Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През 2024 година отбелязваме

100 години от рождението на Георги Баев

Ретроспективна изложба с картините на големия художник ще пътува в страната и чужбина



Община Бургас отбелязва 100-годишнината от рождението на емблематичния майстор на четката Георги Баев. Поредицата от събития започна  с ретроспективната изложба „Георги Баев. 100 години от рождението на художника” в столичната галерия „Академия“ на Националната художествена академия. Събитието бе открито от хор "Милка Стоева" в присъствието на министъра на културата Кирил Кръстев и ректорът на академията професор Георги Янков, който връчи медал "Пимен Зографски" на кмета Димитър Николов за сътрудничеството на висшето художествено училище с Бургас. Синът на художника Иво Баев също говори за творчеството на баща си.


Изложбата получи голям отзвук в арт средите в столицата, подчерта Людмила Кутиева, управител на КЦ "Морско казино" и галерия "Георги Баев":

"Георги Баев стои много високо с българското изобразително изкуство. Проф. Аксиния Джурова го определя като един от нашите водещит художници, който поставя началото на изчистените, абстрактни творби в българската пейзажна живопис, насочена към морето. Значим е! Получил е много награди, викали са го да живее в Лондон, в Париж. Той учи и поколения художници след него-Стоян Цанев, Георги Динев, Добрин Вътев и други. Почти няма галерия в България, която да не притежава работа на Баев."

Георги Баев завършва през 1949 година Националната художествена академия при професорите Илия Петров и Дечко Узунов. След това много малко работи в София в киноцентъра и се връща в Бургас. Тук той преподава в университета "Проф. Асен Златаров", работи графика и е сценограф на Кукления театър.

Синът на художника-Иво Баев

В експозицията са включени творби от фонда на Бургаска художествена галерия „Петко Задгорски“ и колекцията на семейството. Подбрани са 42 творби, които проследяват различни периоди от творчество на големия художник, но в галерия "Академика" са експонирани 24 платна-от най-ранните графики от 50-те години-„Момче“ 1957, „Рисунка“ 1957, „Ателието“, през творчеството на художника от 60-те години, когато Баев избира живописта за свое творческо верую-„Утро“ 1962, „Лодки“ 1963.  Част от изложбата са емблематични платна като „Пролетни нощи“ (1966 г.), „Пране“ и „Край колодрума“ (1967 г.).

В началото на 70-те Георги Баев ориентира се към абстрактния лиризъм и условността на пейзажния фрагмент -„Мрежи“ 1974, „Пейзаж в синьо“ 1975, „Плаж“ 1979. Най-зрелият му период е през  70-те и 80-те години на ХХ век, посочва Людмила Кутиева:

"Творбите му стават много изчистени, основен е колоритът. От този период са неговите хоризонтални композиции-небе-хоризонт-море-бряг. Морето е голямата тема."


Над 200 картини на големия художник са изпепелени при пожара в ателието му през 1983 година. 
"Баев е дързък, смел човек. През 1983 година той е гост на предаването "Всяка неделя", където говори искрено за състоянието на страната, за случващото се в изкуството и затова, че не трябва да се толерира посредствеността в изкуството. Още не се е завърнал в Бургас и ателието му е подпалено. А е готов за изложба с най-добрите неща пред годините. Всичко е опожарено! Заедно с други бургаски художници-Живко Иванов, Кольо Кехайов вадят полуоцелелите картини. Баев е огорчен, унизен, но не и сломен! За 7 месеца прави най-добрата си изложба като вгражда полуизгорените платна."
Събитието го вдъхновява по-късно да създаде цикъла „Бариери“, който е свидетелство за дълбоките философски теми, които са вълнували художника. Цикълът е интерпретация на идеята за преминаването не само на физическите, но и на душевните бариери, за кръста, който се превръща в криле. Част от тези творби са представени във Виена след връчването на Хердеровата награда, пояснява Кутиева.

След София, изложбата ще бъде показана и в други големи градове у нас, а през ноември, когато е годишнината от рождението на Георги Баев, ще бъде честването в Бургас. В морския град ще има две изложби. Живописните картини ще бъдат подредени в Градската художествена галерия "Петко Задгорски", а  графичните в галерия "Георги Баев" на булевард "Демокрация" 6.

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Прожектират филма "Дяволски игри" за потребителите на социални услуги в Бургас

Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас.  Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града.  Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип. 

публикувано на 19.07.25 в 14:50

Преместиха знаков паметник в Ямбол

Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът,  поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..

публикувано на 19.07.25 в 10:30

Розита Еленова: Димитър Еленов отстояваше високия си морал

Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог  Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...

обновено на 18.07.25 в 13:00

Юлски парк фест ще се проведе за шеста година в Бургас

Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения,  ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..

публикувано на 18.07.25 в 11:30

Започва фестивалът "Джаз в Бургас"

Фестивалът "Джаз в Бургас"  започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата.  Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...

публикувано на 17.07.25 в 17:21

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени на плажа...

публикувано на 17.07.25 в 15:07

"Море и земя" задава латино ритъм на "Бургас и морето"

Музика и танци обещават създателите на песента "Море и земя", в изпълнение на Димитър Лазаров, която е сред финалистите на националния конкурс „Бургас и морето“. Самата песен е в латино стилистиката, обясни Илияна Атанасова, която пише музиката заедно с Александър Табаков. "Идеята за "Море и земя" дойде от нашия вдъхновител Иван Тенев. Той ни..

публикувано на 19.07.25 в 10:00