Централната избирателна комисия показа хартиените бюлетини за вота на 9 юни.
Тази за избор на депутати е със зелени надписи и защитна линия на гърба в същия цвят, а тази за избор на евродепутати - със сини надписи и защитна линия.
Бюлетините са с дължина около половин метър и ще се сгъват по стандартния начин.
При гласуване с машина на началния екран ще се прави избор за кой от двата вота ще се гласува.
Ако се изберат и двата, първа ще се визуализира бюлетината за народни представители, а след нея и тази за избор на евродепутатите.
Двете бюлетини от машината ще са с различна дължина.
По-късата е тази от избора за евродепутати.
Регистрираните от ЦИК кандидати за евродепутати са 418, а за депутати в националния парламент ще се състезават 6114 души, сочат данните на Комисията.
Едновременно за двата вида избори са регистрирани 334-ма кандидати.
От ЦИК предупредиха, че софтуерът при гласуването с машина няма да позволява да се гласува с преференция, ако преди това не е избрана партия или коалиция.
Говорителят на Комисията Росица Матева обясни, че предстои и кампания за гласуването с хартиените бюлетини, за да са валидни те:
"Задължително при гласуването с хартиени бюлетини, преди да гласуват в кръгчето с преференциите, ако желаят да подкрепят определен избран от тях кандидат, трябва да се гласува в квадратчето с номера на партията или коалицията, която е издигнала този кандидат. Защото, ако се гласува само в кръгчетата, това прави гласът недействителен".
ЦИК реши, че за двата вида избори бюлетините ще са с надписи в различен цвят. Тези за народни представители ще са в зелено и на двете страни, тези за избор на евродепутати ще са със сини надписи. Разликата в цветовете на полиграфическата защита на двете бюлетини е изискване по Изборен кодекс, когато в един ден се провеждат два различни избора.
От "Възраждане" настояват общинските и държавните власти да поемат отговорност за трагедията в "Елените". В позиция до медиите лидерът на партията Костадин Костадинов отбелязва, че по същата причина при голямото наводнение във Варна преди 11 години загинаха 13 души. А причината - посочва Костадинов - е, че се строи в отточни дерета и суходолини.
Парламентът ще обсъди днес на първо четене изменения в Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 година. Това ще бъде първа точка в дневния ред, предава БТА. Промените бяха включени тази сутрин в програмата след съгласуване на председателски съвет на парламента. Вчера Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание одобри на..
Няма пропукване на управляващата коалиция. Тя работи добре. Мнението е на бургаския депутат Андрей Рунчев от ГЕРБ. Той разясни, че част то колегите му са били в служебни командировки миналата седмица и затова не са успели да направят кворум в пленарна зала. Народният представител очаква да има достатъчно регистрации тази сряда и редовно заседание..
Кворумът трябва да се осигурява от управляващите. Твърдението е на бургаския депутат от "Възраждане" Александър Койчев по повод провалените заседания на Народното събрание миналата седмица. Това, че управляващите са тръгнали на екскурзии с народни пари, си е техен проблем, уточни той: "Опозицията не е длъжна да осигурява кворума на..
Асен Василев е избран за председател на "Продължаваме промяната" (ПП) на Общото събрание в София, съобщиха от пресцентъра на партията. ПП избира свой председател Василев е избран единодушно с 289 гласа. "И както ви обещах - ще се борим докрай. Сега е моментът да изберем и останалите хора, които ще помагат в тази битка. Защото, ако има едно..
"Продължаваме промяната" избира ново ръководство на партията. Делегатите на Общото събрание, което започва днес, трябва да решат дали формацията ще бъде ръководена от председател или от съпредседатели. Най-висшият партиен форум ще се проведе в рамките на два дни. Делегатите трябва да решат дали формацията да се ръководи от председател, какъвто сега е..
България може да бъде лишена, и то временно, от част от парите от втория транш по националния План за възстановяване и устойчивост, но само в случай, че антикорупционна комисия е политически и финансово зависима, съобщиха пред БНР от Европейската комисия. Създаването на такава комисия е сред ключовите етапи, необходими за второто плащане. Ако България..
От "Възраждане" настояват общинските и държавните власти да поемат отговорност за трагедията в "Елените". В позиция до медиите лидерът на партията..