията е свързана с древната езическа история от Балканския полуостров, свързана с всички земеделски култове към природата.
Този обичай е характерен за Балканския полуостров и се е превърнал в балканска традиция. Присъства в Румъния и Молдова, където мартеницата се нарича мърцишор. С мартеници се закичват и в българските етнически територии, останали в пределите на съседните страни - Западните покрайнини, Република Македония (наричат мартеничката - мартинка), Северна Гърция (марти) и областите Голо Бърдо и Преспа в Албания (моняк).Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..
Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят къщите, те ще се съберат в 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване” и "засяване". За поредна година бургаската кукерска група ,,Каваклии" попадна..
Празникът Трифон Зарезан събра край боляровското село Стефан Караджово лозари и винопроизводители от региона. Най-характерният сорт грозде за района е мавруд, а най-отглежданият сорт от миналото до наши дни е алжирката. На ритуала по зарязване на лозята присъства и областният управител на Ямбол Николай Костадинов. За поредна година Иван..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..
Ирина Флорин гостува в Бургас с концерт на 14 февруари, Деня на св. Валентин. Певицата ще зарадва почитателите си със своите емблематични песни и характерен глас. Тя ще създаде романтична и уютна атмосфера в клуб "Модерен театър". Флорин ще представи и последния си проект - „Магия“, който ще бъде изпълнен на живо за първи път през публика...
В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур. Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..
Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят..
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии..