Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първият мандат: Росен Желязков е кандидатът на ГЕРБ-СДС за премиер

| обновено на 01.07.24 в 09:18
Снимка: БГНЕС / Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарната група - ГЕРБ-СДС - Росен Желязков.

Кандидатурата му бе представена от лидера на партията Бойко Борисов, а пред държавния глава Росен Желязков обяви структурата и състъва на кабинета, в който ще има един вицепремиер и 19 министри.

Томислав Дончев е кандидатът за вицепремиер и министър на иновациите и растежа;

Людмила Петкова, за финансов министър;

Даниел Митов е предложен за външно министерство;

Министерство на вътрешните работи – Калин Стоянов;

Министър на отбраната – Атанас Запрянов;

Министър на регионалното развитие – Николай Нанков;

Министър на правосъдието – Мария Павлова;

Делян Добрев бе предложен за Министерство на енергетиката;

Министър на социалните работи – Деница Сачева;

Министър на образованието и науката – Красимир Вълчев;

Министър на здравеопазването – Костадин Ангелов;

Министър на културата – Любен Дилов;

Министър на земеделието и храните – Георги Тахов;

Министър на околната среда и водите – Ивелина Василева

Министър на транспорта и съобщенията – Георги Гвоздейков;

Министър на икономиката и индустрията – Теменужка Петкова;

Министър на електронното управление – Владимир Темелков;

Министър на туризма – Евтим Милошев;

Министър на младежта и спорта  Красен Кралев.

Припомняме ви, че кандидатът за министър-председател Росен Желязков бе председател на Народното събрание в 50-ото Народно събрание. В миналото той е бил и министър на транспортна информационните технологии и съобщенията в третото правителство на ГЕРБ.

Според Конституцията президентът, след консултации с парламентарните групи, възлага на кандидата за премиер, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство. Когато в седемдневен срок той не успее да предложи състав на Министерския съвет, държавният глава възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател. Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, държавният глава възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател. Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.

Президентът връчва първия проучвателен мандат за кабинет на номинирания за премиер от ГЕРБ-СДС

На 24 юни започнаха консултациите при президента за съставяне на правителство. В рамките на три дни държавният глава проведе срещи с всички парламентарно представени партии за съставяне на бъдещ кабинет.

Правителство на малцинството, програмен и експертен кабинет бяха сред предложенията на парламентарните сили, лансирани на разговорите.

ГЕРБ-СДС носят отговорността си и ще предложат правителство на малцинството, обяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, като беше категоричен, че кабинет може да се случи само с първия мандат.

Заместник-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев посочи, че най-логично е да бъде подкрепен мандатът на победителя в изборите.

От ПП-ДБ потвърдиха заявката си да са твърда евроатлантическа и антикорупционна опозиция.

Ако не бъдат изпълнени първият и вторият мандат, лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов изрази готовността си да поеме третия мандат и да разговарят с всички политически сили за съставяне на широко правителство с консенсусна фигура за премиер, без ГЕРБ и ДПС.

От "БСП за България" посочиха че, ако се стигне до трети мандат, ще участват активно в диалога с всички политически сили за сформиране на експертно националноотговорно пробългарско правителство.

Предлагаме експертен кабинет с третия мандат, заяви председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов. Той поясни, че става въпрос за експертен кабинет в условия на политическа криза, като единствения възможен изход за излизане от нея и връщане на доверието на гражданите.

А най-близо до "Величие пък се оказа идеята за програмно правителство с ясни цели и задачи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

Желязков: Ще предложим неусвоените от нас средства по ПВУ да бъдат използвани за отбрана

Премиерът Росен Желязков заяви преди началото на извънредната Среща на върха на ЕС, че България ще предложи неусвоените и невъзможни за усвояване средства от Механизма за възстановяване и устойчивост (Националния план за възстановяване и устойчивост, ПВУ) да бъдат използвани за отбрана  вместо парите от кохезионните фондове.  Преди дни..

публикувано на 06.03.25 в 17:40

При предсрочен вот сега: ГЕРБ е пред ПП-ДБ, а ДПС на Пеевски – пред "Възраждане"

Ако сега се проведат парламентарни избори, ГЕРБ отново ще ги спечели с подкрепата на 22,6 процента от гласовете на избирателите. На второ място се подрежда коалицията ПП-ДБ с14%, а "ДПС-Ново начало" ще изпревари "Възраждане" и ще е трета с 11,8 на сто от имащите право на глас, докато 11,4% биха гласували за формацията на Костадин Костадинов...

публикувано на 06.03.25 в 10:35

Гледат Бюджет 2025 на първо четене в пленарната зала

Бюджет 2025 се очаква да бъде разгледан на първо четене в пленарната зала.  Дискусията идва в момент, когато от финансовото министерство оповестиха данните за състоянието на фиска, според които прогнозните оценки за февруари са за дефицит от 1,6 милиарда лева при над половин милиард излишък в края на януари на касова основа. Първото заседание по..

публикувано на 05.03.25 в 07:46

Росен Желязков свиква Съвета по сигурността към МС

Министър-председателят Росен Желязков свиква заседание на Съвета по сигурността към Министерския съвет.  Темата на заседанието е "Преглед и анализ на актуалната геополитическа ситуация и произтичащите от нея рискове за националната сигурност", съобщиха от правителствената пресслужба.  Освен до постоянните членове на Съвета, покани за участие в..

публикувано на 04.03.25 в 09:45

Противоречиви български реакции на срещата между Тръмп и Зеленски

Докато повечето европейски лидери застанаха на страната на украинския президент Володимир Зеленски веднага след срещата му с Доналд Тръмп и се обявиха в подкрепа на Киев, България излъчи противоречиви послания по темата. Редица европейски лидери подкрепиха Зеленски след спора му с Тръмп Премиерът Росен Желязков публикува кратко послание на профила..

публикувано на 01.03.25 в 17:23
Д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Кога се стига до касиране на изборни резултати за Народно събрание?

След определението на Конституционния съд за преизчисление в национален мащаб на резултатите от произведените на 27 октомври 2024 г. избори за народни представители се поставя отново въпросът за касирането на изборните резултати.  Как може да се стигне до касиране на изборни резултати за Народно събрание?  В юридическото предаване "Законът и Темида"..

публикувано на 28.02.25 в 12:31

Няма да има повторно преброяване на бюлетините от изборите

Централната избирателна комисия (ЦИК) вече разполага с определението на Конституционния съд (КС) за преизчисляване на резултатите от изборите от 27 октомври миналата година.  След като получи преизчисленията на ЦИК, КС се произнася за законността на вота КС нареди повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание..

публикувано на 27.02.25 в 13:04