Няма определена територия в района на Странджа, на която да се депонира отработено ядрено гориво от АЕЦ „Козлодуй“. Това става ясно от отговор на служебния енергиен министър, след отправено питане от народните представители от „Възраждане“ Борис Аладжов и Звезделина Каравелова. Владимир Малинов е пояснил, че няма и определена технология, по която въпросното хранилище ще бъде изградено. По думите му процесът трябва да бъде съобразен с възможните опасности за хората и околната среда и подлежи на екологична оценка.
Аладжов е настоял да се поеме ангажимент, че когато бъде определено място за хранилището, то това няма да е районът на Странджа планина. Служебният енергиен министър е посочил, че от геоложка гледна точка Северна България е най-подходящият потенциален район за изграждане на хранилище за дълбочинно съхранение на отработено ядрено гориво.
„Съществува и възможност то да бъдат преработвано в други държави, които разполагат с потенциала да извличат от отработеното гориво компоненти за повторно използване в реакторни инсталации. Съветвам ви да помислите върху втората възможност, защото, независимо коя област от България бъде избрана, местното население ще бъде недоволно и решението ще срещне яростен отпор“, е посочил Аладжов по време на парламентарния контрол.
Министър Малинов е уточнил, че енергийното министерство провежда активна политика за проследяване на процеса на развитието на подобни хранилища на териториите на други държави, като екипът му разполага с информация, че Финландия, Швеция, Франция и Швейцария имат планове да изграждат подобни обекти. До този момент обаче те не разполагат с такива депа.
Бургаските народни представители от „Възраждане“ заявяват, че ще продължат да се борят да не допуснат Странджа да се превърне в бунище за ядрени отпадъци, след като управляващите прекратиха договора с Русия и тя вече няма ангажимент да приема обратно отработеното ядрено гориво, както се случваше до момента.
Със 133 гласа Народното събрание отхвърли вота на недоверие на правителството, оглавявано от Росен Желязков, внесен от ПП-ДБ и подкрепен от МЕЧ, "Величие", АПС и "Възраждане". Вотът бе за провала на правителството в секторите вътрешна сигурност и правосъдие, водещ до задълбочаване на проблема със завладяната държава, до липса на справедливост и до..
Народното събрание почете с минута мълчание смъртта на младши инспектор Ивайло Чавдаров Попов - служител от Охранителна полиция при СДВР. Мъжът почина тази сутрин в болница, където беше откаран, след като му прилошало, докато е бил на дежурство като охрана пред парламента. Трагичният инцидент стана повод за политически спорове в пленарна зала и..
Парламентът ще гласува петия вот на недоверие към кабинета "Желязков" днес в 16:45 часа. Над 7 часа продължиха вчерашните дебати, като в тях се включиха управляващите и министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Вотът беше внесен от 59 народни представители от ПП-ДБ, МЕЧ и АПС, а подкрепа обявиха и “Възраждане” и “Величие”. Мотивите на опозицията..
Утре в 16:45 ч. Народното събрание ще гласува петия вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков. Темата е: "Провал на правителството в секторите вътрешна сигурност и правосъдие, водещ до задълбочаване на проблема със завладяната държава, до липса на справедливост". Над 7 часа продължиха дебатите по вота на недоверие. Борисов за..
Депутатите дебатират днес по петия вот на недоверие към правителството с министър-председател Росен Желязков с мотив "провала в секторите вътрешна сигурност и правосъдие, водещ до задълбочаване на проблема със завладяната държава". Разискванията по проекторешението за гласуване на вот на недоверие са първа точка в проектопрограмата на..
Министър-председателят Росен Желязков свиква днес първо заседание на Националния борд по водите в изпълнение на решението на Народното събрание от 3 септември 2025 година относно предприемане на спешни мерки за преодоляване на водната криза в Република България. В рамките на заседанието ще бъдат набелязани най-спешните мерки във възможно най-кратки..
Премиерът Росен Желязков, министри от кабинета и председателят на ГЕРБ Бойко Борисов присъстваха на пускането в експлоатация на последния участък от автомагистрала Европа. Пътят свързва София с граничния пункт "Калотина". Премиерът Росен Желязков заяви: "Тя свързва България, София, с Европа. Благодарение на коалиционната мъдрост вие виждате..
Утре в 16:45 ч. Народното събрание ще гласува петия вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков. Темата е: "Провал на правителството в..
Депутатите дебатират днес по петия вот на недоверие към правителството с министър-председател Росен Желязков с мотив "провала в секторите вътрешна..
Парламентът ще гласува петия вот на недоверие към кабинета "Желязков" днес в 16:45 часа. Над 7 часа продължиха вчерашните дебати, като в тях се включиха..