Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Певецът в спомените на колегите и приятелите

Георги Найденов-Гого - благородникът с голямо сърце (ВИДЕО)

На 6 август изпълнителят на "Бургаски вечери" щеше да навърши 75 години

5
Снимка: БТА


Повече от половин век песента „Бургаски вечери“ е музикална визитка на Георги Найденов. Времето я превръща и в химн на Бургас. На днешния 6 август се навършват 75 години от рождението на изпълнителя, когото свързваме с групите „Тоника“, „Домино“ и „Фамилия Тоника“.

Началото за Гого е с ученическата група „Корали“, разказва певецът в интервю за БНР, запазено в "Златния фонд":

"Моят съученик Иван Коларов, когато направихме нашата китарна група по образец на тогавашните "Бийтълс" и "Ролинг Стоунс", той беше първия, едва на 18 години, който каза-ако ние не създадем собствена наша музика, ние ще бъдем обикновени имитатори. И тогава той написа "Бургаски вечери"."


През 1969 година Георги Найденов става част от естрадния оркестър към Културния дом на транспорта, с ръководител легендарния Стефан Диомов. Там среща своята житейска половинка Ева Найденова, която разказа:

"Историята е такава-аз вече бях в "Тоника" като солистка може би повече от година при Диомов, точно тук, където е сега Автогара Юг, имаше репетиционни. Бях завършила 11 клас, годината 1 970, спомням си точната дата 23 септември. Диомов доведе Гого, Яким и Георги Белчев, китарист и ги представи като новото попълнение към "Тоника". 21.30-22 часа трябваше да си бъда вкъщи, имах вечерен час, баща ми ме чакаше на гарата. 

Гого дойде да ме изпрати и ме целуна на гарата. Така ни тръгна и животът на път."

Следват стотици концерти, златни български песни, награди и голямата обич на публиката с "Тоника СВ". Милица Божинова се връща към най-ранните си спомени за Гого:

"Толкова работлив и ентусиазиран човек не съм виждала като него и разбира се, като Стефан Диомов. Гореше в работата си, грижеше се почти за всичко. След конкурса за "Тоника СВ", която отидохме на работа в ансамбъла, от старата "Тоника" бяха останали Гого и тенорът Иван Христов. След това остана само Гого като солист. Това, което ми направи впечатление е, че в него нямаше ревност или негативно отношение към младата група, а напротив държеше се много приятелски, много колегиално. За мен той не си е отишъл, аз имам толкова много спомени с него, както и всички мои колеги, така че продължава да си е един от нас!"


През 1981 г. Гого, Ева, Иван Христов, Красимир и Виолета Гюлмезови създават групата „Домино“, която 5 години по-късно печели II награда от конкурса "Кехлибареният славей" в Сопот, Полша. За този период музикалното семейство Гюлмезови казва:

"С него двамата бяхме основни мотори. Всяка сутрин рано бяхме в националното радио и чакахме да срещнем някой от авторите, някой от редакторите с една единствена идея да уредим запис на групата, да влезем в студио, за да можем да вървим напред в нашата музикална кариера."

"С "Домино" оставихме доста стойностни песни, музикантски издържани. "Един прозорец, който свети" беше първият запис на "Домино". Там пяхме, както се казва-на живот и смърт, всеки на границата на възможностите си като глас и се получи нещо наистина много хубаво. Друга песен е "Нощ над града" по музика на Тончо Русев и стихове на Петя Дубарова, също "Моя любов" на Стефан Димитров."

В памет на Гого е записана песента „Вместо сбогом“ в изпълнение на група „Тоника Домини“ -съпругата му Ева, Виолета и Красимир Гюлмезови.

Концерт

През 1994 г. по-голямата част от вокалистите от „Тоника“, „Домино“ и „Тоника СВ“ се събират, за да направят сборната формация „Фамилия Тоника“, която отново жъне огромен успех.

Гого и Ева са сред първите, които подават ръка на Тони Димитрова. Когато тя изгрява на музикалния небосклон, те вече са звезди:

"Бях 4 или 5 клас, когато си купих тяхната първа плоча. Живеех в Сливен. Една антикварна книжарница имаше, където продаваха плочи. Майка ми ми беше дала пари да си купя обувки, но аз си взех плочата. Ходих си със старите обувки, но живота ми беше песен! Още първите им песни влязоха в сърцето ми. Винаги съм имала респект към тях, после това се трансформира в приятелство, голяма благодарност. Гого беше от рядката порода благородници, усмихнати и работливи хора, почтен. Носеше много добро в себе си и когато той си отиде, си отиде много добро от тоя свят!"


През 2011 г. Георги Найденов е обявен за почетен гражданин на Бургас за изключителните му постижения в музикалното изкуство, и за приноса му за издигане авторитета на българската култура и на Бургас на национално и международно ниво.

И посланието на Георги Найденов:

"Обичайте българската песен! Търсете хубава българска песен, онази песен, която ще ви дари с усмивка и ще ви създаде положителни емоции. Търсете онази песен, която ще ви зареди за целия ден, а може би ще ви даде смисъл на живота и през следващите години!"





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургазлията Владо Димов пусна новата си песен „Още те обичам“

Бургазлията Владо Димов пусна новата песен. „Още те обичам“ направи своята премиера в музикалните платформи на Свети Валентин.  Музикантът и този път се доверява на Емилиана Маркова за създаването на текста, с която вече имат доста песни зад гърба си. Една от тях, „Звездите в нас“, спечели второ място на Националния конкурс „Бургас и морето“...

публикувано на 17.02.25 в 19:00

Стефан Моасе – Zaïzaï открива първа авторска изложба в Бургас

  Изложба от колажи, озаглавена "В главата ми", представя в Бургас френският артист Стефан Моасе – Zaïzaï. По професия авторът е журналист и е съпруг на известната бургазлийка и писателка Мария Касимова Моасе. В експозицията, французинът показва свои авторски произведения, създадени в последните две години, като реакция на разтърсващи световни..

обновено на 17.02.25 в 14:15

Започна кастингът за новия конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“

Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“.  В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители, дуети, триа и групи до 6 човека, на възраст между 16 и 33 години, с една авторска песен и един кавър. Срокът за записване за участие е до 17:00ч. на 25.03.2025г. Пълният пакет..

публикувано на 17.02.25 в 12:00

„Работилничка за мартеници“ отваря врати в Етнографския музей в Бургас

„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари  в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един астрономически час, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработва мартеницата и ще могат да си направят такава. Предвидена е и беседа с презентация за празника на Баба Марта, съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 11:30

Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.” разказва за Апостола на свободата

Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита утре, 18 февруари в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски.  Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..

публикувано на 17.02.25 в 09:30

Валя Балканска, „Българе“ и Ути Бъчваров са сред специалните гости на „Кукерландия“

Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..

публикувано на 15.02.25 в 15:06