Академичният състав на две от катедрите във Факултета по обществени науки при Бургаския държавен университет – катедра „Педагогика и методика на обучението“ и катедра „История и философия“ отдаде почит на първите бургаски учители с оригинална фотоизложба. Експозицията на тема „Учителите на Бургас 1878-1944 г.“ представя пионерите на образователното дело в града и бе открита на 20 май в горното фоайе на Дома на нефтохимика.
Тя е посветена на идващия 24 май, Денят на на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Постерите на изложбата са резултат от дълги научни усилия на подготвящия екип и представят уникални малко известни или непубликувани до момента фото-портрети, архивни снимки от педагогическата практика и училищни документи, открити в архивите на Бургас.
Разкрити са факти от живота и дейността на повече от 70 ярки фигури – основоположници на местното педагогическо дело. Сред тях са имената на прославили се впоследствие като видни български учени: акад. Михаил Арнаудов, професорите Цани Калянджиев, Мара Цончева и Жеко Радев. Учители на бургаските малчугани в този исторически период са били и славни потомци на личности, които знае всеки българин: синът на Райна Княгиня, Георги Дипчев и наследникът на художникът Станислав Доспевски, Никола Доспевски.
Изложбата ще остане експонирана в Дома на нефтохимика до края на месец май.
Гръцката поп икона Елена Папаризу ще стъпи за първи път на сцената на SPICE Music Festival в Бургас това лято – с концерт на 9 август 2025, който ще бъде спектакъл и емоционално завръщане към най-големите хитове на певицата. Елена Папаризу, която прослави Гърция с победата си в „Евровизия“ през 2005 г. с My Number One, споделя, че участието..
42-ото издание на националния конкурс „Бургас и морето“ е на 26 юли от 21 часа в Летния театър.
Бургас и Несебър са следващите спирки от турнето на „Музикална магия 2“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов. В програмата се включват и двама виртуози от световна величина - музикантите Вероника Тодорова, акордеон и "българският Паганини на кларинета" Атанас Маринов. Това турне продължава вече трета година, защото е една „музикална..
Историческият музей в Поморие представя днес обновената си експозиция „Археология” и гостуващата от Регионалния исторически музей в Бургас изложба „Златните накити на тракийската аристократка от Анхиало Лесескепра”. Откриването е в 19 часа. Събитието е под надслов "Възкръсването на един древен град. Тайните на Анхиало." Програма включва лекция..
През август в Младежкия международен център в Бургас започва театрален проект за млади хора на възраст между 15 и 29 години. Инициативата е част от Академията за емоционална интелигентност и цели да даде възможност на участниците да се включат в създаването на театрална постановка. Младите хора ще могат да опитат различни роли – както на сцената,..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има минало, така има и бъдеще. Няма как този фестивал да стане история, защото реално след „Златният Орфей“ остана единствения национален от такъв мащаб и ще бъде абсолютно кощунство това нещо да го няма...
Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в предучилищна възраст „Житноостровски пастели“ – Словакия. Тази година конкурсът привлече внушителен интерес – постъпиха общо 2 237 художествени творби от 14 държави в Европа и Азия. Журито отличи 60..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има..
Историческият музей в Поморие представя днес обновената си експозиция „Археология” и гостуващата от Регионалния исторически музей в Бургас изложба..
Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в..