Четвъртото издание на Младежкия арт фестивал „Солинария“ привлече интереса на ценителите на класическата и джаз музика по Южното Черноморие.
В първата вечер талантливите пианистки от дуо „Атмосфери“ Мила Михова и Александра Дичева изпълниха великолепна класическа програма на четири ръце и обраха аплодисментите на публиката.
Сред гостите бе Вр.и.д. Посланик на Република Южна Корея в България Н.П. Чо Джи И, която бе посрещната от почетния консул на Южна Корея в Бургас Н.П. Йосиф Спиридонов.
Във втората фестивална вечер на магичната сцена в Созопол излязоха „Тайният оркестър“ със солисти Вирджиния Спиридонова (пиано), Димана Пенчева (цигулка), Владимир Меранлиев (цигулка) и Дара Пенчева (флейта). Те представиха произведения от световната класика, както и световната премиера на пиесата за пиано и цигулка „В стария замък“ на проф. Борислава Танева.
В понеделник ще е вечерта на майсторските класове. Входът е свободен, а 25 талантливи млади музиканти ще представят подготвената програма от майсторските класове на проф. Борислава Танева (пиано) и д-р Елена Чолакова (пиано и камерна музика) и Ангелина Абаджиева (цигулка).
„Солинария“ създава творческа атмосфера и условие за развитието на млади изпълнители на класическа и джаз музика. Радвам се, че привличаме все повече почитатели и нарастващият интерес към фестивала ни стимулира да продължим в тази посока“, каза артистичният директор на фестивала Йосиф Спиридонов.
Проектът се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Изложбата „Бургас – сгради с душа“ представя архитектурното наследство на града през погледа на млади художници от Частна школа по изобразително изкуство Yulia Krasovska Art School. Тя акцентира върху запазените образци на градската архитектура от началото на ХХ век, видени и художествено интерпретирани от учениците в рамките на културно-исторически и..
Творческа среща под надслов „Литературен мост“ предстои тази вечер в дома на писателя. Инициативата събира в една нишка две времеви измерения – вечността на поезията, завещана ни от големи български творци на Бургас и настоящето в лицето на младите пишещи студенти от Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Творческата..
"Напиши ми песен" е поетичният дебют на бургаския музикант, композитор и текстописец Иван Гогов. Премиерата на стихосбирката ще бъде на 28 ноември от 18.30 часа в регионалната библиотека "Пейо Яворов". "До преди две години имах предимно текстове на песни, но в един момент нещо в мен проговори и започнах да пиша в рими. Започнах да публикувам, отначало..
Церемонията по връчването на Годишните литературни награди на Община Бургас за 2025 година ще бъде на 4 декември във фоайето на бургаската опера. Там бе бъдат обявени носителите на плакетите „Христо Фотев“ – за поезия, „Петко Росен“ – за проза и „Пегас“ – награда за книга с принос в националната литература - поезия, проза или литературна критика...
„Формата на нещата“ ще се играе в Бургас на 26 ноември в Драматичен театър „Адриана Будевска“ от 19,00 ч. Представлението е романтична и провокативна комедия, която има за цел да накара публиката да се замисли за важните въпроси- кой съм аз, харесвам ли се такъв, какъвто съм, имам ли нужда от одобрението на обществото, за да бъда щастлив...
Едно от най-изпълняваните оперни заглавия – „Травиата“ от Джузепе Верди представя днес Държавна опера – Бургас. В главната роля на Виолета Валери публиката ще види сопраното Илина Михайлова. Оперната прима, която има многобройни изяви на наша и международна сцена е добре позната на бургаската публика. А с тази си роля тя става и част от трупата на..
Български и турски експерти се срещнаха в Бургас, за да започнат работа по изготвянето на съвместен 5-годишен план за обща туристическа дестинация. В нея ще се обединят три важни археологически обекти, намиращи се в областите Бургас и Къркларели. Това са праисторическото селище Ашагъпънар, античният и средновековен град Акве Калиде – Бургаски..
"Напиши ми песен" е поетичният дебют на бургаския музикант, композитор и текстописец Иван Гогов. Премиерата на стихосбирката ще бъде на 28 ноември от 18.30..
Български и турски експерти се срещнаха в Бургас, за да започнат работа по изготвянето на съвместен 5-годишен план за обща туристическа дестинация. В нея..
Едно от най-изпълняваните оперни заглавия – „Травиата“ от Джузепе Верди представя днес Държавна опера – Бургас. В главната роля на Виолета Валери..