Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излезе от печат книга, посветена на източнотракийските бежанци в Бургаска област

Излезе от печат книгата „Бежанският въпрос в българо-турските отношения и установяването на източнотракийски бежанци в България през периода 1913 – 1925 година“. Автор на монографията е д-р Иванка Делева, уредник в отдел „История“ на РИМ – Бургас. Научни рецензенти на изданието, което представлява докторската дисертация на автора, защитена през март 2024 година, са проф. дин Щелиян Д. Щерионов от Институт за изследване на населението и човека при БАН и доц. д-р Стефан Минков от Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“. Монографията е отпечатана в издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“.

Бежанското движение към България от началото на XX век има многостранно отражение върху историческото развитие на страната ни и не спира да предизвиква различни въпроси, някои от които все още очакват своите отговори. В този контекст настоящият труд, в който основен обект е проучването на източнотракийските бежанци, установили се в Бургаска област през периода 1913 – 1925 година, е стъпка в преодоляването на съществуващите изследователски непълноти в това направление. В географски аспект изследването обхваща част от териториалната определеност на тогавашния Бургаски окръг, обемайки територията на съвременната Бургаска област.


Особено влияние върху изследваните процеси, в посочената времева рамка, има развоят на българо-турските отношения, поради това тяхната роля като предпоставка за зараждането на проучваните движения също е предмет на научна разработка.

Определената начална хронологична рамка се отнася към зараждането на бежанския въпрос след края на Втората Балканска война и сключването на Цариградския договор между България и Турция на 16/29 септември 1913 година. Подписаният документ регламентира нови държавни граници и съответно загуба на по-голямата част от Източна Тракия, което предизвиква засилен бежански поток към българска територия.

Горната граница отразява акта на подписване на Анкарските спогодби между България и Турция на 18 октомври 1925 година, с които окончателно се потвърждава териториалната принадлежност на Източна Тракия към Турция. Разпоредбите на сключения договор поставят край на източнотракийския въпрос като оставят въпросните бежанци в пределите на българската държава.

Предстои официално представяне на книгата, след което тя ще се разпространява в експозициите на РИМ – Бургас.


По публикацията работи: Свобода Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от Варна е големият победител от 33-ия Национален събор „Фолклорен венец Божура“ (ВИДЕО)

120 участници се надпяваха и надсвирваха в 33-ия Национален Странджанско-Тракийски събор „Фолклорен венец Божура“ в Средец. Вече са ясни и отличените тази година. Приз „Фолклорен венец „Божура“ бе присъден на Стела Петрова, ученичка от 11 клас на Националното училище за изкуства „Добри Христов“, град Варна. Тя е завършен..

публикувано на 18.05.25 в 11:30

Фестивалът „СОЛиСиМи“ отбелязва юбилея на проф. Борислава Танева с концерт

С авторски концерт с детски творби на проф. Борислава Танева ще завърши второто издание на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ в Бургас. Събитието е от 19:00 часа в залата на Културния дом на нефтохимика и ще обедини талантливи млади изпълнители, професионални музиканти и съмишленици на професор Танева в един пъстър спектакъл. „Музикалното..

обновено на 18.05.25 в 10:51

Символичен протест на музейните работници

Работещите в музеите и галериите в Бургас протестираха символично в Нощта на музеите и в навечерието на Международния ден на музеите -18 май.  С лентички, деклариращи протеста, служителите на  Регионалния исторически музей посрещаха стотиците бургазлии и гости на града, дошли да разгледат експозициите в Нощта на музеите.  Председателят на..

публикувано на 18.05.25 в 08:24

"Старият Бургас" и „Бургазлийката през 30-те и 40-те години на XX век” представят в Историческия музей (СНИМКИ)

За поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч. В четирите експозиции на музея - Археологическа, Етнографска, Историческа и Природонаучна ще бъдат представени 6 изложби и ще се проведат..

обновено на 17.05.25 в 14:35
Община Сливен

Музеите в Сливен отварят безплатно вратите си с богата програма

Европейската нощ на музеите в Сливен ще бъде официално открита от 18.00 часа, със съвместна винилна изложба на Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ и Музей на текстилната индустрия под мотото „120 години музей в Сливен“. Тя ще бъде разположена в централната пешеходна зона. Всички музеи и галерии в града отварят безплатно вратите си за..

публикувано на 17.05.25 в 12:47

Авиомузеят в Бургас се присъединява към Европейската нощ на музеите

Авиомузей Бургас се присъединява към инициативата Европейска „Нощ на музеите“. От 17:00 до 22:00 часа входът ще бъде свободен за всички посетители, които са любопитни да се запознаят отблизо с историята на българската авиация, чрез колекцията от летателни апарати. Пет самолета могат да бъдат разгледани отвътре - това са товарният Ан-12, също..

обновено на 17.05.25 в 12:22

За 33-и път Средец събира талантливи деца и младежи за фолклорния събор "Божура"

За 33-и път Средец събира талантливи деца и младежи до 18 години,  за да им предостави сцена на Националния Странджанско-Тракийски събор „Фолклорен венец Божура“. Тази година в него ще се включат над 120 индивидуални изпълнители и състави от цялата страна . Конкурсната програма започна в 9,30 часа пред читалището в града. А..

обновено на 17.05.25 в 10:40