За последните две години няма съществено подобрение при участието на българските граждани, посочи Диана Андреева, директор на "Обсерватория по икономика и култура".
"Особено притеснителни са две от възрастовите групи. При тази от 18 до 29 години липсват изградени навици в ранна детска възраст. Влияние оказва и приятелската компания, която не посещава такива места".
Възрастовата група 55 + пък разполага с достатъчно свободно време, но не и с необходимите финанси за посещение на културни дейности, посочи тя.
"При по-малките общини и села се наблюдава и липса на достъп".
Решенията на тези проблеми трябва да бъдат съобразени с данни, категорична е Танева.
"В България политиките за култура рядко се базират на данни. Ние все още нямаме стратегия за култура. Настояваме за Стратегия "Достъп до култура", която да е част от една по-голяма визия за мястото на културата в развитието на българското общество.
Искаме да отворим и по-широк дебат. Тази вечер - 16.10, каним колеги от културния сектор и всеки, който се чувства заинтересован от темата за културата и достъпа до нея, в "Гьоте институт" от 18.30 часа".
Една от идеите им е за културен паспорт на учащите се, който да важи за възрастовата група от 6 до 26 години.
"Това ще позволи да няма загубени поколения, които не са стъпвали в театър".
Друго предложение е за по-добра колаборация между културните пространства и артистите.
"В една платформа да могат да се свързват и заедно да създават културни продукти".
Изграждането на вкус от най-ранна детска възраст, каквато е идеята за културните паспорти, е липсващата културна политика в последните 35 години, заяви Андреева.
Тя обърна внимание и на акцента, който се поставя върху културата в ЕС, след пандемията от Covid – 19.
Заради няколко института не може българската култура да остане с абсолютно същото финансиране. Не считам, че министерството на финансите ще я накаже, подчерта Диана Андреева.
"Това, което се случи с няколко театрални института, е черно петно. Необходим е повече контрол и ясна публична обосновка какво се случва там, така че да бъде изчистен имиджа на хилядите хора в българската култура, които работят почтено в името на изграждане на ценностна система на българските граждани".
"Културата е най-оптималната инвестиция, която влияе максимално много върху други теми от живота ни. Тя трябва да бъде приоритетна, да настояваме за това", вярва и Янина Танева.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Българската културно-просветна организация „Кирил и Методий“ – Виена гостува за втора поредна година в Дома на писателя в Бургас. Събитието ще се състои на 6 август от 16:30 часа. Програмата включва музика, театър и културен обмен с творци от писателската общност в Бургас и Българския литературен кръжок във Виена. Почетен гост ще бъде директорът на..
Общински фонд „Култура“ откри втората си за 2025 г. сесия за прием на проектни предложения. Право да кандидатстват имат организации, културни институти и индивидуални творци от страната и чужбина. Срокът за подаване е до 30 август. Документите за участие са достъпни на официалната страница на Общинския съвет – Сливен, а подаването се извършва в..
Международният фестивал „Дни на куклите“ ще се проведе от 10 до 15 август в Бургас. На традиционното място - открита сцена „Охлюва“ в Морската градина децата ще могат да гледат спектакли на куклени театри от страната и чужбина. Поканили сме 8 български държавни театъра, а чуждестранното участие е на 5 трупи – две от..
Художникът Димитър Каратонев отново гостува в Бургас. На 5 август в галерия „Неси“ ще бъде открита новата му изложба „Чудо в Манихики“ (графика и живопис). Откриването ще бъде от 17 до 19 часа. Каратонев е роден през 1978 г. в гр. Харманли. През 1996 година завършва ППГ „Васил Левски“ гр. Хасково в паралелка изобразителни изкуства. През 2005 година..
Актьорът Владимир Зомбори влиза в ролята на Зоро тази вечер в Бургас. Популярният актьор ще пресъздаде легендарния герой в едноименния мюзикъл на Държавна опера Русе.Представлението е от 21.00 часа на сцената на Летния театър. Спектакълът обещава да ни потопи в свят, където любовта, свободата и смелостта се преплитат в едно. От романтичния силует..
Премиера на най-новия си роман "Надарена или прокълната" ще направи днес бургазлийката, която живее и твори в Торонто, Канада - Лина Михова. Романът е смел и вълнуващ разказ за границите между дара и тежестта, между призванието и проклятието. История, която се докосва до дълбините на човешката психология и оставя дълъг послевкус. Представянето..
Операта "Трубадур" е второто заглавие в тазгодишното издание на летния фестивал "Опера на светилището" и ще бъде представена тази вечер от 20:30ч, на сцената на Тракийско светилище Бегликташ, край Приморско. Фестивалът се провежда за шеста поредна година, с организатори Община Приморско и Държавна опера - Бургас. "Трубадур" е една..
Международният фестивал „Дни на куклите“ ще се проведе от 10 до 15 август в Бургас. На традиционното място - открита сцена „Охлюва“ в..
Премиера на най-новия си роман "Надарена или прокълната" ще направи днес бургазлийката, която живее и твори в Торонто, Канада - Лина Михова. Романът е..
Актьорът Владимир Зомбори влиза в ролята на Зоро тази вечер в Бургас. Популярният актьор ще пресъздаде легендарния герой в едноименния мюзикъл на Държавна..