Община Бургас отбелязва 100-годишнината от рождението на емблематичния майстор на четката Георги Баев. Поредицата от събития започна с ретроспективната изложба „Георги Баев. 100 години от рождението на художника” в столичната галерия „Академия“ на Националната художествена академия. Събитието бе открито от хор "Милка Стоева" в присъствието на министъра на културата Кирил Кръстев и ректорът на академията професор Георги Янков, който връчи медал "Пимен Зографски" на кмета Димитър Николов за сътрудничеството на висшето художествено училище с Бургас. Синът на художника Иво Баев също говори за творчеството на баща си.
Изложбата получи голям отзвук в арт средите в столицата, подчерта Людмила Кутиева, управител на КЦ "Морско казино" и галерия "Георги Баев":
"Георги Баев стои много високо с българското изобразително изкуство. Проф. Аксиния Джурова го определя като един от нашите водещит художници, който поставя началото на изчистените, абстрактни творби в българската пейзажна живопис, насочена към морето. Значим е! Получил е много награди, викали са го да живее в Лондон, в Париж. Той учи и поколения художници след него-Стоян Цанев, Георги Динев, Добрин Вътев и други. Почти няма галерия в България, която да не притежава работа на Баев."
Георги Баев завършва през 1949 година Националната художествена академия при професорите Илия Петров и Дечко Узунов. След това много малко работи в София в киноцентъра и се връща в Бургас. Тук той преподава в университета "Проф. Асен Златаров", работи графика и е сценограф на Кукления театър.
В експозицията са включени творби от фонда на Бургаска художествена галерия „Петко Задгорски“ и колекцията на семейството. Подбрани са 42 творби, които проследяват различни периоди от творчество на големия художник, но в галерия "Академика" са експонирани 24 платна-от най-ранните графики от 50-те години-„Момче“ 1957, „Рисунка“ 1957, „Ателието“, през творчеството на художника от 60-те години, когато Баев избира живописта за свое творческо верую-„Утро“ 1962, „Лодки“ 1963. Част от изложбата са емблематични платна като „Пролетни нощи“ (1966 г.), „Пране“ и „Край колодрума“ (1967 г.).
В началото на 70-те Георги Баев ориентира се към абстрактния лиризъм и условността на пейзажния фрагмент -„Мрежи“ 1974, „Пейзаж в синьо“ 1975, „Плаж“ 1979. Най-зрелият му период е през 70-те и 80-те години на ХХ век, посочва Людмила Кутиева:
"Творбите му стават много изчистени, основен е колоритът. От този период са неговите хоризонтални композиции-небе-хоризонт-море-бряг. Морето е голямата тема."
Повече чуйте в звуковия файл.
Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас. Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града. Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип.
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът, поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..
Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения, ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..
Фестивалът "Джаз в Бургас" започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата. Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени на плажа...
Музика и танци обещават създателите на песента "Море и земя", в изпълнение на Димитър Лазаров, която е сред финалистите на националния конкурс „Бургас и морето“. Самата песен е в латино стилистиката, обясни Илияна Атанасова, която пише музиката заедно с Александър Табаков. "Идеята за "Море и земя" дойде от нашия вдъхновител Иван Тенев. Той ни..
Фестивалът "Джаз в Бургас" започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и..
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название..
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно –..