Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” дава старт на дванадесетото издание на Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”. Темата, по която младите автори ще трябва да сътворят своите произведения, е „Ако не бяха те…”. За да участват в конкурса, учениците ще трябва чрез въображението си да пресъздадат мрачните години на Холокоста, да разкажат за преследваното и безправно еврейско население, очакващо депортация към лагерите на смъртта и за достойнството и смелостта на българите, довели до безпрецедентния акт на спасяването на българските евреи. Кои са тези хора, пожертвали своето благополучие, рискували дори живота си, за да спасят своите съграждани евреи? Какво би се случило, ако не бяха те? Чрез средствата на художествената литература или с похватите на киното учениците ще трябва да се върнат във времето на Втората световна война, да разкажат за тревогите, страха и надеждите на хората, но и да направят изводи за нашето съвремие, в което на много места по света се водят войни, човешкият живот все повече се обезстойностява, а ценности като хуманизъм, съпричастност и човеколюбие започват да ставата дефицитни.
Конкурсът толерира изследователския дух на младежите и откривателството. Журито ще оцени въображението на младите автори, но предимство при оценяването ще имат творби, които се основават на историческа конкретика и представят нови, неизвестни досега личности или събития от времето на Холокоста.
Конкурсът стартира на 1 октомври 2024 г. и ще се проведе в две категории – за художествен разказ и за видео разказ. Право на участиеимат ученици от България, Европа и Израел на възраст от 15 до 19 години. Конкурсните материали се изпращат на имейл адреса на организаторите alef.competition@gmail.com. Участниците задължително посочват трите си имена, училище, клас, кратка визитка, пълен адрес за кореспонденция, телефонен номер и e-mail за връзка. Всеки участник се представя само с една творба.
Крайният срок за получаване на творбите е 1 март 2025 година. Победителите ще бъдат обявени на специална церемония по награждаването в Бургас през м. юни 2025 г.
Литературните творби /художествени разкази/ ще бъдат оценявани от международно жури, разделени в две подкатегории – за участници от България и чужбина. Авторите трябва да представят художествен разказ на родния език на кандидата, написан специално за този конкурс, непубликуван и неучаствал в други конкурси. Максималният допустим обем на разказите е 4 компютърни страници, шрифт TimesNewRoman, 12 пункта.
Кандидатите, подготвили видео разказ, трябва да го изпратят на български език или на родния си език, но със субтитри на английски език. Препоръчва се видео разказът да съдържа някой от следните елементи: индивидуални спомени, интервю по темата, документиране на лична история, видео разказ на места, където са се развили драматични събитияпо време на Холокоста, флашмоб, артистични възстановки, сценично разиграване на сюжети по темата и др.
Журито ще номинира 30-те най-добри участници от България и чужбина. Номинациите ще бъдат обявени на сайта на организаторите www.alef-bg.org до 1-ви април 2025 година. Всички номинирани автори ще бъдат поканени напълно безплатно да се включат в организирания от Център „Алеф”Международен младежки литературен фестивал „Приятелството – смисъл и спасение” в Бургас, България, през юни 2025 г. Програмата на фестивала предвижда провеждането на литературни работилници по творческо писане, кино класове, прожекции на филми, изложби, литературни четения и срещи с изтъкнати писатели и кино дейци. Част от фестивала е церемонията по награждаване, на която ще бъдат обявени победителите в литературния конкурс.
И тази година организаторите са осигурили парични награди и грамоти за най-добре представилите се автори, както и участие в международни младежки форуми в чужбина, посветени на опазването на паметта. Авторите от България, класирали се на І, ІІ и ІІІ място, ще имат възможност да получат целогодишни държавни стипендии.
Наградените разкази ще бъдат публикувани през 2025 г. в самостоятелен сборник, осмо по ред издание на Център „Алеф”, както и на сайта www.alef-bg.org.
Дългогодишната инициатива на „Алеф” е утвърден престижен международен форум за младежко творчество. До момента, в конкурса са участвали над 2000 младежи от България, Австрия, Полша, Германия, Израел, Словакия, Украйна, Латвия, Унгария, Испания, Франция и Румъния. Надпреварата не само дава трибуна за проявление на творчески умения, но се доказва и като средство за изграждане на гражданска позиция и формиране на човешки добродетели. Организаторите се надяват сега, когато паметта за миналото и поуките от него са особено необходими, да привлекат още млади привърженици на идеята за мир и хуманизъм.
Спектакълът "Училище за бащи" ще се играе тази вечер в Драматичен театър "Адриана Будевска". П иесата е на Жан Ануи, а режисьор е Румен Велев. "Училище за бащи" е реплика на класицизма, на Молиер и неговото "Училище за жени". В пиесата се разказва историята един баща, който имал голямо его и често използвал жените като средство за удоволствие и..
Емилия Николова издаде стихосбирката си „Не/режисирани мигове“. В нея има красиви мисли, положителни емоции и душевни пътешествия, казва авторката. Книгата й съдържа 27 стихотворения и 9 есета, които са в отделна част под наименованието „размисли за цветовете на живота“. „Всички те са създадени през последните 10 години, през..
Изложба та „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ ще бъде открита в Историческия музей на Бургас. Тя е посветена на освобождението на града. Ретроспективната експозиция, представена чрез фотографии и тематични предмети, гостува от НПМ „Шипка-Бузлуджа“. Преди 90 години, на 26 август 1934 г...
Две комедийни представления ще гостуват в Бургас през февруари в Културен дом НХК. На 13 февруари публиката ще може да гледа спектакъла „ И верният отговор е “ с участието на Луиза Григорова-Макариев, Христо Пъдев и Боряна Братоева. Режисьорът Мартин Каров ще ни хвърли в живота на Деси (Луиза Григорова-Макариев) – 33 годишна луда фенка на “Стани богат”..
Бурната история на Бургаския театър в края на 50-те и началото на 60-те години, през погледа на режисьора Георги Дюлгеров предстои да бъде пресъздадена в игрален филм. В него бургазлията ще разкаже за събитията от първо лице. "Това е театъра на Вили Цанков, Леон Даниел и Юлия Огнянова. Действието се развива в Първа мъжка гимназия..
Любимият автор на Роби Уилямс и Боно пристига в Бургас, за да представи лично своята книга “Черната книга – медитации за всеки ден”, издадена на български език от Фондация „Калпатару”. Световно признатият изследовател - индолог и автор на няколко книги и филми Свами Тиртха ще се срещне с читатели в София, Бургас, Варна и Пловдив...
Трима фотографи - Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков подредиха изложба на открито в Бургас в Световния ден на влажните зони , който отбелязваме днес. Експозицията може да се види на главната улица „Александровска“ до общината. Името й е „Сини хоризонти: Вдъхновения от брега“ и се организира от Фондация "Виа Понтика" в партньорство с..
Трима фотографи - Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков подредиха изложба на открито в Бургас в Световния ден на влажните зони , който..
Бурната история на Бургаския театър в края на 50-те и началото на 60-те години, през погледа на режисьора Георги Дюлгеров предстои да бъде..
Две комедийни представления ще гостуват в Бургас през февруари в Културен дом НХК. На 13 февруари публиката ще може да гледа спектакъла „ И верният отговор..