Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриването е днес, 3 юли:

Изложба разказва за символиката в българските пафти

В бургаската етнографска експозиция са представени 39 ювелирни украшения от колекцията на РИМ - Русе


Изложба „Пафтите – вселена от знаци“ ще бъде открита днес в Етнографската експозиция в Бургас. Тя гостува от Регионалния исторически музей в Русе и в нея са представени пафти от края на 19 и началото на 20 век. Представени са 39 ювелирни закопчалки за колан от колекция от над 200 чифта. 



Коланните украшения са част от традиционното облекло и като всяко нещо в системата на фолклорната култура имат своя специфична роля и значение. Видимата им стойност се определя от металът, от който са изработени - злато, сребро, мед, месинг. А истинската им същност е на колан, който не само предпазва, но и разказва истории за начина, по който предците ни са възприемали света посредством изображенията върху тях, разказа етнографът Десислава Тихолова от музея в Русе: 

"Идеята ни е да погледнем на пафтите извън декоративната им функция, като послания, които пренасят чрез изображенията си и начините на мислене във фолклорната култура, които идват в повечето случаи от една дълбока древност. Тук се откриват архетипни модели на мислене, което е свързано с това как човек си представя света. Пафтите като закопчалки за колан са едни моделно променени елементи от облеклото характерни за изключително голям ареал от култури. Украсата върху тях, декоративните елементи, мотивите са свързани с най - старите модели на мислене, например едни от тях са свързани с небесните тела - слънце, луна, звезди! Те включват и модела "Дърво на живота", това са много свободно развити модели на дърво, храст или цвете, част от които са преминали през Възраждането в други по - модерни форми и са развили местния фолклорен барок. Има и изображения на светци, ангели, ангелски крила. Показваме и пафти с изображения на растения и животни - орел, змия, гълъба, пауна."    

        

Пафтите са и знак за социално положение - неомъжените жени не могат да носят това украшение, а монахините не могат да слагат чифт пафти. Характерни като коланни украшения за цялата територия на Османската империя, в границите на българското етнично землище, пафтите разказват българската картина за света и порядъка в него. Те показват как се съчетава българската фолклорна култура с модерната европейска, която навлиза през Възраждането.  
 
Изложбата "Пафтите - вселена от знаци ще бъде открита днес в 17.30 ч. в Етнографския музей и ще гостува в морския ни град до 31 октомври. 



Освен наслада за очите, специалистът от Регионалния исторически музей в Русе, ще приготви и наслада за небцето. Десислава Тихолова, ще направи кулинарна демонстрация на лучена яхния с пилешко и сини сливи от село Писанец, Русенско. Кулинарната демонстрация е на 4-ти юли от 10:30 часа в Етнокухнята на музея на улица "Славянска" №69.

повече може да чуете в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Играят „Снежанка и седемте джуджета“ за децата от "Меден рудник"

Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите  ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..

публикувано на 08.02.25 в 14:00

В Ямбол гостува изложбата „Подаръкът – акт на дипломация и междудържавни отношения“

Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на Исторически музей – Правец. В нея са представени подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на правителствени делегации у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков...

публикувано на 08.02.25 в 10:00

Балетът „Червената шапчица“ представят днес в Държавната опера в Бургас

Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на  Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука.  Помощник‐режисьори на постановката са Лина..

публикувано на 08.02.25 в 08:00

Продуценти и режисьори, пленени от Бургас като локация за снимки

Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на  филма „Геймър“. Пълнометражната лента е сред проектите, които кандидатстваха за съфинансиране от Община Бургас на третата сесия на фонд "Култура" за 2024-та година. Ако бъде одобрен проектът, част от сцените ще бъдат..

публикувано на 07.02.25 в 11:30

Романът „Илюзионистът“ на Недялко Славов ще бъде представен в Бургас

Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека  в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..

публикувано на 06.02.25 в 13:30

Прожектират филмови шедьоври с номинации за "Оскар" този уикенд в Бургас

Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват бургазлии този уикенд . Кино заглавията ще бъдат показани на 8 и 9 февруари в  Културен дом НХК.  Съботният  ден стартира  с първото предложение, в 11.00 часа ще бъде показан игралния  филм „ Чебурашка “,..

публикувано на 06.02.25 в 12:01

Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ гостува в Бургас (СНИМКИ)

В експозицията „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ са включени и медали, ордени, плакети с изображения на паметника Шипка.   Изложбата ще бъде открита днес, 6 февруари от 12 часа в Историческия музей. Тя ще гостува в Бургас до края на месец март. повече може да чуете в звуковия файл:  

публикувано на 06.02.25 в 09:10