Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Найденов: Най-важната задача в момента са регулаторите с изтекъл мандат

Димитър Найденов
Снимка: БГНЕС


 „Всички приоритети, които бяхме заложили преди 9 месеца, ние сме ги изпълнявали“, коментира бургаският депутат от ПП – ДБ Димитър Найденов по повод приетата днес в Народното събрание оставка на премиера Николай Денков. Той посочи като пример влизането на страната в Шенген и конституционните промени, които са началото на съдебната реформа, която трябва да продължи.  

 

Бургаският депутат допълни, че продължават преговорите с ГЕРБ. Той определи двата документа - Споразумението за съвместно управление и Механизма за вземане на решения, като нормални и част от преговорния процес. „Подобно нещо ние направихме, когато представихме на тяхното внимание нашия меморандум. Дали се казва меморандум или коалиционно споразумение, важно е съдържанието. Ние бихме се радвали на повече конкретика, т.е. да няма в документа основно някакви пожелания с по-общи формулировки, които да дават възможност за превратно тълкуване в определени моменти. В нашия меморандум ние бяхме направили доста конкретни предложения за регулаторите“, коментира Найденов. Според него в преговорите е важна темата за реформите, а не за министерските постове.  „Политиката в целия свят почива на компромиси, стига да не преминават определени червени линии. За нас червена линия би било недостатъчни гаранции за извършване на реформи, които са обещани и от двамата участници в управлението като ГЕРБ – СДС и ПП – ДБ“, поясни той.  

Найденов посочи, че най-важната задача в момента са назначенията в регулаторите с изтекъл мандат. „Това е т.нар. „дълга държава“. Регулаторите са с по-дълъг мандат от този на Парламента, който ги избира“, допълни бургаският депутат.  

В споразумението на ГЕРБ се обръща внимание, че има избор на 25 регулатора, при които решенията ще трябва да се вземат с квалифицирано мнозинство от две трети, или минимум 160 народни представители, което автоматично включва ДПС в тяхното разпределение.

Според Димитър Найденов обаче няма да се наложи участието на ДПС във взимането на решения във всеки един от тези случаи. „Повечето от регулаторите се назначават с обикновено мнозинство от Парламента. Някои от тях като Инспектората към Висшия съдебен съвет, както и Висшия прокурорски съвет, се назначават с квалифицирано от 160 депутати. Там ние може да преговаряме с всяка  една парламентарно представена партия и да търсим подкрепа. Никой не е казал, че задължително това трябва да е ДПС“, посочи Найденов.

Според него ротацията ще се случи, защото на страната не са необходими поредни предсрочни избори.

Настоящият Министерски съвет ще продължи да изпълнява функциите си до избиране на нов. Предстои президентът Румен Радев да започне консултации с парламентарно представените партии, а след това да премине към връчване на първия мандат на първата политическа сила. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приеха бюджета на община Болярово

Бюджетът на Община Болярово за 2025 година бе приет единодушно днес от местния съвет. Общата му рамка  е в размер на 16 770 000 лева. Той е ориентиран към социална отговорност и устойчиво развитие. Предвиждат се инвестиции в ключови сектори, сред които образование и социални услуги, инфраструктура и благоустройство, местно икономическо развитие и..

публикувано на 16.05.25 в 17:35

Приеха бюджета на община Сливен

Бюджет 2025 на Община Сливен бе приет от местния парламент с 24 гласа „за“, 4 „против“ и 12 „въздържал се“. Според кметът Стефан Радев бюджетът е рекорден и той ще реши редица въпроси, макар и да е закъснял. От опозицията обявиха, че този бюджет не е добре балансиран и малките населени места и техните проблеми ще останат нерешени.  Като политическо..

обновено на 15.05.25 в 16:50
Росен Желязков

Премиерът и вицепремиерите отчитат изпълнението на управленската програма

Премиерът Росен Желязков и тримата вицепремиери - Томислав Дончев, Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, ще отчетат изпълнението на управленската програма на кабинета до момента. Докладът за състоянието на администрацията през миналата 2024 година ще приеме кабинетът.  Данните сочат, че близо 99 хиляди са заетите в администрацията на..

публикувано на 14.05.25 в 08:45

Временната комисия за пътната безопасност прие да бъде предвидена лихва върху глобите

Наказателна лихва да тече върху неплатените глоби за пътни нарушение. Около това мнение се обединиха депутатите от Временната комисия относно проблемите с безопасността по пътищата. Народните представители приеха и предложението на Министерството на правосъдието горната граница за употреба на алкохол при млади и професионални шофьори да стане 0,2..

обновено на 13.05.25 в 21:31

Президентът: Новото мнозинство погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на НС

Парламентарното мнозинство крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа на демокрацията и законността, заявява президентът Румен Радев позиция във връзка с разпореждането на председателя на парламента Наталия Киселова, с което тя отказва да внесе за разглеждане в Народното събрание предложението на държавния глава за произвеждане на национален..

публикувано на 13.05.25 в 19:00

Адв. Момчилов: Дали предложението за провеждане на референдум за еврото е противоконституционно или не, може да реши само Конституционният съд

Дали предложението на президента за провеждане на референдум за еврото е противоконституционно или не, може да реши само Конституционния съд. Това заяви за БНР Бургас юристът Момчил Момчилов. Изненадан съм как всички коментиращи след 9 май определиха искането за противоконституционно, уточни той: "Все още в нашата държава действа Конституцията,..

обновено на 13.05.25 в 17:55

Президентът внесе предложението за референдум за еврозоната в НС

На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?".  Предложението и мотивите към него, които..

публикувано на 12.05.25 в 16:09