Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриването е днес, 3 юли:

Изложба разказва за символиката в българските пафти

В бургаската етнографска експозиция са представени 39 ювелирни украшения от колекцията на РИМ - Русе


Изложба „Пафтите – вселена от знаци“ ще бъде открита днес в Етнографската експозиция в Бургас. Тя гостува от Регионалния исторически музей в Русе и в нея са представени пафти от края на 19 и началото на 20 век. Представени са 39 ювелирни закопчалки за колан от колекция от над 200 чифта. 



Коланните украшения са част от традиционното облекло и като всяко нещо в системата на фолклорната култура имат своя специфична роля и значение. Видимата им стойност се определя от металът, от който са изработени - злато, сребро, мед, месинг. А истинската им същност е на колан, който не само предпазва, но и разказва истории за начина, по който предците ни са възприемали света посредством изображенията върху тях, разказа етнографът Десислава Тихолова от музея в Русе: 

"Идеята ни е да погледнем на пафтите извън декоративната им функция, като послания, които пренасят чрез изображенията си и начините на мислене във фолклорната култура, които идват в повечето случаи от една дълбока древност. Тук се откриват архетипни модели на мислене, което е свързано с това как човек си представя света. Пафтите като закопчалки за колан са едни моделно променени елементи от облеклото характерни за изключително голям ареал от култури. Украсата върху тях, декоративните елементи, мотивите са свързани с най - старите модели на мислене, например едни от тях са свързани с небесните тела - слънце, луна, звезди! Те включват и модела "Дърво на живота", това са много свободно развити модели на дърво, храст или цвете, част от които са преминали през Възраждането в други по - модерни форми и са развили местния фолклорен барок. Има и изображения на светци, ангели, ангелски крила. Показваме и пафти с изображения на растения и животни - орел, змия, гълъба, пауна."    

        

Пафтите са и знак за социално положение - неомъжените жени не могат да носят това украшение, а монахините не могат да слагат чифт пафти. Характерни като коланни украшения за цялата територия на Османската империя, в границите на българското етнично землище, пафтите разказват българската картина за света и порядъка в него. Те показват как се съчетава българската фолклорна култура с модерната европейска, която навлиза през Възраждането.  
 
Изложбата "Пафтите - вселена от знаци ще бъде открита днес в 17.30 ч. в Етнографския музей и ще гостува в морския ни град до 31 октомври. 



Освен наслада за очите, специалистът от Регионалния исторически музей в Русе, ще приготви и наслада за небцето. Десислава Тихолова, ще направи кулинарна демонстрация на лучена яхния с пилешко и сини сливи от село Писанец, Русенско. Кулинарната демонстрация е на 4-ти юли от 10:30 часа в Етнокухнята на музея на улица "Славянска" №69.

повече може да чуете в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

199 участници се включиха в конкурса „Петя Дубарова“, награждаването ще е на 9 май

С рекорден брой участници, общо 199, се провежда тазгодишното издание на Националния литературен конкурс „Петя Дубарова“. По традиция церемонията по награждаване ще се състои на 9 май от 18:00 часа в зала „Петя Дубарова“ на КЦ „Морско казино“ в Бургас. На 25 април – рождения ден на Петя Дубарова – в 12:30 ч. четвъртокласници от СУ „Св. св. Кирил и..

публикувано на 24.04.25 в 17:00

Четирима са номинираните бургазлии в категория "Филми" на Международния конкурс на центъра "Алеф"

Дванадесетото издание на Международния ученически литературен и филмов конкурс “Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Център за еврейско-българско сътрудничество “Алеф”, вече е към своя финал. Жури отличи десетте най-добри художествени разкази от България. Ясни са и номинациите в категория „Филми”. Тази година темата..

обновено на 24.04.25 в 15:30

Изложбата „Моноскоп“ на Якуб Яновски гостува в Бургас

Чешкият център в София и галерия GASK (галерия на регион Централна Бохемия) представят в Бургас изложбата Моноскоп – съвместен проект на художника Якуб Яновски и куратора Петр Ваноус. Експозицията ще бъде открита днес от 18:00 часа в галерия „Ателие“ на Националната художествена академия – филиал Бургас. В изложбата са включени живопис, рисунки и..

публикувано на 24.04.25 в 11:00

Богато жанрово разнообразие в изложбата на НУМСИ "Проф. Панчо Владигеров"

Над 60 творби на млади автори представя изложба, подредена в галерията на Дружество на художниците в Бургас. Годишната експозиция на учениците от специалностите "Рекламна графика" и "Сценичен костюм" в Националното училище за музикално и сценично изкуство "Проф. Панчо Владигеров" показва творческите им търсения през настоящата учебна година...

публикувано на 24.04.25 в 10:20

Младите театрали от "Валери и приятели" представят „Добрият човек от Сечуан“

Театралната постановка „Добрият човек от Сечуан“ от Бертолт Брехт представят младите артисти от театралната трупа „Валери и приятели“. Това е един от най-сложните спектакли, които сме поставяли до сега, сподели ръководителят Валери Еличов. Негова е сценичната версия и редакцията на представлението. А постановката и сценографията прави заедно с..

публикувано на 24.04.25 в 09:30

Обявиха финалистите от петото издание на конкурс „Мечта" на читалище „Изгрев 1909“

​Националният конкурс „Мечта“, организиран от бургаското читалище „Изгрев 1909“, обяви финалистите в петото си издание. Събитието, насочено към насърчаване на четенето и творчеството, привлече 423 участници от цялата страна. Журито, председателствано от писателя Боян Боев, отличи победителите в категориите „Литературна творба“ и „Рисунка“ в различни..

публикувано на 23.04.25 в 18:53

Едвин Сугарев: Аз съм сбъднат човек

публикувано на 23.04.25 в 18:20