Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартина Караиванова и Красимир Аврамов в търсене на отговори на душата в изложбата „От Неси ме там“

Дълбоко емоционално завладяваща и философски провокативна е съвместната изложба на великотърновските художници Мартина Караиванова и Красимир Аврамов.

Одухотвореност, вътрешната хармония, вяра, че има отговори и на най-самотните въпроси- това са първите впечатления от тази въздействаща колаборация.

Експозицията е озаглавена „От Неси ме там“ и можете да я разгледате до 22 октомври в галерия „Неси“.

Откриването е на 2 октомври с вернисаж от 17 до 19 часа..

Мартина Караиванова живее и работи във Велико Търново. Завършва Факултета пo изобразително изкуство на ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”. Специализира и по-късно преподава живопис, в същото учебно заведение. През 2010 година, преминава курс на обучение и в Cité Internationale des Arts, в Париж. Автор е на няколко самостоятелни изложби, а със свои картини участва в повече от 80 национални и международни проекти. Носител е на над 25 награди, между които и тази за млад автор, от Биеналето на малките форми в Плевен през 2014 година.

Творческите й търсения са свързани с надникването отвъд материята, в опит да бъде открит универсалният живописен език, който да свърже човека със заобикалящия го свят. Споделя, че се вдъхновява от обикновените неща. Онези, които са достъпни за всеки поглед. Въпреки, че трябва да имаме сетива, за да ги открием.

Проф. Владимир Аврамов е преподавател по стенопис и живопис в катедра "Стенопис" на великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий" от 2004 г. Има докторска степен по изкуствознание. Роден е през 1970 г. във Враца, последователно завършва Художествената гимназия в гр. София и Националната художествена академия със специалност "Стенопис".

Първите му самостоятелни изяви като живописец датират още от 1991 г., като се представя основно в София, Бургас и Велико Търново. Участва в над сто национални и международни изложби. Член на съюза на българските художници, автор на кураторски проекти, член на научни и творчески организации. Творческите му търсения са в областите: живопис, стенопис, мозайка, църковна стенопис, икона

Награждаван 36 пъти с различни отличия за своите творчески постижения. Въпреки неговите завидни и неоспорими успехи в живописната сфера, за много от хората той е по-известен с проектирането и реализацията на над 35 православни църковни обекти в България, Гърция и Русия.


По публикацията работи: Стефка Бакърджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На Велика събота и в Лозенец боядисваха яйца

Кметът на Лозенец Женя Гандиева се включи в боядисването на великденски яйца на Велика събота, на площада в царевското село.   Цветната багрилница беше инициирана от местното читалище „Искра“. От нея се възползваха малки и големи.  С първите червени яйца бяха потъркани челцата на децата, за да бъдат здрави.  Целта на това събитие е да..

публикувано на 19.04.25 в 14:21

В Сливен на Великден с общоградско веселие

Жители и гости на Сливен ще имат възможност на Великден в неделя да споделят приятните емоции от един от най-светлите християнски празници. В Деня на Възкресение Христово - 20 април, Община Сливен организира великденско веселие. В него ще участва сливенският Ансамбъл за народни песни и танци. Началото е от 12.30 ч. на пл. „Цар Освободител” - пред..

публикувано на 19.04.25 в 13:50

В Ямболско се боядисват днес великденските яйца (ОБНОВЕНА)

Всеки регион  в страната има  своите обичаи и ритуали по време на пролетните празници. Около Възкресение Христово символните и обредни практики са вплетени в ежедневието и бита на хората, а част от тях се пазят и до днес. Така е и в района на Ямбол, където Тракийската низина среща Сакар планина и Странджа. И до днес тук се играе Ромбана, а къщите за..

обновено на 19.04.25 в 12:25

Истинската история за покоряването на Еверест - филмът „Жестокият път“ тръгва по кината

Документалният филм "Жестокият път" тръгва по кината от днес. Той разказва за един велик български моменти - изкачването на връх Еверест през 1984 година по най-смъртоносния маршрут. Христо Проданов, Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков правят опит, равносилен на лудост, покорявайки Еверест по този път,..

публикувано на 18.04.25 в 13:05

„Налей“ – нова нежна балада от Тино в дует с набиращ скорост роден артист

Тино се готви да пусне непринудено създадена нова песен, в която му партнира изгряващ талант, от който, по думите му, „извира музика“. Партньорът на Тино в новото парче е Роби. Двамата се познават от доста време и дори са съседи. Премиерата на „Налей“ е на 22 април, а дни преди това Тино разкри подробности за парчето в новия брой на предаването Мюзик..

публикувано на 17.04.25 в 19:20

Ученици на Музикалното училище в Бургас откриват годишна изложба

Национално училище за музикално и сценично изкуство "Проф. Панчо Владигеров" ще открие на 23 април традиционната годишна изложба на ученици от специалности "Рекламна графика" и "Сценичен костюм". Началният час е 17. Експозицията е разположена в залата на Дружество на художниците – Бургас и съдържа над 60 творби от различни жанрове, представящи..

публикувано на 17.04.25 в 19:00