9 партии и коалиции имат шанс да влязат в следващото 51-во Народно събрание, показват данните от социологическо изследване на "Галъп интернешънъл болкан".
Изследването е проведено между 28 септември и 6 октомври 2024 г. сред 806 души по метода "лице в лице" с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната.
От данните става видно, че ако изборите бяха в началото на октомври, резултатите вероятно биха били следните:
ГЕРБ-СДС запазва чувствителна преднина като първа политическа сила с 25,7% от гласовете. ПП-ДБ изпъква по-отчетливо пред "Възраждане" – съответно 16,6% спрямо 15,4%.
"На този етап е трудно да се определи кой би завършил на второ и трето място, като не са изключени и изненадващи развития", коментират социолозите.
Според тях е по-трудно е да се определи ситуацията в полето на традиционния електорат на ДПС.
Алиансът за права и свободи се задържа на ниво от 8,3%. Вижда се възходяща тенденция за ДПС-Ново начало, които влязоха в кампанията с по-ниски стойности, но към момента вече биха получили подкрепа от 6,9%. БСП-Обединена левица биха имали 7,1%, а ИТН са с 6,3%.
"Всички тези формации към този момент са в своеобразен "пакет", но развитието на кампанията може да промени много неща, доколкото, например, изпъкването на ДПС-Ново начало е вече видимо. С добри възможности са МЕЧ с 3,7%, а и "Величие", които към началото на октомври са на нива 3,2%. "Синя България" е на ниво от 1,1%", допълват от "Галъп".
30,5% от избирателите са сигурни, че ще упражнят правото си на вот. Условното очакване е за около 2 милиона гласа. 3,1% от всички гласуващи се очаква да гласуват с: "Не подкрепям никого".
От "Галъп" посочват, че сондажът не е прогноза за изборен резултат, а моментна снимка, която е съчетана със сериозна условност заради степените на откровеност на респондентите, както и заради очакваното натежаване на "технологичен" вот при очакваната колеблива обща активност.
--------------------------------
Изследването е проведено между 28 септември и 6 октомври 2024 г. сред 806 души по метода "лице в лице" с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.
Заради приемането на еврото 31 декември 2025 г. и 2 януари 2026 г. да бъдат обявени еднократно за почивни дни. Това се предлага в доклад на министъра на финансите Теменужка Петкова в проект на решение на Министерския съвет, публикуван в Портала за обществени консултации. Причината е въвеждането на еврото като официална парична единица на Република..
"Създава се една бариера и дистанционното за нея е в ДАНС. Елиминира се целият процес, който е работил до момента за всеки инвеститор". Така Богдан Богданов, бивш министър на икономиката и настоящ депутат от ПП-ДБ, коментира промените, приетите на първо четене от НС, отнасящи се до условията за продажба на "Лукойл-Нефтохим" и свързаните с..
Законодателните промени, изискващи одобрение на ДАНС и МС при продажба на "Лукойл", е застраховка за България, настоя лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента. "Този проектозакон, ако стане факт, три пъти ще го кажа, ако решат собствениците на "Лукойл" да го продават, да може ДАНС и Министерския съвет да проверят купувача...
Парламентът обсъжда на първо четене проектозакон, ограничаващ продажбата на активите на "Лукойл" само на стратегически инвеститори. Законопроектът предвижда ключови механизми за контрол върху бъдеща продажба или отдаване на активите на "Лукойл" в България. Вносителите посочиха, че руската компания "Лукойл" е развила сериозна мрежа от..
Депутатите от "Демократична България" Ивайло Мирчев и Божидар Божанов обявиха, че депутати от "ДПС-Ново начало" са внесли извънредна поправка в законопроект, свързан с продажбата на "Лукойл Нефтохим Бургас". Това е станало непосредствено след края на работното време на деловодството на Народното събрание, а предложението е било обсъдено на извънредно..
Да се извърши пълна проверка на строителството в коритото на дере "Козлука" във вилно селище "Елените" поискаха на брифинг днес от „Възраждане“-Бургас. Депутатите Александър Койчев и Борис Аладжов ще изискат от МОСВ цялата документация, свързана със застрояването на речното корито. Вече е отправено питане до премиера Росен Желязков във..
От "Възраждане" настояват общинските и държавните власти да поемат отговорност за трагедията в "Елените". В позиция до медиите лидерът на партията Костадин Костадинов отбелязва, че по същата причина при голямото наводнение във Варна преди 11 години загинаха 13 души. А причината - посочва Костадинов - е, че се строи в отточни дерета и суходолини.
Заради приемането на еврото 31 декември 2025 г. и 2 януари 2026 г. да бъдат обявени еднократно за почивни дни. Това се предлага в доклад на министъра на..
"Създава се една бариера и дистанционното за нея е в ДАНС. Елиминира се целият процес, който е работил до момента за всеки инвеститор". Така Богдан..