Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ясна е програмата на филмовия фестивал „СФФ на брега”

Филмовият  фестивал „София Филм Фест на брега” ще очаква своите зрители от 21 до 28 март в Културен дом, НХК Бургас.

Два филма ще бъдат показани след церемонията по официалното откриване на фестивала в Бургас. С пълнометражния филм “Паднали листа” на Аки Каурисмаки ще бъде даден стартът на филмовия фест на 21 март в Културен дом НХК, а след него зрителите ще гледат документалния филм за бургаския драматичен театър “Адриана Будевска” - “Отвъд завесата”, на режисьора Слави Георгиев. 

След традиционното посрещане на публиката на входа на Културен дом НХК с мелодиите на бургаския духов оркестър и кратка церемония по откриване на фестивала в 18.30 часа киноманите ще могат да се насладят на новия филм на финландеца Аки Каурисмаки - “Паднали листа”.  

Веднага след края на прожекцията премиерно ще бъде показан документалният филм “Отвъд завесата” на бургаския режисьор Слави Георгиев. Зад камерата стои Христо Димитров - Хиндо, който заедно със Слави Георгиев, е и съсценарист. 

Историята в 60 минути показва кадри от живота зад кулисите и ни запознава с хората, стоящи зад завесата на сцената на ДТ “Адриана Будевска”. 

Прожекцията ще бъде с вход свободен и е посветена на дългогодишния директор на театъра Борислав Чакринов, който ни напусна внезапно в началото на тази година.

Програма

21 март /четвъртък/

18:30 ОТКРИВАНЕ

Паднали листа, Финландия-Германия, 81’, реж. Аки Каурисмаки

20:15 Отвъд завесата, България, 60’, док., реж. Слави Георгиев (вход свободен)


22 март /петък/

16:00 Хория, Румъния-България-Сърбия, 108’, реж. Ана-Мария Команеску

18:00 Куклички на път, САЩ, 84’, реж. Итън Коен

20:00 Отвлечен, Италия-Франция-Германия, 125’, реж. Марко Белокио


23 март /събота/

14:00 РЕТРОСПЕКТИВА

Светкавици!, Югославия, 90’, реж. Радивое Андрич (вход свободен)

15:45 Шошана, Великобритания-Италия, 119’, реж. Майкъл Уинтърботъм

18:00 Пожар, Германия, 103’, реж. Кристиан Пецолд

20:00 Чудовище, Япония, 126’, реж. Хирокадзу Корееда 


24 март /неделя/

11:00 ДЕТСКИ ФИЛМ

Кокоша ферма, Канада, 97’, реж. Себастиен Ганье

16:00 РЕТРОСПЕКТИВА

Когато порасна, ще стана кенгуру, Сърбия, 80’, реж. Радивое Андрич (вход свободен)

18:00 Защото обичам лошото време, България, 100’, реж. Яна Лекарска

20:00 Прекрасни дни, Япония-Германия, 124’, реж. Вим Вендерс


25 март /понеделник/

16:30 Късометражен конкурс, 72’ (вход свободен)

ЕХО II, България, 27’, реж. Йордан Михайловски

хармония:, България, 27’, реж. Богдан Дарев

Басейнът, България, 18’, реж. Павлина Божкова

18:00 Ингеборг Бахман – Пътуване в пустинята, Швейцария-Германия-Люксембург-Австрия-Йордания-Италия, 110’,

реж. Маргарете фон Трота

20:00 Озарение, България, 22’, реж. Христо Симеонов

Под знака на Голямата мечка, Франция-Швейцария, 96’, реж. Филип Гарел


26 март /вторник/

14:30 ПРОЖЕКЦИЯ ЗА НЕЗРЯЩИ

Паднали листа, Финландия-Германия, 81’ , реж. Аки Каурисмаки (вход свободен за хора с нарушено зрение и придружителите им)

16:30 Късометражен конкурс, 67’ (вход свободен)

Премиерата, България, 25’, реж. Тома Вашаров

Пукнатина, България, 30’, реж. Димана Пъстракова

Дъщерята на художника, 12’, аним., реж. Димитър Димитров

18:00 Присила, САЩ-Италия, 113’, реж. София Копола

20:00 Старият дъб, Великобритания-Франция-Белгия, 113’, реж. Кен Лоуч


27 март /сряда/

16:30 Късометражен конкурс, 69’ (вход свободен)

Силвия иска да играе, 24’, реж. Ваня Бойчева

Сияния, България-Швейцария, 28’, реж. Лазар Иванов

Свиждане, България, 17’, реж. Веселин Бойдев

18:00 Светкавици отново!, Сърбия, 95’, реж. Радивое Андрич

20:00 Химера, Италия-Франция-Швейцария, 130’, реж. Аличе Рорвахер


28 март /четвъртък/

16:00 2222, България, 22’, реж. Мария Стоянова, Анимация на Киноклас София Мини (вход свободен)

16:30 Късометражен конкурс, 68’ (вход свободен)

Догументъри, България, 26’, реж. Илина Перянова

Мама умря днес, България, 28’, реж. Филип Андреев

Шоколад, България, 14’, реж. Орлин Милчев

18:00 Блудният син, България, 77’, реж. Димитър Сарджев

19:45 Зелена граница, Полша-Франция-Чехия-Белгия, 152’, реж. Агнешка Холанд


29 март /петък/

13:00 Сухи треви,Турция-Франция-Германия-Швеция, 197’, реж. Нури Билге Джейлан

17:00 На борда на “Адаман”, Франция-Япония, 109’, док., реж. Никола Филибер (вход свободен)

19:00 ЗАКРИВАНЕ

Клопка, България-Германия, 95’, реж. Надежда Косева


БНР Бургас е медиен партньор на събитието.


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът „Илюзионистът“ на Недялко Славов ще бъде представен в Бургас

Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека  в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..

публикувано на 06.02.25 в 13:30

Прожектират филмови шедьоври с номинации за "Оскар" този уикенд в Бургас

Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват бургазлии този уикенд . Кино заглавията ще бъдат показани на 8 и 9 февруари в  Културен дом НХК.  Съботният  ден стартира  с първото предложение, в 11.00 часа ще бъде показан игралния  филм „ Чебурашка “,..

публикувано на 06.02.25 в 12:01

Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ гостува в Бургас (СНИМКИ)

Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ ще бъде открита днес в Историческия музей на Бургас. Ретроспективната експозиция, представена чрез фотографии и тематични предмети, гостува от Националния паметник музей „Шипка-Бузлуджа“. Снимките разказват за историята на паметника през изминалите..

публикувано на 06.02.25 в 09:10

Община Боларово: Започва конкурсът рецитал „Моя страна, моя България“

Община Болярово и читалище “Възраждане“, съвместно с  Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН)  обявява конкурса рецитал „Моя страна, моя България“.  Конкурсът има за цел да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Актьор от бургаския театър с номинация за ИКАР

Актьорът Ивайло Гандев на ДТ "Адриана Будевска" Бургас получи номинация за поддържаща мъжка роля за наградата на Съюза на артистите в България ИКАР 2025.  В постановката  „Кралицата на красотата" (Бившата мис на малкия град)“ той играе ролята на Пато Дули.  Режисьор е Боил Банов. Спектакълът разказва мрачно-комичната приказка за самотна..

публикувано на 05.02.25 в 14:00

Студентите на ТК "Любен Гройс" в Бургас с първи изпит пред публика (видео)

Първият изпит по актьорско майсторство на студентите от театралния колеж "Любен Гройс" - клас Бургас ще е пред зрители. Той ще бъде на 6 февруари от 18:00 часа в Дома на НХК. Преподаватели в Бургас са Ники Илиев, Башар Рахал и Георг Киряков. Тук е първият клас, който е за актьорско майсторство едновременно за кино и театър. С това е..

публикувано на 05.02.25 в 13:00

Постановката „Секс, наркотици, рокендрол“ ще се играе на бургаска сцена

Постановката „Секс, наркотици и рокендрол“ се завръща и на бургаска сцена. Днес е толкова актуална, колкото и при първото си поставяне преди 32 години. На сцената на Кукления театър в Бургас, днес (5 февруари) от 19.00 ч. на сцената ще бъдат проф. д-р Ивайло Христов, Дони - Добрин Векилов и Коцето-Калки, които ще поканят публиката отново на откровен..

публикувано на 05.02.25 в 12:30