Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традицията разказва:

За Баба Марта и мартениците

Това е празник свързан с пролетта

Баба Марта и закичването с мартеници е един от най - хубавите празници свързани с пролетта. Мартеницата e амулет от усукани конци, червен и бял, най - често вълнени. Тя традиционно се слага на 1 март за здраве. 

Цветовете имат строго определен смисъл: червено - кръв, живот; бяло - чистота, щастие. Белият цвят на мартеницата първоначално е символизирал мъжкото начало, силата. Той е цветът на Христос. Червения цвят е женското начало, здравето. То е знак на кръвта, на зачеването, на раждането. Срещат се и други цветове, които имат своята символика. Синият цвят е свързан с небето и водата. Той е белег на божествена вечност и аристократичност. Зеленият цвят е символ на плодородност, възраждане и празничност. Мартеницата, включва различни елементи и символи -  сини мъниста (против уроки), парички (за благополучие) и др.

Когато се прави мартеница, тя трябва да се усуква винаги наляво, както и че се закичва винаги на лявата част на гърдите. Традицията е на първия ден от март най-старата жена в семейството да закичва на гърдите или да връзва на ръцете на децата пресукания бял и червен конец за здраве, благополучие и късмет, против уроки. 

Мартениците се носят до появата на първото цъфнало дърво или на първата прелетна птица, тоест до настъпването на пролетта. След това се поставят на дърво или под камък. В последния случай по тях може се гадае. Ако след един месец под камъка има мравки, годината ще е плодородна и удачна. Друг обичай е мартениците, носени до първа пролет, да се завържат след това на клончета от цъфнало дърво или храст.  Друг обичай е мартениците да се носят докато се видят първите щъркели и чак тогава да се закичат на дърво. В някои краища на България с мартеници се окичват и домашните животни и плодните дръвчета.

Традицията гласи още, че щастие и късмет носи онази мартеница, която ти е подарена. Затова всички окичват на роднините и приятелите си мартеници. В Шоплука и Мелнишко вместо бял конец в мартеницата се вплита син конец (против уроки), а в Родопите се слагат още няколко цвята.

 Празникът на Баба Марта в българските традиции е символ на пролетта и носи пожелание за здраве и плодородие в началото на новия цикъл в природата. Първи март бележи идването на Баба Марта и наближаването на пролетта. Традицията е свързана с древната езическа история от Балканския полуостров, свързана с всички земеделски култове към природата. 

Този обичай е характерен за Балканския полуостров и се е превърнал в балканска традиция. Присъства в Румъния и Молдова, където мартеницата се нарича мърцишор. С мартеници се закичват и в българските етнически територии, останали в пределите на съседните страни - Западните покрайнини, Република Македония (наричат мартеничката - мартинка), Северна Гърция (марти) и областите Голо Бърдо и Преспа в Албания (моняк).
По публикацията работи: Стефка Бакърджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Актьор от бургаския театър с номинация за ИКАР

Актьорът Ивайло Гандев на ДТ "Адриана Будевска" Бургас получи номинация за поддържаща мъжка роля за наградата на Съюза на артистите в България ИКАР 2025.  В постановката  „Кралицата на красотата" (Бившата мис на малкия град)“ той играе ролята на Пато Дули.  Режисьор е Боил Банов. Спектакълът разказва мрачно-комичната приказка за самотна..

публикувано на 05.02.25 в 14:00

Студентите на ТК "Любен Гройс" в Бургас с първи изпит пред публика (видео)

Първият изпит по актьорско майсторство на студентите от театралния колеж "Любен Гройс" - клас Бургас ще е пред зрители в Културния дом на НХК.Той ще бъде на 6 февруари от 18:00 часа в Дома на НХК. Преподаватели в Бургас са Ники Илиев, Башар Рахал и Георг Киряков. Тук е първият клас, който е за актьорско майсторство едновременно за кино и..

публикувано на 05.02.25 в 13:00

Постановката „Секс, наркотици, рокендрол“ ще се играе на бургаска сцена

Постановката „Секс, наркотици и рокендрол“ се завръща и на бургаска сцена. Днес е толкова актуална, колкото и при първото си поставяне преди 32 години. На сцената на Кукления театър в Бургас, днес (5 февруари) от 19.00 ч. на сцената ще бъдат проф. д-р Ивайло Христов, Дони - Добрин Векилов и Коцето-Калки, които ще поканят публиката отново на откровен..

публикувано на 05.02.25 в 12:30

Лекция, посветена на скулптора Михайло Парашчук, ще бъде представена днес

„Художествената декорация на Търговската индустриална и Стопанска камара в Бургас“ е темата на лекцията, която ще бъде представена на днес (5 февруари) от 17 часа в голямата зала на Областна администрация Бургас. Лекцията е част от проекта „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България“. Украинският скулптор пристига в страната ни през 1921..

публикувано на 05.02.25 в 10:00

Първа репетиция на пиесата „Мъртвешки танц“ на Бургаския театър

Първа репетиция на новото заглавие в репертоара на Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, пиесата „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. На репетицията присъства и дъщерята на Борислав Чакринов – Борислава.  Режисьор на спектакъла е Мария Генова, спечелила първо място в конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър на..

публикувано на 04.02.25 в 17:30

Виенска гала в Бургаската опера под диригентството на Деян Павлов

Виенска гала ще предложат на почитателите на класическата музика Държавната опера в Бургас. Тя е  посветена на 200 г. от рождението на Йохан Щраус-син. На 7 февруари от 19 часа  на сцената ще се качат сопраните Людмила Михайлова, Мария Цветкова-Маджарова, Нона Кръстникова и Шмилена Султанова, тенорът Яни Николов , баритонът..

публикувано на 04.02.25 в 16:30

Община Тунджа организира фолклорен празник „Деца играят на кукери“

На 1 март в село Кабиле, община Тунджа, ще се проведе традиционният детски фолклорен празник „Деца играят на кукери“. В него могат да участват деца от 4 до 13-годишна възраст, разделени в две групи. Събитието не е с конкурсен характер. В програмата на празника децата и учениците ще участват с едно изпълнение - възстановка на фрагмент от кукерски..

публикувано на 04.02.25 в 13:51