Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В навечерието на Деня на независимостта:

Разговор за трилогията на Цончо Родев в Сливен

В навечерието на едно от най-значимите събития от новата ни история - обявяването на Независимостта на България, във фоайето на зала Сливен ще се състои представянето „Нов живот за епопеята на Сливен - трилогията „Тътени“, „Бурята“ и „И стана ден“ на Цончо Родев“. Проявата се организира от Община Сливен и Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ и  е със специалното участие на актьора Христо Симеонов -младши. Събитието е от 11 часа.  

По инициатива на кмета Стефан Радев през 2023 година беше преиздадена първата част на трилогията - романа „Тътени“. Тази година вече е факт преиздаването и на другите две части  - романите „Бурята“ и  „И стана ден“.

Повече от 30 г. ни делят от издаването на последната част на трилогията. Скоро след издаването им и трите романа се превръщат в библиографска рядкост, а интересът на читателите към тях не е пресекнал и до днес. Тайната на успеха на трилогията е завладяващия начин, по който авторът е изваял възрожденската история на Сливен от 1820-та до 1878г., пречупена през върховите моменти на такава сложна епоха като българския XIX век и възможността читателят да си припомни и съпреживее описаните събития.

Днес ще прозвучат кратки  текстове от романа „Тътени“ и ще бъде представен литературен анализ на трилогията като широкомащабна картина на Българското възраждане и в частност на сливенското, събудена за нов живот и оживяла за съвременните поколения. В края на представянето ще бъдат прочетени анкети с читатели на различна възраст и с различни професии за „вечния“ живот на романите от трилогията и въздействието им върху всеки жител на Сливен. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Канят на концерт "Престъпление и наказание" във Флората

Концертът "Престъпление и Наказание" ще се проведе днес в Бургас. В него участват Яна Маринова - пиано, Иван Коев - баритон, Мария Цветкова-Маджарова - сопран.   "Любовта сама по себе си не се наказва, но може да причини страдание, когато човек я изгуби или когато не е споделена. Тя е сила с две остриета - милва всички, но и наказва всички.  Ще Ви..

публикувано на 23.11.25 в 11:00

Играят "Котаракът в чизми" в Кукления театър в Бургас

Спектакълът "Котаракът в чизми" представят в бургаския куклен театър днес.   " Ще ви разкажем една история, в която има една…две...три поуки.  Първата. Внимавай да не изпуснеш шанса си! Защото, птичето каца веднъж на рамото.  Втората! Ако някой те води по път, който не е твоят път, рано или късно ще изпаднеш в безизходица.   третата...

публикувано на 23.11.25 в 08:00

Изложба, посветена на Михайло Парашчук в Бургас

Фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“ може да се види до Културен център „Морско казино“ в Бургас. Тя е посветена на украинския скулптор, който е живял и работил в България повече от 40 години.  В Бургас Парашчук е автор на външната декорация на помещенията на сградата на Областна администрация.  В продължение на десетилетия посолството..

публикувано на 22.11.25 в 11:15

Културно многообразие и иновации в Ямбол: развитие на градския живот чрез сътрудничество

Община Ямбол съвместно с културни организации и институти, читалища, неформални групи артисти и творчески обединения ще създава и адаптира нови културни продукти, доразвиване на утвърдени културни събития и надграждане на уникалните фестивали „Ямболски коледарски буенек“ и „Кукерландия“. Чрез проекта „Културно многообразие и иновации в Ямбол:..

публикувано на 21.11.25 в 17:30

Студенти от Театрален колеж „Любен Гройс“ в Бургас ще представят поетичен спектакъл

Поетично-театрален спектакъл, създаден по произведения на съвременни бургаски автори ще представят студентите от Театрален колеж „Любен Гройс“ – клас Бургас на 27 ноември от 19:00 часа в Дома на писателя на ул. „Вола“ . Инициативата се реализира в партньорство със Сдружение „Бургаска писателска общност“. В поетичната част на спектакъла са включени..

публикувано на 21.11.25 в 12:00

Над 20 балетни и танцови школи в "Бургас танцува" през декември

Концертът „Бургас Танцува“ ще се проведе на 13 декември в Дома на НХК. В него участват бургаски балетни и танцови школи, за да представят най-доброто от репертоара си. Събитието ще е факт за седма поредна година и в него ще участват деца от 24 школи, съобщи организаторът на събитието Мария Табакова:  "Идеята на концерта е да обединява..

публикувано на 21.11.25 в 09:34

Посрещаме Никулден под мотото: "Всички празнуват Бургас"

Бургас посреща декември и празника на града Никулден с богата програма от  спортни, официални, културни и музикални събития на емблематични места. Никулден ще започне спортно -с участието на плувеца рекордьор в студени и открити води Цанко Цанков и легендарния гимнастик, олимпийски медалист Йордан Йовчев. Градът ще се превърне в една голяма..

публикувано на 20.11.25 в 13:30