Операта „Травиата“ на Джузепе Верди ще бъде представена тази днес на сцената на Бургаската опера. Постановката интерпретира по интересен начин вечната тема за любовта, неподвластна на предразсъдъчни понятия и натиска на конюнктурата, на пропаданията на душата, на търсенето на утеха във взаимността. Тя е апотеоз на Красотата, в нейните най-възвишени измерения и обединител на всички послания на „Травиата“ чрез вечната музика на Верди. В главната роля на куртизанката Виолета Валери гостува сопраното Вера Гиргинова, солист на Държавна опера – Пловдив.
Това ще е моят дебют на бургаска сцена, каза оперната прима:
„Тази роля винаги е голямо предизвикателство, защото това е признато, че за всички сопрани е най – високото стъпало като трудност и многопластовост. Това е героиня, която трябва да покаже както вокално, така и актьорски голям спектър. Винаги съм с респект към тази роля, това е знакова роля за всяко сопрано!“
Гиргинова сподели, че много лесно се е сработила с бургаските си колеги, защото се познават от други професионални ангажименти. Впечатлена е от акустиката в Бургаската опера и от творческата атмосфера, която е създадена в културната институция.
повече може да чуете в звуковия файл:
За да разкажат вечната трагична история за клопките и съдбовните предизвикателства на любовта на сцената на Бургаската опера излизат и още великолепни артисти – Андрея Мирчев, Александър Крунев, Йоана Кадийска, Дарина Запрянова, Милен Динолов, Костадин Мечков, Бранимир Недков, Диман Панчев, Мирослав Димитров, Николай Николов.
Диригент е Славил Димитров /гост/, режисьор – Александър Текелиев, хореография – Галина Калчева, сценографията е на Каталин Арборе /Румъния/. Диригент на хоровия състав е Александър Чепанов, концертмайстор е Христо Белчев. Атрактивната хореография е дело на Галина Калчева, помощник-режисьор на постановката е Лина Пеева, репетитор на балетния състав е Марина Змеева-Маркова.
В мащабния сценичен проект с впечатляващи визуални ефекти вземат участие артистичните състави на оркестъра, хора и балета на Държавна опера – Бургас.
„Травиата“ ще бъде представена в Държавна опера – Бургас днес (30 март) от 19 часа.
Мери Бойс Бенд ще изнесат концерт "Отива си лятото, идва есента" на 15 септември на сцената до "Флората" в Бургас. Групата се завръща в родния град по покана на кмета на Бургас - Димитър Николов. "Всяка година по това време получаваме обаждания от цялата страна да гостуваме на Първия учебен ден. Десетки училища откриват Новата учебна година с..
Благотворителният танцов спектакъл „Доброто сърце“ ще обедини бургазлии в подкрепа на Таничка – младо момиче, което от раждането си води тежка борба за живот. Събитието ще се проведе на 3 септември от 17:00 ч. в Младежкия международен център в ж.к. „Меден рудник“. „Доброто сърце“ е литературно-танцов спектакъл по приказките от едноименната книга на..
Комедията "Горчиво!" на Младежкия театър "Николай Бинев" - София с Керана и Христо Гърбов в главните роли гостува днес в Бургас. Режисьорът и автор на текста Орлин Дяков създава комедия, която извежда на преден план значимостта на изборите, които ежедневно взимаме. “Горчиво!” е една история за любовта и всички абсурдности, които неизбежно..
Писателката и пътешественичка Изабела Шопова представя последната си книга – „К като Корея“, на празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. В нея тя разказва за чудесата и приключенията, които тандемът – майка и дъщеря, български австралийки – среща по пътя си, докато следва своята Корейска мечта. Това е старана на контрасти, сподели авторката..
Книгата „Легенди от крепостта Русокастро“ с автор Диана Фъртунова ще има своята премиера в двора на Етнографския музей – Бургас на 3 септември от 18:00 ч. Изданието е вдъхновено от три ценни археологически артефакта, открити при разкопките на крепостта край село Русокастро. Сюжетите са изградени в исторически контекст и проследяват теми, свързани с..
Предстои последния от тематичните уикенди това лято. Този е под мотото „Лято и през септември“, съобщават от община Бургас. Традиционният Фестивал на рибата и виното ще се проведе от 4 до 8 септември пред Експозиционен център „Флора“. Очакват ви над 200 артисти, музика, танци и игра, вкусна морска храна, вино барове и кулинарни демонстрации...
За девета поредна година ще се проведе Националната фолклорна среща „Китен и приятели“ под патронажа на Николай Марков, кмет на морския град. Тридневното събитие ще започне от 6 септември и ще бъде на новоизградената сцена, която е подарена на жителите и гостите на Китен от община Приморско. Освен индивидуални и групови танцови и фолклорни..
Благотворителният танцов спектакъл „Доброто сърце“ ще обедини бургазлии в подкрепа на Таничка – младо момиче, което от раждането си води тежка борба за..
Предстои последния от тематичните уикенди това лято. Този е под мотото „Лято и през септември“, съобщават от община Бургас. Традиционният Фестивал на..
За девета поредна година ще се проведе Националната фолклорна среща „Китен и приятели“ под патронажа на Николай Марков, кмет на морския град...