"Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган изпреварва с около 2% електорална подкрепа втората партия от разцепилата се ДПС - "ДПС - Ново начало" на Делян Пеевски, показва социологическо проучване на агенция "Алфа Рисърч", направено в навечерието на старта на предизборната кампания.
Седем партии биха влезли в бъдещото Народно събрание, ако изборите бяха днес. И двете крила на ДПС минават четирипроцентната бариера за парламентарно представителство. Формацията на Доган има 7,9%, а на Пеевски - 6,1 на сто.
Проучването показва, че по-голямата част от анкетираните припознават именно формацията около Доган за автентичния наследник на Движението за права и свободи. На въпроса: „През последните месеци групите около Делян Пеевски и Ахмед Доган спорят кой представлява автентичното ДПС и има право да носи името. Според вас, коя от тях има по-големи основания да запази марката/името?“ 53% са посочили, че по-големи основания да запази името ДПС има крилото около Доган, а едва 14.9% - това около Пеевски. Сред българските мюсюлмани това съотношение е 43% : 27% в полза на фракцията на Доган.
Според проучването първа ще е коалицията ГЕРБ-СДС с близо 24% от гласовете на хората и над 9% преднина пред втората - "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ).
Трета политическа сила ще е "Възраждане" с много близки резултати до вторите - 14,2% или само с 2 стотни по-малко от ПП-ДБ.
Следват "БСП - Обединена левица" с 6,3% и "ДПС - Ново начало" на Пеевски.
"Има такъв народ" също би намерила място в бъдещия парламент с 5,4%.
Първа под чертата е "Величие" с 3,2 на сто.
Проучването е проведено в периода 18 и 24 септември сред 1000 пълнолетни и е реализирано със собствени средства на агенцията.
61.6% от анкетираните от "Алфа Рисърч" определят настоящата ситуация като „изключително тревожна, с дестабилизация и неработещи институции“. Това мнение доминира във всички социални и електорални групи, като малко по-слабо критични са единствено част от жителите на големите градове и симпатизантите на ГЕРБ.
Повече от половината не очакват да се състави редовно правителство и след изборите на 27 октомври, а това - според "Алфа Рисърч" - показва рязко обръщане в нагласите спрямо предишните два избора, когато мнозинството от хората все пак очакваше излъчването на редовен кабинет. Само най-горещите партийни привърженици вярват, че този път правителство ще има. Последствието от този песимизъм е намаляването на избирателната активност.
Едва 30-31% от имащите право на глас пълнолетни българи заявяват готовност да участват в предсрочните избори през октомври, което е спад с около 3 процентни пункта спрямо юнските избори, а социолозите определят тези нагласи като "логична тенденция предвид все по-голямото разочарование от партиите и все по-силните съмнения, че ще бъде съставено правителство".
"Кампанията тепърва започва, но предвид устойчивостта на тези нагласи, е много малка вероятността партиите да привлекат вот извън твърдите си ядра и така рязко да увеличат избирателната активност", предупреждават от "Алфа Рисърч".
Дали предложението на президента за провеждане на референдум за еврото е противоконституционно или не, може да реши само Конституционния съд. Това заяви за БНР Бургас юристът Момчил Момчилов. Изненадан съм как всички коментиращи след 9 май определиха искането за противоконституционно, уточни той: "Все още в нашата държава действа Конституцията,..
На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?". Предложението и мотивите към него, които..
Предложението на държавният глава Румен Радев да се проведе национален референдум с въпрос : "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.", ще бъде внесено днес в Народното събрание. Очаква се след обсъждане във водещите парламентарни комисии, депутатите да се произнесат в пленарната зала за това дали да се проведе..
Искането за референдум за еврото е от компетенцията на националните власти. Така от ЕК отговориха на БНР на запитване за обявеното вчера намерение на президента Румен Радев за национално допитване дали страната ни да приеме единната валута догодина. От Комисията очакват поискания от България извънреден конвергентен доклад да бъде готов в началото на..
"Народното събрание трябва категорично да отхвърли предложението за референдума, дори да не го разгледа, защото то е противоконституционно, а вече има и решение на Конституционния съд". Това заяви на брифинг лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той поясни, че този въпрос е решен отдавна с международен договор, с който България се е съгласила да въведе..
Президентът на страната Румен Радев внася в НС предложение за референдум с въпроса: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.?". Това съобщи държавният глава в извънредно обръщение към народа и Народното събрание тази вечер. "Днес отбелязваме Деня на обединена Европа, в чийто фундамент здраво са заложени..
Държавни имоти с отпаднала необходимост ще се продават, а други които генерират само разходи - ще се отдават на концесия. Премиерът Росен Желязков заяви в началото на правителственото заседание, че средствата от тези действия ще отиват само и единствено за строителство на социална инфраструктура – училища и детски градини. Програма за упражняване..
Предложението на държавният глава Румен Радев да се проведе национален референдум с въпрос : "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута..
На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на..
Дали предложението на президента за провеждане на референдум за еврото е противоконституционно или не, може да реши само Конституционния съд. Това..