"Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган изпреварва с около 2% електорална подкрепа втората партия от разцепилата се ДПС - "ДПС - Ново начало" на Делян Пеевски, показва социологическо проучване на агенция "Алфа Рисърч", направено в навечерието на старта на предизборната кампания.
Седем партии биха влезли в бъдещото Народно събрание, ако изборите бяха днес. И двете крила на ДПС минават четирипроцентната бариера за парламентарно представителство. Формацията на Доган има 7,9%, а на Пеевски - 6,1 на сто.
Проучването показва, че по-голямата част от анкетираните припознават именно формацията около Доган за автентичния наследник на Движението за права и свободи. На въпроса: „През последните месеци групите около Делян Пеевски и Ахмед Доган спорят кой представлява автентичното ДПС и има право да носи името. Според вас, коя от тях има по-големи основания да запази марката/името?“ 53% са посочили, че по-големи основания да запази името ДПС има крилото около Доган, а едва 14.9% - това около Пеевски. Сред българските мюсюлмани това съотношение е 43% : 27% в полза на фракцията на Доган.
Според проучването първа ще е коалицията ГЕРБ-СДС с близо 24% от гласовете на хората и над 9% преднина пред втората - "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ).
Трета политическа сила ще е "Възраждане" с много близки резултати до вторите - 14,2% или само с 2 стотни по-малко от ПП-ДБ.
Следват "БСП - Обединена левица" с 6,3% и "ДПС - Ново начало" на Пеевски.
"Има такъв народ" също би намерила място в бъдещия парламент с 5,4%.
Първа под чертата е "Величие" с 3,2 на сто.
Проучването е проведено в периода 18 и 24 септември сред 1000 пълнолетни и е реализирано със собствени средства на агенцията.
61.6% от анкетираните от "Алфа Рисърч" определят настоящата ситуация като „изключително тревожна, с дестабилизация и неработещи институции“. Това мнение доминира във всички социални и електорални групи, като малко по-слабо критични са единствено част от жителите на големите градове и симпатизантите на ГЕРБ.
Повече от половината не очакват да се състави редовно правителство и след изборите на 27 октомври, а това - според "Алфа Рисърч" - показва рязко обръщане в нагласите спрямо предишните два избора, когато мнозинството от хората все пак очакваше излъчването на редовен кабинет. Само най-горещите партийни привърженици вярват, че този път правителство ще има. Последствието от този песимизъм е намаляването на избирателната активност.
Едва 30-31% от имащите право на глас пълнолетни българи заявяват готовност да участват в предсрочните избори през октомври, което е спад с около 3 процентни пункта спрямо юнските избори, а социолозите определят тези нагласи като "логична тенденция предвид все по-голямото разочарование от партиите и все по-силните съмнения, че ще бъде съставено правителство".
"Кампанията тепърва започва, но предвид устойчивостта на тези нагласи, е много малка вероятността партиите да привлекат вот извън твърдите си ядра и така рязко да увеличат избирателната активност", предупреждават от "Алфа Рисърч".
Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев. Според него поведението на вносителите му не е отговорно. "Партиите, които подкрепиха вота са малцинство, дори и в дебатите не успяха да извлекат нещо по..
Първият вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не успя. 150 депутати отхвърлиха вота, внесен от парламентарната групи на "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика. "За" вота гласуваха 54 народни представители - 33 от "Възраждане", 11 от МЕЧ и 10 от "Величие". Правителството беше..
Парламентът ще се произнесе по първия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Той беше внесен с подписите на депутатите от "Възраждане", МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика, а дебатът се проведе вчера. Асен Василев: Няма да подкрепим вот на недоверие, който ни отклонява от евроатлантическия път "За" и "против"..
Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..
Гласуването на вота на недоверие на кабинета "Желязков" ще се състои в четвъртък в 13:45 часа. Това съобщи в края на дебатите по вота председателстващият заседанието Драгомир Стойнев. Вотът беше внесен от "Възраждане" с подкрепата на депутатите от "Величие" и МЕЧ. Той е с мотиви за провала в политиката на правителството във външната ни политика...
Правителството приема решение, с което ще бъдат отпуснати близо 35 млн. лева по бюджета на Държавното обществено осигуряване за гарантирането на великденска добавка към пенсиите на почти 700 000 души, които живеят с доход под линията на бедност. „Въпреки всички недобронамерени коментари държа да уверя нашите сънародници, че това е знак на съпричастност,..
С 228 гласа за, без против и с 3-ма въздържали се, депутатите одобриха точка първа в дневния ред на НС да е обсъждането на внесения от "Възраждане" вот на недоверие към кабинета "Желязков" с мотиви за провала в политиката на правителството във външната ни политика. Вотът беше внесен на 26 март и бе подкрепен от "Морал, единство, чест" и..
Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския..
Правителството приема решение, с което ще бъдат отпуснати близо 35 млн. лева по бюджета на Държавното обществено осигуряване за гарантирането на великденска..
С 228 гласа за, без против и с 3-ма въздържали се, депутатите одобриха точка първа в дневния ред на НС да е обсъждането на внесения от "Възраждане"..