Бургаският районен съд излезе с решение по делото за делба на терена в центъра на Бургас, т.нар. „Дупка“. Повече от 30 години теренът е запустял и се водят дела. Община Бургас беше в съсобственост с четири дружества, чиито идеални част бяха съответно: „Мариета“ ООД с 263,50 кв. м., „Музеум“ ООД с 250 кв.м., „Трандекс България“ ЕООД с 63.49 кв. м. и „Търговски дом“ ООД с 61 кв. м. Община Бургас беше с най-голяма част от терена в размер на 10 989 кв. м.
В края на юни миналата година, тогавашният Общински съвет, почти с единодушие, прие теренът да бъде поделен според Вариант 1, изготвен от вещите лица по делото. Този вариант включваше обособяването на четири имота за дружествата по 500 кв. м. от страната на улицата срещу СУ „Св.св. Кирил и Методий“. За Община Бургас остават терени от 8326 кв. м. за обществено обслужване с излаз към площад „Тройката“, от 900 кв. м., отреден за комплексно обществено обслужване на ъгъла в района на площад „Баба Ганка“, както и терен от 400 кв.м. за техническа инфраструктура.
Другите страни по делото също са постигнали съгласие да бъде приет именно този Вариант 1.
Според експертното заключение по делото, пазарната стойност на целия имот е в размер на 10 775 407 евро или 21 075 188 лв. без ДДС. Това означава, че квадратният метър е в размер на 923 евро или 1813 лв. без ДДС.
По този начин общата стойност на терените, с които Община Бургас остава след делбата, е в размер на 17 509 938 лв. без ДДС. За уравняване на дела си, Община Бургас трябва да получи от дружествата общо 2 477 496 лв.
Техните терени по 500 кв. м. са на стойност по 909 500 лв. без ДДС. Всяко от дружествата обаче дължи различна сума за уравняването на дела си към Община Бургас.
Бургаският районен съд е отхвърлил претенцията от общо 30 000 лв. на Община Бургас. Според местната администрация, през годините са направени подобрения в района, за които другите дружества също трябва да заплатят. В решението на съда се посочва обаче, че не са събрани достатъчно доказателства за това – теренът видимо не се използва и дори е опасен. „Извършените от Общината дейности, изразяващи се в изграждане на декоративна ограда, обезпаразитяване и т.н не са с характер на подобрения“, пише в мотивите на съда.
Всички страни по делото трябва да заплатят и съответната държавна такса по извършената делба, която е в размер на 4 % върху стойността на всеки дял. За Община Бургас тази сума е в размер на 953 396 лв., а за останалите е по 43 656 лв.
В решението си съдия Евгени Узунов пише: „Макар и с характер на отклонение, в лично и професионално качество, считам, че като институция, дължим извинение както към страните, така и към гражданите, ЮЛ, публични и частни институции и всички свързани лица за прекомерната продължителност на делото в съдебната му фаза. В светлината на правото, естествено е, че са налични процесуалните основания за това, но с оглед ролята на институцията, етичната ни и професионална компетентност, относима към обществените очаквания, намира това не просто за необходимо. В ролята ни на арбитри в отношенията между страните и след задълбочения анализ на развилите се в годините между тях отношения, намирам за уместно да изкажа към всички тях и уважението си към израстването в позициите. Да засвидетелстваме намерение да пазим и защитим правото и да подкрепим и адмирираме отстъпването от лични, финансови и конюнктурни съображения - В името на народа“.
Решението подлежи на обжалване пред Бургаския окръжен съд.
Архангелова задушница е на 2 ноември. В Бургас тя ще започне с възпоменание по отдаване на почит към покойниците, на площада в Гробищния парк. Церемонията ще започне в 10:00 часа с изпълнение на траурна музика от Духовия оркестър при Община Бургас. От 10:30 часа представители на бургаското православно духовенство ще отслужат заупокойна молитва. И..
Мъж е в болница след катастрофа на ул. "Първа" в Слънчев бряг, съобщават от полицията. Инцидентът е станал на 31 октомври около 18:25 часа. Лек автомобил, управляван от 29-годишен бургазлия, движейки се с несъобразена скорост в посока Свети влас, навлиза в лентата за насрещно движение. Там блъска последователно движещите се..
Пътна полиция стартира от днес традиционната акция „Зима“, в която се провеждат и три превантивни кампании за всички участници в пътното движение. За разлика от друг път през тази година няма да има никакъв толеранс към водачите, които не са подготвили автомобилите си за зимния период. В това е категоричен главен инспектор Пламен Николов, началник сектор..
Катастрофа между два автомобила затвори за няколко часа магистрала "Тракия" до Карнобат. Към 16:30 часа от АПИ информират, че пътният участък е отворен за движение. Пътният инцидент е станал преди отбивката за Карнобат при 325 км. Един от автомобилите изгоря, а четирима души са в болница. От полицията уточняват, че лекият автомобил, в който..
От септември месец в Държавен вестник е обнародвана Наредба, която е на министъра на земеделието и храните. Тя дава допълнителни правомощия на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, които ще подпомагат работата на инспекторите. Това каза за БНР Бургас изпълнителният директор на агенцията д-р Николай Георгиев. ИАРА с..
27 свивки със суха зелено-кафява тревна маса с общо тегло 6,2 грама откри полицията в Карнобат в криминално проявен. Случаят е от вчерашния ден, когато в района на пътен възел "Карнобат" за автомагистралата служители на местното Районно управление спрели за проверка лек автомобил. Той е управляван от 73-годишен мъж от с. Екзарх Антимово. С него се..
Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) в днешния Международен ден на Черно море ще раздава на всички училища по крайбрежието информационни материали за рибния ресурс и начините за опазването на видовете. Кампанията е с образователна цел в българските училища, каза изпълнителният директор на агенцията д-р Николай Георгиев: „Във..