Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С тържествено заседание откриват 50-ото Народно събрание /НА ЖИВО/

| обновено на 19.06.24 в 10:31

50-oто Народно събрание бе открито от най-възрастния депутат – Силви Кирилов от "Има такъв народ". Лидерите на 7-те политически формации направиха изявления. 

"Резултатите показват ясно, че след 4 години на политическа и обществена конфронтация, голяма част от българските граждани изобщо не гласуваха. Друга немалка част от тях, гласувайки, показаха, че настоящата форма на политическия живот не ги удовлетворява. Това, което е очевидно обаче е, че агресивното поведение, обидите по отношение на опонента и перманентното противопоставянеq не носят политически дивиденти на никого. Те единствено ограничават доверието в партиите и в политическата система като цяло. Затова още в първия ден на настоящия парламент парламентарната група на ГЕРБ-СДС заявяваме готовността си да водим смислен и целенасочен диалог с останалите парламентарни групи. Държим този диалог да се случва по правилата на политиката и пред очите на цялото общество". 

Това каза Тома Биков от ГЕРБ-СДС в реч по време на откриването на 50-ото Народно събрание

Заместник-председател на ДПС Йордан Цонев посочи: "Хората искат стабилност, решаване на техните проблеми. Това са проблемите на повишаване на доходите, на работните места, на сигурността на страната, на икономическия растеж. Няма как решаването на тези проблеми да стане в политическата криза, в която е страната в последните 3 г. Трябва да се състави стабилно мнозинство и да се излъчи стабилно правителство с хоризонт 4 години". Това заяви по време на откриването на 50-ото Народно събрание.

Ще бъдем конструктивна проевропейска опозиция, ще подкрепяме всички решения, които придвижват България напред по нейния европейски път на развитие. Тук сме, заедно сме и ще продължим да се борим за бъдещото на България, това заяви акад. Николай Денков от коалиция "Продължаваме промяната" – "Демократична България"

"И в това Народно събрание "Възраждане" няма да спре да защитава България, българите и българските национални интереси. И ще го правим не само тук, но и извън парламента и навсякъде, където е необходимо. Независимо от нихилизма, апатията и глупостта. Правим го и няма да спираме да го правим поради една много проста причина – ние друг народ нямаме, друга родина нямаме – добър, лош – нашият народ е нашето семейство и ние няма да го предадем никога. Ако трябва ще се бием, ако трябва ще умрем за него", посочи лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.

Здравия разум го показаха резултатите от изборите. Никой не може да бъде едноличен спасител и обединител.Управление, основано на сглобки, е по-добре да бъде свалено, отколкото да нанася вреда след вреда, заяви Тошко Йорданов от ИТН.

Избраният за временен председател на БСП Атанас Зафиров пожела повече разум и диалог в работата на 50-ото Народно събрание. Това се случи по време на откриването на новия парламент.

"За да излезем от кризата са нужни усилията на всички партии и осъзнаване, че партиите се откъсват все повече от хората, затова тръгнахме към реформи във вътрешната партия. В този парламент ключовите ни думи са отговорност, разум и диалог", коментира той. "Няма да чертаем разделителни линии, но и няма да подкрепяме кабинет без нова заявка за управление”, увери Зафиров.

"Днес за българските граждани – дали ще бъдем мръсници, или герои, зависи само и единствено от нас."

Това каза Виктория Василева от партия "Величие" при откриването на юбилейното 50-ото Народно събрание, като цитира стихове от Дамян Дамянов.

Българското национално радио ще предаде пряко тържественото откриване на 50-ото Народно събрание.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Извънредно заседание на НС следобед, депутатите изслушват 8 министри

Парламентът ще заседава извънредно днес от 13:00 часа. В програмата им е предвиден парламентарен контрол с участието на 8 министри. Министърът на културата Мариaн Бачев ще отговаря на въпрос за скандала с появата на руската посланичка на откриване на изложба на 6 март.  Явор Божанков пита дали Елеонора Митрофанова е имала покана и защо не е обявен..

публикувано на 29.04.25 в 08:26

Акад. Николай Денков: Централната власт трябва да помогне за решаването на проблема със забавеното развитие на Летище Бургас

Няма противоречия в коалицията „Продължаваме промяната - Демократична България“, това заяви в Бургас акад. Николай Денков. Той посочи, че двете политически формации работят заедно вече години наред и всичко останало като коментари за неразбирателство между тях са опити за създаване на интрига. Денков посети днес и Поморие.   Като..

публикувано на 28.04.25 в 16:14

Ивайло Мирчев и Божидар Божанов бяха избрани за съпредседатели на "Да, България"

Ивайло Мирчев и Божидар Божанов бяха избрани за съпредседатели на "Да, България". Двамата получиха 443 гласа от делегатите на четвъртата национална конференция, което означава, че за тях са гласували 66% от партийните активисти. Делегатите приеха в устава да бъде записана опцията за съпредседатели. На последвалото гласуване определиха партията да се..

обновено на 27.04.25 в 20:06

Росен Желязков: Над 2,5 млрд. лева предвиждаме за саниране по новата програма

2,5 милиарда лева са осигурени по новата Национална програма за енергийна ефективност на жилищни сгради. Средствата са с 500 милиона повече от осигурените за предходната програма. В Бургас премиерът Росен Желязков предостави документите на първия блок, който се санира по новата програма. В морския град 30 блока ще бъдат санирани със средства по..

публикувано на 24.04.25 в 13:00

Премиерът Желязков дава старт на кампанията за саниране в Бургас

Във втория ден от своето посещение в Бургас, министър-председателят Росен Желязков ще участва в официалния старт на новата кампания за саниране в града. Събитието ще се състои от 10 часа пред бл. 4 в ж.к. "Меден рудник", където ще бъдат инспектирани дейности по внедряване на мерки за енергийна ефективност. По време на посещението си премиерът ще..

публикувано на 24.04.25 в 07:30

Владимир Крумов е новият областен управител на Бургас

С решение  241 на Министерски съвет от днес Бургас е с нов областен управител.   Владимир Крумов сменя досегашния - проф. Мария Нейкова.  Крумов бе заместник на проф. Нейкова, на Пламен Янев и на Вълчо Чолаков през двата му мандата.  Владимир Крумов е с висше икономическо образование. Общински лидер на ГЕРБ в Карнобат от 2012 г.  до 2023 г.

публикувано на 23.04.25 в 14:00

Желязков отчете първите 100 дни на кабинета: Приета програма, бюджет и два вота на недоверие

Първите 100 дни от работата на коалиционното правителство отчете премиерът Росен Желязков в началото на заседанието на кабинета.  Приета управленска програма, приетият бюджет на държавата и успешното преминаване през двата вота на недоверие отчете той, но поиска от министрите да имат добра комуникация с обществото. С историческата препратка, че в не..

публикувано на 23.04.25 в 11:30