Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програма "Христо Ботев" и БНР Бургас надникнаха зад колисите на "Солинария"

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев":

Може ли изкуството да промени човек? Когато не се възпитава публика, залите са празни.

Пръв гост е проф.Борислава Танева:

"Смисълът вече четвърта година е, да създаваме условия за реализация на младите колеги. Фестивали има много, но като аудитория и изпълнители няма друг, насочен изцяло към младите.. Как тези прекрасни млади същества да станат известни? С удоволствие се занимавам с тях. Много е трудно да се намерят творби за включване на най-млади в оркестър и колеги ми казваха "пиши, пиши". Адски ми е интересно. Благодарна съм и на родителите."

Костадин Бейков от "Спектрум" разказва за предстоящето им участие:

"В групата всеки има своята роля. Моята е репертоара, аранжиментите, част от авторските композиции. Имаме чудесен баланс отговорност-идеи-инициативност. С голяма част от колегите сме вече над 12 години, научили сме си силните страни. Обединени сме от обща цел и различията ни ѝ отстъпват. Когато запеем, нещо винаги се поправя. Има защо да сме заедно. В програмата имаме авторски композиции, фолклорни обработки, нови - важно е публиката да може и да се отпусне, и да бъде след това провокирана."

Д-р Елена Чолакова ръководи катедра по пиано в Университета Емори (Атланта):

"Започнах като повечето пианисти на 5 години. За съжаление повечето от моите съученици заминахме, години нямахме връзка един с друг, след Арканзас отидох в Чикаго и сега съм в Джорджия. 4 от моите ученици са тук с мен. Всеки щат е като малка държава, хора, желания, интереси. В Атланта музиката също е на много високо ниво, всяко едно нещо, които сме искали да направим е станало.

Тук е най-различният свят, където съм водила мои ученици. Дисциплината, на която се научих в Пловдив много ми помогна в Америка. Да имам връзка със следващото поколение ми е най-хубавото. Учениците ми завършват бакалавър по артистични науки и после пиано. Но след завършването си, отиват в медицина, пишат програми за ИИ, занимават се с икономика и математика. Успяват да го направят добре.

На майсторските класове проф.Танева преподава на моите ученици и обратното. Гледаме напред към по-големи сцени. Грейс и Джеси са мои ученички. Може би това е последния досег на Грейси с пианото, започва медицина."

"Много съм благодарна на Университета за възможността да се занимавам с музика. С нея не се стресирам. Сигурна съм, че музиката е свързана с медицината - музикотерапията е много разпространена." (Грейс) (Джеси): "Много е красиво, спокойно, храната е чудесна." И още ученици - Сатвик Елаявали и Санджей Айяр: "Разучавам отделни области на медицината, може би ще отида към ендокринологията. Музиката има терапевтичен ефект - ще съветвам пациентите си, музиката да е техният път през трудностите." 

Вирджиния Спиридонова (пианист) е сред най-младите участници във фестивала: 

"Удоволствие е да свириш Бах с оркестранти. На първото издание на "Солинария" бе първото ми участие с оркестър. После осъзнах, че да си солист е по-хубаво. Притеснявам се само като пея. Като хоби - К-поп. Иначе Шопен, Дебюси, Бах. 

Финалът е с инж.Зоя Калафатева от организацията на фестивала:

"Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още позициониране." (слушаме и откъс от концертно изпълнение от фестивала на Емануил Иванов - сюита Кармен, Бизе - Бузони). 


По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тримата Йордановци отново с изложба за Богоявление в Бургас

Изложбата на тримата именици: Йордан Маринов, Йордан Ангелов и Йордан Петров, е истинско културно явление за страната и гордост за морския град. Традицията повелява на Богоявление -6 януари от 13.00 часа  в Дружеството на бургаските художници да бъде открито съвместната им изложба. Това е 26-то издание на инициативата. За знаковото събитие Община..

публикувано на 02.01.25 в 16:35

Благотворителен концерт "Заедно за Милена" в Бургас

Благотворителен концерт "Заедно за Милена" ще се състои в Културен дом НХК на 7-и януари. В него ще вземат  участие народните изпълнители: Жечка Сланинкова, Катя Георгиева, Галя Гильова, Цветелина Стойчева, Фолклорен оркестър, Динко Палазов, Георги Миронски, Петко Пенчев, Панайот Стойчев, Гайдарски състав ,,Младост" при ЦПРЛ-Бургас с р-л Стойко Георгиев,..

публикувано на 02.01.25 в 15:44

С изложба "Еклектика 2" събират средства за нови графити в Бургас

Сдружение "Посока Бургас" организира изложба "Еклектика 2" през март тази година. До момента участие са потвърдили 15 творци. Целта е събиране на средства, с които да продължи рисуването на графити по градските фасади. Те са дело на графити художника Иван Янков - Естео, като искаме да заменим грозните надписи с красиви рисунки, съобщи Ивайло Найденов..

публикувано на 02.01.25 в 09:30

Започна четвъртото издание на националния литературен конкурс "Любовта е извор"

Започна четвъртото издание на националния литературен конкурс "Любовта е извор". Той е в памет на писателя Стоян Русев (Дядо Благо) и се организира по инициативата на малкотърновеца Димитър Кукузелов, с помощта на читалище "Фар 1946" – Бургас и читалище "Георги Попаянов 1914" – Малко Тръново. Медиен партньор е БНР Бургас. Целта на конкурса..

публикувано на 02.01.25 в 09:10

2700 лева ще получи читалището в Камено за нови книги

  Читалище „Просвета - 1927“ в  Камено е сред одобрените за финансиране по проекта „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“, обявен от Министерството на културата. Средствата са 2700 лв. С тях ще бъдат купени нови книги, с които ще се обогати  фонда на читалището.  Сред тях са произведения на български класици и..

публикувано на 31.12.24 в 10:00

Отиде си Краси Куртев от "Акага"

Отиде си Краси Куртев - басист и вокалист на емблематичната група "Акага", съобщиха пред БТА негови близки. Красимир Куртев е роден в София на 25 юли 1970 г. Завършил е Националното музикално училище "Любомир Пипков", а след това висше образование в Националната музикална академия "Панчо Владигеров".  Работи в сферата на музиката, съосновател е на..

публикувано на 30.12.24 в 14:50

Успешна 2024 година за Държавен куклен театър - Бургас

Бургаският куклен театър изпраща успешна 2024 година. Многобройни са премиерите, турнетата и участията във фестивали в страната и чужбина.  Това беше и 70-ят ни юбилеен сезон на театъра и той беше отбелязан през ноември с премиерния фотоалбум „Съкровища“.  През цялата година имаше и изключително богата програма, съобщи заместник - директорът..

публикувано на 30.12.24 в 09:10